Użytkowanie wieczyste wprowadzono w 1961 r. (wprowadzając je wzorowano się na prawie obowiązującym w Związku Radzieckim). Przypomina własność, ale nią nie jest. Każdy, kto kupił lub wybudował mieszkanie, garaż, lokal usługowy na gruncie w użytkowaniu wieczystym, jest właścicielem budynku, ale gruntu, na którym on stoi, już nie. Grunt na którym stoi blok mieszkalny czy domek jednorodzinny w użytkowanie wieczyste przekazuje państwo lub samorząd. Problem w tym, że nie wiadomo, co się stanie z budynkiem po zakończeniu okresu użytkowania (zwykle jest to 99 lat). Rząd chce raz na zawsze skończyć z tym chaosem i użytkowanie wieczyste gruntu zastąpić prawem własności.
Właśnie powstał nowy projekt ustawy uwłaszczeniowej. Pracę nad zmianami trwają już ponad dwa lata. Na początku projekt monitorowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jednak po styczniowej reorganizacji rządu, teraz pieczę nad nim przejął resort Inwestycji i Rozwoju.
Co zakłada projekt ustawy uwłaszczeniowej? Jakie będą opłaty za przekształcenie rodzaju własności? Kto skorzysta z tej zmiany? Czy w projekcie uwzględniono ulgi i bonifikaty?
Czytaj w środę 20 czerwca w ,,Gazecie Wyborczej"
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
prawidłowo złożonych dokumentów / nawet po półrocznej weryfikacji przez urząd / sprawa jest załatwiona negatywnie - ogólnie biorąc ustawa dotyczy domów jednorodzinnych i tego typu nieruchomości - w przypadku budynków wielorodzinnych sprawa nie do załatwienia, zwłaszcza w budynkach gdzie było ustanowienie użytkowania wieczystego po 13 października 2005 roku a następnie zmian właściciela mieszkania