Ciąg dalszy sprawy Iwony Cygan, dopalacze z dostawą do domu, kierowcy Ubera - m.in o tym przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu "Dużego Formatu"

W magazynie reporterów ciąg dalszy sprawy zabójstwa Iwony Cygan.
4 października sąd wypuścił z aresztu wszystkich trzynastu policjantów oskarżonych o mataczenie w sprawie zabójstwa Iwony. Nawet ci, którzy w śledztwie przyznali się do winy, w czasie procesu odwołali zeznania. – Reportaż Moniki Góry.
----------
21 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zrównuje dopalacze z narkotykami. Kacper Sulowski sprawdza, czy nowe prawo coś zmieniło w handlu dopalaczami.

– Przepraszam, że czekałeś. Wszystko mi zeszło, musiałem jechać po dostawę – mówi, kiedy siadam na przednim fotelu jego megane’a.
– Dużo miałeś?
– Ponad 30. Wszystko schodzi jak szalone. Ostatni weekend wakacji.
Jest krępy, ma ok. 30 lat, koszulkę polo i starannie ułożone włosy. Daję mu stuzłotowy banknot złożony na pół. Ze schowka między fotelami wyjmuje woreczek z białym proszkiem, z portfela 20 zł reszty i życzy mi miłej zabawy.
– Co to właściwie jest? Prawdziwy mefedron? – pytam.
– Będziesz zadowolony, nic się nie bój, kolego.
----------
Kierowcy Ubera opowiadają Katarzynie Stańczak o swojej pracy.
Trudno powiedzieć „cześć” po polsku. Włączam sobie na YouTubie takie filmiki, żeby ćwiczyć. Ostatnio nauczyłem się mówić „cien dobry”, „cienkiuje” i „dobsze”. Pasażerowie to lubią. I jeszcze lubią, jak klimatyzacja jest włączona, więc włączam, choć to droga impreza. Chciałbym, żebyście wiedzieli, że my, Persowie, to nie Arabowie. I że kilka rzeczy nas w życiu łączy, choćby ta droga do domu. Mało ludzi wie, że w czasie II wojny światowej Iran przyjął polskich uchodźców z ZSRR.
---------
W numerze także wywiad Tomasza Kwaśniewskiego z historykiem Andrzejem Nowakiem w ramach cyklu Przodownicy „dobrej zmiany”.

Magazyn reporterów "Duży Format" w poniedziałek 15 października z "Gazetą Wyborczą".

Komentarze