Po znakomitym "1883" Taylor Sheridan kontynuuje sagę rodu Duttonów. Kolejny przystanek - rok 1923 i Montana na skraju Wielkiego Kryzysu oraz Afryka wyjęta z przygodowych powieści. Od "1923" trudno się oderwać.

Drugi z prequeli „Yellowstone" kontynuuje historię Duttonów rozpoczętą w „1883". W telewizyjnej epopei Taylora Sheridana to zatem dopiero drugi rozdział, ale autor już zdążył w nim wytoczyć wielkie działa. Jedno nazywa się Helen Mirren, drugie Harrison Ford. Wcielają się w Carę i Jacoba Duttonów - stare małżeństwo, które do Montany przybywa, by wspomóc dzieci Jamesa i Margaret – bohaterów poprzedniego serialu.

Lata 20. w Montanie to fascynujący okres. Reszta USA nie wie jeszcze, że znajduje się u progu Wielkiego Kryzysu, który zdążył już przybyć na tamtejsze prerie. Susza, plaga szarańczy i choroby bydła zdziesiątkowały pogłowie i postawiły tamtejszych ranczerów pod ścianą. By walczyć o przetrwanie, muszą swoje bydło przepędzić wyżej w góry, ale tam o pastwiska będą musieli walczyć z hodowcami owiec – głównie szkockimi i irlandzkimi emigrantami. Z tego typu konfliktów wynikały wówczas regularne wojny. Grupy ranczerów skrzykiwały wielkie bandy i bezprawnie brały sprawy w swoje ręce, jak za starych czasów. Taka wojna już niebawem może wybuchnąć w Yellowstone.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Saga Yellowstone ("Yellowstone", "1883", "1923") dla mnie jedne z najlepszych seriali ostatnich lat.

    Yellowstone - jest autentycznie genialny (a juz na pewno pierwsze 3-4 sezony). Fantastyczny senariusz, przepiękne klimatyczne zdjęcia, genialne kreacje całej głownej obsady, muzyka (możecie się śmiać, ale dzięki serialowi odryłem Country Music:) ), no i kawał współczesnej histori: walka wielkiego biznesu (real-estate) z probami zachowania tradycji, walka native american o odzyskanie ziem zagarnietych w XIX wieku. Dzieki 2giemu sezonowi lot z Europy za ocean minal mi w mgnieniu oka.

    1883 - tez genialny. Pokazuje, jak zdobywano "dziki zachód". Naszła mnie refleksja, że przymiotnik "dziki" powinien się odnosić do białych, a nie przyrody czy Indian. Pokazuje epicką podróż wgłąb kontynentu i związane z tym niebezpieczeństwa, z którymi musieli się zmierzyć osadnicy. Tak na marginesie, nawet nie wiedziałem, że para głownych bohaterów to mega gwiazdy Country Music (jeszcze wtedy sie nie interestowałem tym typem muzyki).

    1923 - moim zdaniem najsłabszy z nich wszystkich, ale i tak warto zobaczyć, choćby dlatego, żeby się dowiedzieć, że lodówki i pralki sprzedawane były pod hasłem "będziesz miał więcej czasu na czynności, które lubisz". Oczywiście żartuję, naprawdę super seriale. Zwłaszcza Yellowstone.
    @pecador30
    Przecież w yellowstone jest od cholery absurdów i durnych decyzji. Psychopatka Beth albo Monika która w trakcie porodu wsiada za kierownice - to aż proszenie się o kłopot.

    Yellowstone jest fajną męską telenowelą, ale na pewno nie jest genialnym serialem.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Kupiłem, 12 zł nie majątek, a ja lubię starocie. A może przy okazji i tę trylogię się obejrzy.
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    Bym spróbował ale czyż można wierzyć Czyżowi i poświęcić kolejne złotówki na kolejny streaming? ;-)
    @willie1950
    12zl boli mniej niż 29 Jest tam co oglądać
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @willie1950
    Dokładnie o tym myslalam :) redaktorzy oglądają za darmo.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @willie1950
    Jestem tuż po Yellowstone i 1883. Tym razem warto:)
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    W Shrinking Ford jest tez doskonaly!
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    No nie wiem, w "Age of Adeline" był nadzwyczajny.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Nieustanne lokowanie produktu…
    już oceniałe(a)ś
    16
    13
    faktycznie profesjonalnie artystycznie i w ogóle bez zarzutu. Co z tego skoro Cała trylogia jest nudna jak flaki z olejem i ciągnie się jak makaron. Wyraźnie zrobiona dla podbudowania dumy narodowej i pokrzepienia serc. Amerykańskich.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Cyt. "Wcielają się w Carę i Jacoba Duttonów - stare małżeństwo, które do Montany przybywa, by wspomóc swoje dzieci Jamesa i Margaret – bohaterów poprzedniego serialu." Jacob był bratem Jamesa. Nie ojcem! Czy naprawdę wiarygodność Wyborczej upada?
    @_Borand
    chodzi o dzieci Jamesa i Margaret a nie o to, że James i Margaret byli ich dziećmi...
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @_Borand
    dopiero zauważyłem, że nadgorliwa korekta dopisała "swoje"...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @r_czyz
    Dziękuję, widzę że "swoje" zostało usunięte z tekstu, który i tak pozostał niejednoznaczny.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0