Od 1 lipca obowiązują korzystniejsze przepisy dla zadłużonych emerytów. Komornik musi zostawić seniorom więcej pieniędzy na koncie.
1 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy „o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych”. Określono nowe kwoty wolne od potrąceń. To dobra informacja dla emerytów i rencistów, bo nowe przepisy chronią większą część świadczenia przed zajęciem przez komornika.
W czwartek 9 sierpnia w "Gazecie Wyborczej" piszemy:
- o nowych wartościach kwot, jakie komornik może ściągnąć z zadłużonego najbiedniejszego emeryty, alimenciarza, osoby nienależnie pobierającej świadczenie oraz osoby przebywającej w domu opieki społecznej
- o egzekucjach kwot. Powinny dotyczyć wartości netto czy brutto?
- o przypadkach, kiedy świadczenia emerytalne są niższe niż minimalne. Czy w takim wypadku komornik może potrącić z tak niskiej emerytury jakąś kwotę?
- o tym, dla kogo przepisy pozostają bez zmian
- o przypadkach zadłużonych pracujących na pełnym etacie, na częściowym etacie oraz o pracownikach na umowie zleceniu - co z ich zobowiązaniami finansowymi? Jaką część ich wynagrodzenia może zająć komornik?
- o rodzajach świadczeń, których komornik nie może zająć
- o możliwościach dogadania się z komornikiem
- o źródłach długów u emerytów. Kto zadłuża się częściej - kobiety czy mężczyźni? W których rejonach Polski mieszka najwięcej zadłużonych emerytów?
- o ważnych zasadach, którymi powinniśmy się kierować biorąc pożyczkę lub kredyt. Na co zwrócić uwagę?
Wszystkie komentarze