W naszym otoczeniu jest coraz więcej związków, cząsteczek, które osiadają na skórze i przenikają przez naskórek do wnętrza. Drażnią, irytują. Czy ty też masz zespół skóry wrażliwej?

Sucha skóra zawsze jest niezdrowa. Skóra w ogóle nie powinna dawać żadnych dolegliwości - mówi dr n.med. Ewa Chlebus, dermatolog, szefowa klinki Nova Derm.

Jakiś czas temu wprowadzono nową jednostkę chorobową zwaną zespołem wrażliwej skóry, w skrócie SSS (od angielskiej nazwy „sensitive skin syndrome”). Skóra staje się coraz mniej przewidywalna, trudniej określić, jaka ona w zasadzie jest, poza tym, że jest wrażliwa. Z badań wynika, że SSS szczególnie często towarzyszy trądzikowi różowatemu, ale także trądzikowi zwykłemu, atopowemu zapaleniu skóry, łojotokowemu zapaleniu skóry i zabiegom kosmetycznym.

Osoby cierpiące na SSS skarżą się na silne podrażnienie skóry, pieczenie, palenie, rzadziej świąd. Typowe objawy kliniczne to łagodny rumień, niewielkie złuszczanie, niewidoczne grudki i teleangiektazje, czyli poszerzone drobne naczynia krwionośne,
tzw. pajączki naczyniowe.

O wrażliwej skórze, pielęgnacji, doborze kremów, o środkach myjących korzystnie wpływających na cerę, przyczynach podrażnień i problemach skórnych czytaj w piątek 15 czerwca w tygodniku "Tylko zdrowie", dodatku "Gazety Wyborczej" .

Komentarze