Nowy a zarazem pierwszy w tym roku numer dwumiesięcznika "Książki. Magazyn do czytania" już w sprzedaży! Na okładce Małgorzata Szejnert, wybitna reporterka, której książka "Wyspa Węży" ukaże się już w marcu br. Tylko w tym numerze "Książek" czytelnicy znajdą opowiadanie Olgi Tokarczuk "Wizyta" ze zbioru "Opowiadania bizarne", który będzie miał swoją premierę w kwietniu.

W numerze o zapowiadanej książce Małgorzaty Szejnert pisze redaktor naczelny Paweł Goźliński. Michał Nogaś i Natalia Szostak przepytują słynne nowojorskie małżeństwo literackie - Paula Austera i Siri Hustvedt a Dorota Wodecka pyta Joannę Tokarską-Bakir o jej książkę poświęconą pogromowi kieleckiemu, która może wstrząsnąć Polską. Wojciech Orliński opowiada historię fake newsów, a Łukasz Pilip kreśli portret Wojciecha Chmielarza, najlepszego rzemieślnika wśród autorów polskich kryminałów, zaś Wiktor Jerofiejew pisze o Władimirze Putinie przed wyborami w Rosji.

Oprócz stałych rubryk, w dwumiesięczniku pojawiły się nowe propozycje redakcji. W każdym numerze wybitni rysownicy tworzyć będą komiksowe wersje literackiej klasyki - jako pierwszy Maciej Sieńczyk po swojemu rysuje "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W każdym wydaniu magazynu pojawi się też poezja - cykl rozpoczynają wiersze Justyny Bargielskiej i Stanisława Barańczaka. Natomiast w cyklu "Powieść telewizyjna" redakcja przyjrzy się serialom - Katarzyna Wężyk sprawdza, czy najgłośniejszy serial sezonu "Modyfikowany węgiel" skrywa rewolucyjne przesłanie. O tym „Co czyta świat ” czytelnicy dowiedzą się z felietonów Katarzyny Wężyk, Łukasza Grzymisławskiego i Natalii Szostak, a Michałowi Nogasiowi "Przy biurku" o swojej pracy opowiadają znani pisarze - jako pierwszy - reporter Wojciech Jagielski, chociaż nie słynie z pracy "przy biurku".

Każde wydanie "Książek" będzie miało swojego intelektualnego "sponsora numeru” - zawsze będzie to znacząca postać ze świata literatury. Najnowsze "Książki” sponsoruje Susan Sontag. Małgorzata I. Niemczycka przedstawia jej sylwetkę, a cytaty z Sontag, rozsiane po całym numerze, stanowią swoisty komentarz do tekstów.

W styczniu br. redakcja zachęcała też swoich czytelników do współtworzenia magazynu, ogłaszając konkurs na recenzje. Tak powstała rubryka "Czytelnicy recenzują", w której pojawiają się najciekawsze opinie nadesłane przez czytelników.

 

Nowy numer "Książek. Magazynu do czytania" w nowej formule i objętości 108 stron w cenie 11,99 zł dostępny w punktach sprzedaży prasy, a także - dla prenumeratorów cyfrowej "Gazety Wyborczej" - w aplikacji i na wyborcza.pl/ksiazki

 Zapraszamy na łamy i do lektury!

  

Komentarze