Zaćmienie Księżyca występuje gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w linii prostej. Faza całkowita potrwa aż 1h 42m i 56s!

Zbliżające się całkowite zaćmienie Księżyca będzie najdłuższym tego typu zjawiskiem w XXI stuleciu. Wszystko za sprawą tego, że w momencie zaćmienia Księżyc znajdzie się prawie dokładnie w apogeum czyli największym oddaleniu od naszej planety. Dzielić nas będzie od niego dystans aż 406 199 km. To sprawi, że Księżyc będzie poruszał się na swojej orbicie nieco wolniej niż zwykle, a jednocześnie jego widoczna na niebie średnica będzie najmniejsza w miesiącu. Dzięki temu możemy cieszyć się fazą maksymalną zaćmienia trwającą aż 1h 42m i 56s!

W piątek 27 lipca w "Gazecie Wyborczej" piszemy o zaćmieniu Księżyca.

  • Co to za zjawisko?
  • Z ilu faz składa się zaćmienie Księżyca?
  • W jakich godzinach można obserwować każdą z nich?
  • Czym się one charakteryzują?
  • Czego możemy się dowiedzieć dzięki obserwacji samego zjawiska?

Sprawdź godziny wschodu Księżyca dla największych miast w Polsce by przekonać się, w którym momencie zaćmienia będzie wtedy Księżyc.

Zaćmienie będzie można zobaczyć podczas specjalnej transmisji na Facebooku Gazety Wyborczej. Start transmisji o 20:30 

We wtorek (1 sierpnia) i w środę (2 sierpnia), z "Gazetą Wyborczą" będzie można kupić książki "Atlas nieba"  - dwuczęściowy, bogato ilustrowany przewodnik z opisami zjawisk astronomicznych i miesięcznym kalendarium obserwacji.

O zaćmieniu Księżyca czytaj w piątek 27 lipca w "Gazecie Wyborczej"

Komentarze