Kim jest Polka Stulecia? W sobotę 10 listopada bohaterką okładki "Wysokich Obcasów" będzie zwyciężczyni naszego plebiscytu.

Polkę Stulecia wybrały czytelniczki "Wysokich Obcasów". W numerze przedstawimy jej sylwetkę, opowiemy także o zdobywczyniach 2. i 3. miejsca.

W wydaniu publikujemy również rozmowę z Zuzanną Janin, artystką sztuk wizualnych, która jako nastolatka wcieliła się w tytułową rolę w serialu "Szaleństwa Majki Skowron".
W rozmowie opowiada o tym, jak to było być Majką, a także o roli w filmie "Siłaczki" - gra tam swoją prababkę, Natalię Rosińską-Egiersdorff, która założyła w 1900 roku w Warszawie prywatną szkołę żeńską. Artystka zwraca uwagę na to, że temat polskich sufrażystek został w polskim kinie zupełnie przegapiony, a ich historie są wciąż nieznane szerszej publiczności.
Zuzanna Janin opowiada także o swojej osobistej walce o niezależność, czyli o zmaganiu się z przemocą domową.

W numerze także:
Wolę być szczęśliwa, niż mieć rację
- Pamiętam, jak moja mama na starość chciała kontrolować wszystkich i ustawiała nas po kątach. Pomyślałam sobie: żebym tylko taka nie była! A przecież powodem wielu problemów jest to, że każdy chce mieć rację. A z tym nastawieniem stąpasz po drodze pełnej kłótni i konfliktów. Szkoda życia - z Urszulą Dudziak rozmawia Aga Kozak.

Zagryzam zęby, żeby się uśmiechać
"Jeśli w firmie źle się dzieje i robi się z tego sprawa medialna, to jak później komunikować pasażerom, że jesteśmy najlepsi i godni zaufania?" Reportaż Agnieszki Urazińskiej o stewardessach PPL LOT.

Sensowne rzeczy pokolenia Z
- Praca w korporacji była świetna, dużo się w niej nauczyłam, mogłam się rozwijać. Finansowo też była to inna liga niż trzeci sektor. Ale brakowało mi misji - z Paulą Bruszewską, prezeską społecznego start-upu Social Wolves, rozmawia Magdalena Warchala.

Gęsina na św. Marcina
- Półgęski najpierw są nacierane solą z pieprzem i majerankiem, sznurowane i odkładane do leżakowania na kilka dni w chłodzie. Potem wędzimy je cztery dni w zimnym dymie ze specjalnie dobranych gatunków drewna. Taki uwędzony półgęsek można przechowywać przez kilka tygodni, w czasie których będzie dojrzewać, a jego smak będzie się zmieniać – mówi Renata Osojca, hodowczyni gęsi.

Schowaj gołą kostkę
- Ludzie popełniają błędy związane ze stylem życia, które potem mszczą się infekcjami. Na przykład teraz panuje moda na odsłoniętą kostkę. Kto się wychłodzi przez nieadekwatne ubranie, będzie chorował - z dr. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą, wakcynologiem, rozmawia Irena Cieślińska.

Ona walczy o ciebie i o mnie
- Męskie Granie? Chciałem podważyć tę cieknącą testosteronem nazwę. Pomyślałem, że należy do projektu zaprosić kobiety, by opowiedziały o dzisiejszych sprawach swoim głosem - z Tomaszem Organkiem, muzykiem, rozmawia Natalia Waloch.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 10 listopada razem ze specjalnym wydaniem gazety "Wyborcza na Drugą Setkę" oraz jej dodatkiem "The Wall Street Journal."

Komentarze