W sobotę 21 kwietnia w "Magazynie Świątecznym" przeczytasz:

  • Smoleńsk zamiast Katynia
    Narracja smoleńska zastępuje pamięć o zbrodni katyńskiej. Może dlatego, że Katyń Polaków łączy, a Smoleńsk dzieli? A może dlatego, że ostateczne zdemaskowanie kłamstwa katyńskiego i oddanie hołdu jego ofiarom było jednym z sukcesów III Rzeczypospolitej - Paweł Wroński o pamięci historycznej

  • O nieroztropnym księciu, złej macosze i mściwej księżniczce
    Tamara Czartoryska o ojcu: „Nienawidzi Polski i Polaków”. Adam Karol o córce: „Chodzi jej o pieniądze”. Kim są potomkowie magnackiej rodziny, która założyła pierwsze muzeum narodowe i stworzyła najważniejszą polską kolekcję dzieł sztuki?

  • Wyborcza Classic. Getto walczy
    Jeśli uświadomisz sobie, że na przestrzeni, gdzie wcześniej mieszkało jakieś 120 tys. ludzi, pomieszczono ich pół miliona, że racje żywnościowe wynosiły 5 deka chleba dziennie i kilogram marmolady miesięcznie, zrozumiesz, że to wszystko - jeszcze zanim zaczęto strzelać i zabijać - wymuszało zmianę ludzkiej psychiki.
    Rozmowa z doktorem Markiem Edelmanem, ostatnim dowódcą powstania w getcie warszawskim. Cała rozmowa była opublikowana 22 kwietnia 1999 r. w „Magazynie”, dodatku do „Gazety Wyborczej”.

  • Dziewięć powiatów w czasie Zagłady
    Odpowiadając na pytanie, które - co podkreśla prof. Barbara Engelking - nie jest głównym pytaniem książki, a jednak się nieodparcie narzuca: ilu Polacy zabili Żydów czy do ilu śmierci się przyczynili, nie sposób podać dokładnych liczb. Z badań autorów wynika, że większość Żydów, która zginęła w tzw. trzeciej fazie Holokaustu, czyli już po likwidacji gett, ginęła z jakimś współudziałem Polaków. Ilu pomagało? Odpowiedź jest też niemożliwa. Z pewnością drzewka w Yad Vashem - uhonorowanych zostało dotychczas koło 6,6 tysiąca polskich Sprawiedliwych - nie obejmują wszystkich ratujących.
    Anna Bikont o nowej publikacji Centrum Badań nad Zagładą Żydów „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”.

  • Ojcostwo chronione Konstytucją?
    Powszechnie mówi się, że męskość i to, co się na nią składa - ojcostwo, tacierzyństwo, zapewnianie bytu rodzinie - przeżywa kryzys. Ten nurt myślenia, którego Duda jest reprezentantem, wyobraża sobie, że naprawi to najprościej - obniżając realnie i symbolicznie pozycję pierwiastka żeńskiego w życiu zbiorowym i podnosząc rolę ojca, uczynimy z młodych Polaków i Polek prawdziwych wojowników.
    Z Andrzejem Gąsiorowskim rozmawia Krystyna Romanowska

  • "Zamęt" wokół Severskiego
    Wiem, że wielu ludziom, w szczególności politykom, wydaje się to nieprawdopodobne, ale polski wywiad był bardzo profesjonalny i najbardziej apolityczny ze wszystkich służb. Mam nadzieję, że najbardziej wartościowe struktury i najcenniejsi ludzie dalej funkcjonują. (...) W służbach nadal są ludzie, których myśmy wychowali, więc nawet jeżeli jakiś rząd nie potrafi skorzystać z ich usług, to w końcu przyjdzie kolejny, który będzie umiał. No i bywa tak, że ludzie wracają, nawet ci, którzy wypadli na dziejowych wirażach.

    Z Vincentem Severskim nie tylko o nowej książce rozmawia Wojciech Czuchnowski


  • Nergal: Brakuje mi kobiet u władzy
    W demokracji jest miejsce dla prawicy, lewicy, chrześcijan i dla takiego antychrysta, jak ja. Nawet dla kartoflanych polityków obozu władzy. Chociaż nie mogę już patrzeć na brzydkich mężczyzn, którzy chcą decydować o losie pięknych kobiet.

    Z Adamem „Nergalem” Darskim rozmawia Marek Górlikowski


"Magazyn Świąteczny" w sobotę 21 kwietnia z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze