W "Tylko zdrowiu" przeczytasz o demencji, chorobie neurologicznej XXI wieku oraz o neuropatii , która jest pierwszym symptomem cukrzycy.Sprawdź, o czym jeszcze piszemy w piątkowym dodatku "Gazety Wyborczej"!

Demencja. Raz, dwa, trzy, zapomnisz ty

Połowa kobiet, które dziś mają 45 lat, i jedna trzecia mężczyzn w tym wieku zachoruje na jakąś formę demencji, chorobę Parkinsona lub dozna udaru mózgu – przekonują
holenderscy naukowcy. To pierwsze tego typu wyliczenia związane z chorobami neurologicznymi.

Według holenderskich epidemiologów choroby neurologiczne czy neurodegeneracyjne przegrywają jednak z rakiem czy chorobami serca. Przegrywają w tym sensie, że m.in. nadal wykrywa się je bardzo późno (w przypadku np. choroby Alzheimera objawy często widoczne są dopiero wtedy, gdy w mózgu chorego nie ma już 80 proc. komórek nerwowych!). Nie ma też prawdziwie skutecznego leczenia. „Ludzie uważają, że najgroźniejsze są rak i choroby serca, ale to wypaczone społeczne postrzeganie zagrożenia życia” – piszą Holendrzy.

Z badań wynika, że u kobiet było niemal dwa razy większe ryzyko rozwoju choroby demencyjnej niż u mężczyzn. Dożywotnie ryzyko zachorowania u kobiet w wieku 45 lat wynosiło 26 proc. w porównaniu z 13,7 proc. dla mężczyzn. Taka dysproporcja wynika m.in. z tego, że średnio kobiety żyją dłużej. Mężczyźni rzadziej chorują na demencję, bo wcześniej, niestety, umierają.

- 10 zasad zdrowego żywienia według Instytutu Żywności i Żywienia
- Jak rozpoznać początek choroby Alzheimera
- Migotanie i groźna cukrzyca
- Nie tak słono! Ogranicz sól, będziesz zdrowszy!
- Kobiety mają gorzej? Czy częściej zapadają za choroby neurologiczne?
- Udar częstszy u młodych mężczyzn. Dlaczego?
- Kontakt z ludźmi ważny jak dieta. Dbaj o niego!
- Relaksuj się! Pożyjesz dłużej!

O demencji czytaj 12 października w "Tylko zdrowiu, piątkowym dodatku "Gazety Wyborczej"

Przeczuleni. Jak cukrzyca niszczy nerwy

Często początek cukrzycy wiąże się z przeczulicą skóry i ostrym, piekącym, przeszywającym bólem. Towarzyszy mu kłucie, mrowienie, drętwienie, pieczenie lub uczucie zimna.

Blisko 10 proc. chorych na cukrzycę ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed rozpoznaniem cukrzycy.

Czym jest neuropatia? Neuropatia oznacza, że jakiś nerw jest uszkodzony. Jeżeli uszkodzenie dotyczy wielu nerwów, wówczas mówimy o polineuropatii.
Samo określenie „neuropatia” nie mówi o rodzaju uszkodzenia i jego przyczynie. Może to być np. cukrzyca, narażenie na czynniki toksyczne (np. chemioterapia) czy niedobór składników pokarmowych (np. niedobór witaminy B12).
W Polsce najczęstszą przyczyną polineuropatii jest cukrzyca. Z niektórych badań wynika, że częstość występowania neuropatii cukrzycowej wśród wszystkich chorych na cukrzycę może wynosić aż 90 proc.

- Jakie są najczęstsze objawy neuropatii cukrzycowej?
- Gdzie dolegliwości pojawiają się jako pierwsze?
- Jakie objawy mogą być pierwszym widocznym znakiem, że ktoś jest chory na cukrzycę? Co i kiedy powinno nas zaniepokoić?
- Czy te objawy dokuczają chorym cały czas, czy pojawiają się raczej w określonych sytuacjach?
- Czy neuropatia cukrzycowa może się też objawić np. pod postacią zaburzeń erekcji?
- Czy neuropatia cukrzycowa może zaburzać życie seksualne kobiet?
- Czy neuropatii mogą towarzyszyć inne, mniej typowe zmiany, np. kłopoty ze skórą?
- W jaki sposób uszkodzenie nerwów w cukrzycy może się przyczyniać do rozwoju stopy cukrzycowej – jednego z najtrudniejszych do leczenia powikłań cukrzycy?
- Co to jest zespół cieśni kanału nadgarstka?
- Czy cukrzyca może uszkadzać zarówno nerwy obwodowe, jak i nerwy centralne?
- Do jakiego lekarza powinniśmy się udać? Czy wszystko załatwi diabetolog, ewentualnie lekarz rodzinny, czy jednak powinniśmy poszukać neurologa?
- Jak leczy się neuropatię cukrzycową. Walczymy tylko z bólem, czy mamy jakieś metody „naprawy” nerwów?

Na te pytania odpowiada dr n.med. Anna Błażucka, neurolog.

O neuropatii czytaj 12 października w "Tylko zdrowiu, piątkowym dodatku "Gazety Wyborczej"

Komentarze