Jak dużo twojej umysłowej przestrzeni powinien zajmować wygląd? W sobotę w "Wysokich Obcasach" rozmowa z dr Renee Engeln, autorką książki "Obsesja piękna"

„Mam grube uda”. „Wcale nie, wyglądasz wspaniale”. „Nie, to ty wyglądasz super. Jesteś taka chuda”. Małe dziewczynki uczą się tego rytualnego dialogu, obserwując dorosłe kobiety w swoim otoczeniu.

- Dałabym wszystko, żeby nigdy więcej nie słyszeć tego typu rozmowy - mówi profesorka psychologii Uniwersytetu Northwestern. I tłumaczy, że myślenia o wyglądzie nie da się po prostu wyłączyć, bo wynika z wielu lat kulturowego treningu. - Nie chcę powiedzieć, że kobiety nie są wstanie zajmować się i wyglądem, i światem, bo oczywiście są. Ale można robić więcej jednego, a mniej drugiego. Biorąc pod uwagę, że nasza uwaga jest zasobem ograniczonym, to pytanie, które należy sobie postawić, brzmi: „Jak dużo twojej umysłowej przestrzeni ma zajmować wygląd?” - wyjaśnia dr Engeln w rozmowie z Barbarą Pietruszczak.

W numerze także:
Tędy przeszła wojna. Lidia Pańków o historii fotografki Julii Pirotte
Zasłynęła dokumentacją akcji zbrojnych francuskiego ruchu oporu i zdjęciami ofiar pogromu kieleckiego. Pisano o niej: „Jej obrazy są znakomite. Potrafiła na szczęście fotografować »nieartystycznie«”, „Była wybitną fotografką dokumentalistką”.

Porządki ostateczne
Margareta Magnusson, autorka „Sztuki porządkowania życia po szwedzku”, radzi, by jak najwięcej rzeczy oddać, sprzedać i zniszczyć zawczasu - ułatwi to najbliższym nam osobom opanowanie chaosu po naszej śmierci. Sprzątanie poleca rozpocząć przed 40., bo przecież umrzeć można w każdej chwili.

Naturalne place zabaw
Nie ma tu grama plastiku. Nie ma huśtawek ani zjeżdżalni, wysokich metalowych konstrukcji ani ogrodzenia. Jest hałda piasku, trochę pieńków, kamieni i kryjówka upleciona z wikliny. Ale dzieci bawią się świetnie.

Poród w dobrym towarzystwie
Od bakterii jelitowych zależy m.in. poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego oraz nasza równowaga psychiczna i stan ducha. Różnice we florze bakteryjnej jelit dzieci urodzonych drogami natury i przez cesarskie cięcie utrzymują się nawet siedem lat.

Kosmetyki dla noworodka - im mniej, tym lepiej
Oliwka i mokre chusteczki w odwrocie. Zapach rumianku w kremie nie łagodzi, lecz podrażnia. Położna opowiada, jak pielęgnować noworodki.

Kobiecy teatr TERAZ POLIŻ ma 10 lat
Grają równo od dekady. Ale ciągle słyszą: „A co wy, same dziewczyny? Przydałby się wam jakiś facet!”.

Mniej samotni
- Ekstremiści nie urodzili się potworami. Mieszkają obok, kupują w tych samych sklepach, dorastali na tych samych programach w telewizji - z Erikiem Poppe, reżyserem filmu „Utøya, 22 lipca”, rozmawia Krzysztof Kwiatkowski.

Nie tylko musaka
Grecka kuchnia potrzebuje dobrego PR-u. W niczym nie ustępuje tak znanej włoskiej.

W numerze także kosmetyczny butik prezentowy, a w nim propozycje świątecznych upominków.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 24 listopada z "Gazetą Wyborczą" i magazynem "The Wall Street Journal."

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem