Oksana Szaczko - założycielka organizacji "Femen", Luka Modrić - co kryje się za maską bohatera narodowego, medytacja nie dla każdego i korepetycje z gier komputerowych - o tym m.in. przeczytasz w najnowszym wydaniu magazynu "Więcej świata", we wtorek z "Wyborczą"

W numerze:

"Prowadziła ekscytujące i odważne życie"
Oksana Szaczko wraz z dwiema innymi kobietami założyła legendarną organizację „Femen”. Znaleziono ją martwą w paryskim mieszkaniu. O niezwykłej kobiecie opowiada Dima Lewitzki, jej bliski przyjaciel.

Pionierka chirurgii plastycznej operowała Żydów prześladowanych przez nazistów
Pomagała Żydom uciekającym przed Gestapo. Szlify zdobyła operując rannych w czasie pierwszej wojny światowej. W swoim gabinecie walczyła o głos kobiet, skalpelem chciała wymierzać sprawiedliwość

Po tym serialu #metoo było tylko kwestią czasu
„Opowieść podręcznej“ była najczęściej omawianym serialem ubiegłego roku: także dlatego, że była zwiastunem debaty #metoo. Przy czym produkcja Hulu jest tylko ostrzem oszczepu kobiecej serialowej rewolucji, która toczy się od lat.

Wywiad z Margaret Atwood, autorką „Opowieść podręcznej”
„To się nie może tutaj wydarzyć“ – to nigdy nie jest prawda

Aleksander Sołżenicyn – dobrze strzeżony sekret stanu Vermont
Dysydent spędził siedemnaście lat w tym oddalonym zakątku Stanów Zjednoczonych, gdzie napisał swoje opus magnum - „Czerwone Koło”.

Hipsterzy głoszą Ewangelię
Z muzyką pop, językiem młodzieżowym i prostymi przesłaniami, Wolny Kościół Hillsong przyciąga młodych ludzi. Ale poglądy wiernych tego kościoła wcale nie są postępowe.

Jakie oblicze kryje się za maską chorwackiego bohatera Pucharu Świata
Od czasu finału piłkarskich Mistrzostw Świata Luka Modrić stał się bohaterem narodowym. Ale w ojczyźnie grozi mu więzienie z powodu podejrzanych interesów, w jakie jest zamieszany. I to wcale nie jedyna ciemna karta w życiorysie Modrica.

Nigdy nie miałem innego planu niż zostanie muzykiem
Dave Grohl należy do ostatnich dinozaurów gatunku grunge. Rozmowa z szefem Foo Fighters o starzeniu się, wychowywaniu córek i o tym, dlaczego zabiera w trasę swoją mamę.

Surfowanie po falach świetlnych
Zaczynają pojawiać się pierwsze rozwiązania oferujące szerokiej publiczności alternatywę wobec tradycyjnego Wi-Fi. I nawet jeżeli nie są bliskie jego całkowitego zastąpienia to jednak profesjonalne zastosowania tego typu technologii są już liczne.

Przyszłość książki? Małe księgarnie i mnóstwo papieru
Wywiad z Brianem Murrayem, szefem międzynarodowego wydawnictwa HarperCollins, który ogłasza powrót tradycyjnego rynku.

Facebook i Google – władcy absolutni reklamy
2017 r. był przełomem w dziejach reklamy. Po raz pierwszy światowy rynek reklam internetowych zdetronizował rynek reklam nadawanych w telewizji.

Wenezuela: „boliwariański koszmar”
W kartonowym pudełku, które trzyma ten chłopiec z Maracaibo w Wenezueli, znajduje się równowartość jednego euro, kwota ledwie starczająca na zakup torebki ryżu.

Korepetycje z gier komputerowych
To nie przemoc i uzależnienie od gier martwi mamę i tatę, kłopotem jest to, że dziecko przegrywa.

Gdy medytacja staje się rywalizacją, miejsce spokoju zajmuje stres
Medytacja to starożytna praktyka osiągania wewnętrznego spokoju. Jednak gdy podejmują się jej ludzie ze skłonnościami do rywalizacji, relaksujące ćwiczenia przemieniają się w męczarnię. Praktykujący ścigają się w sieci, bijąc kolejne rekordy.

Magazyn "Więcej świata" we wtorek 14 sierpnia razem z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze