Przegapiłeś dodatek "Gazety Wyborczej" a bardzo chcesz go mieć? Dodatki do "Gazety Wyborczej" można zamówić na kulturalnysklep.pl oraz pod numerem telefonu (22) 555 44 00. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 17.00
Smog to zanieczyszczenie powietrza powstające wskutek przedostawania się do atmosfery, w wyniku działalności człowieka, substancji stałych tzw. pyłów zawieszonych wraz z bardzo często przywartymi do nich kancerogennymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi - WWA (benzo(a)piren, naftalen). W smogu mogą występować również szkodliwe gazy jak tlenki siarki czy tlenek azotu.
Fatalna jakość powietrza to w Polsce niestety standard. Plasujemy się w haniebnej czołówce unijnych rankingów państw Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Według Polskiego Alarmu Smogowego, największy wpływ na jakość powietrza w Polsce ma sposób ogrzewania domów. Stosowanie nieekologicznych opałów jest odpowiedzialne za ponad 80 proc. zanieczyszczeń powietrza. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce jest Pszczyna.
Jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog? Czym grozi wdychanie go?
Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych torując drogę infekcjom, wywołuje zapalenie górnych dróg oddechowych przez co utrudnia wymianę gazową w płucach powodując tym samym większe obciążenie serca. Wywołuje choroby układu oddechowego, takie jak astma. Smog podrażnia również skórę i oczy, będąc przyczyną
alergii. Długotrwałe wdychanie tak zanieczyszczonego powietrza może skutkować nowotworem płuc, gardła i krtani.
Przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza pomaga chronić półmaska antysmogowa. Półmaski antysmogowe filtrują cząstki pyłu zawieszonego PM 2,5 tworzące smog, wraz z towarzyszącymi im związkami chemicznymi jak cząsteczki wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA – m.in. benzo(a)piren). Dzięki temu skutecznie chronią układ oddechowy człowieka przed szkodliwym działaniem smogu.
Maseczka antysmogowa w czwartek 11 stycznia z "Wyborczą".
Cena "Wyborczej" z maseczką 12,99 zł (w tym 23%VAT).
O MASECZCE - DEFINICJE I OZNACZENIA:
PM 10, PM 2,5, – pyły zawieszone o wielkościach cząstek odpowiednio mniejszych niż 10μm, 2,5μmZe względu na niewielkie rozmiary cząstki te, a wraz z nimi wysoce toksyczne WWA, mogą poprzez układ oddechowy przedostawać się do układu krążenia.
WWA - Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne (m.in. benzo(a)piren) –
organiczne związki chemiczne – substancje rakotwórcze i powodujące silne zatrucia.
Zawór wydechowy – zawór wbudowany w czaszę półmaski ułatwiający usunięcie wydychanego powietrza z wnętrza półmaski. Zawór wydechowy nie jest filtrem. Działa tylko przy wydychaniu powietrza.
SPOSÓB DZIAŁANIA:
Część twarzowa półmaski zbudowana jest w formie wyprofilowanej czaszy z materiału filtrującego. Powietrze wdychane z otoczenia przechodzi przez materiał filtracyjny, gdzie jest oczyszczane z cząstek tworzących smog. Powietrze wydychane usuwane jest przez zawór wydechowy umieszczony w czaszy oraz częściowo przez czaszę półmaski. Półmaski z warstwą węgla aktywnego, dodatkowo poprzez adsorpcję cząsteczek gazów, redukują szkodliwe działanie gazów mogących wystąpić w smogu. Nie chronią całkowicie przed trującymi gazami. Jeśli jest podejrzenie, że stężenie trujących gazów przekracza dopuszczalne normy, należy unikać dłuższego przebywania w tym środowisku lub użyć maski przeciwgazowej. Konstrukcja półmaski ułatwia swobodne oddychanie, przez co sprawdza się w codziennym użytkowaniu, w drodze do pracy lub szkoły. Filtrowanie zabezpiecza nasz układ oddechowy, dlatego stosowanie półmaski antysmogowej jest zalecane nawet przy krótkotrwałym przebywaniu w środowisku, gdzie występuje przekroczenie dopuszczalnych norm smogu. Regulowane taśmy nagłowią umożliwiają dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika, a elastyczny zacisk nosowy poprawia doszczelnienie. Czas użytkowania zależy od stężenia pyłów w powietrzu i intensywności oddychania. Nie można go precyzyjnie określić. Jeżeli oddychanie staje się trudne, maskę należy wymienić na nową. Maski można używać wielokrotnie aż do zatkania (utrudnione oddychanie) lub zniszczenia.
Producent: Oxyline Sp. z o.o., ul. Piłsudskiego 23, 95-200 Pabianice
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze