Próbujemy wykorzystać odkrycia naukowców, żeby długo żyć. Co się sprawdza? - dziennikarki "Wyborczej" podpowiadają sposoby na lepsze zdrowie.

Katarzyna Staszak**: Chcemy dożyć setki, ja przynajmniej taki mam cel. Zawsze myślałam o tym, że chciałabym nie chorować, jak najdłużej zachować jakość życia i robić to, na czym mi zależy. Ale od kiedy na świecie jest moja córka, zależy mi też na długości życia.  

Margit Kossobudzka*: Też jestem mamą i moja motywacja do starań o długie życie jest podobna. 

Pamiętam, jak robiłam wywiad z panią profesor, autorką badań dotyczących stulatków. Powiedziała, że każdemu się wydaje, że chce dożyć tych stu lat, ale nie każdy myśli o tym, jaka będzie w tym wieku jego forma. Spotkałam wtedy kilku takich stulatków i to, co najbardziej mnie uderzyło, to to, że byli to ludzie w dobrej kondycji. Byli w stanie zająć się sobą, mieli swoje pasje.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Ciężko się to czyta. Rozmowa jest chaotyczna, rozmówczynie mówią co sądzą, co same robią, co słyszały i co czytały. Taka luźna gadka dwóch babek.
    Do tego formatowanie: część tekstu wyboldowana, inna część wyróżniona, zlewające się śródtytuły, a w nowym formacie za wąski układ - jakbym przeglądał na kompie wersję mobilną.
    Lepszy byłby normalny artykuł, bo temat ciekawy.
    @ende
    chcemy żyć coraz dłużej, ale pytam po co ?
    Aby kilkanaście lub więcej lat przeleżąc patrzeć w sufit ?
    Również po to by gnębić najbliższych, dzieci przymusową
    opieką nad zrujnowany wódą i lekami organizmem ??
    I po to mamy życzyć sobie długowieczności ??? Głupota !
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ja prywatnie uważam, że w kwestii tzw. polityki naukowej (finansowanie badań) nacisk powinno kłaść się nie tyle na wydłużanie życia, co na spowalnianie procesu starzenia (tj. wydłużenie czasu, w którym ma się pełną formę intelektualną i fizyczną).
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Ja nie chcę dożyć setki. Znam 80, 90-latków, widzę jak wygląda ich życie i dziękuję bardzo.
    @Killick
    No właśnie, chodzi o jakość a z tym bywa różnie
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Kolacja o 17? Jak ktoś idzie spać po północy, a śniadanie je o 10? Powodzenia we wspaniałym wysypianiu się z burczącym brzuchem
    @Joanna Zaleska
    ja sie wysypiam, i to duzo lepiej niz kiedy najadalam sie przed snem.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Ewa Puzdrowska
    No widzisz, a ja z pustym brzuchem po prostu nie zasnę. Ale wystarczy lekki posiłek 3-4 godziny przed spaniem i jest ok
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Joanna Zaleska
    Poburczy może jeden dwa dni, ale potem już nie. Przestawienie się jest naprawdę łatwe. Potem lepiej się śpi i lepiej budzi. To głównie w naszej głowie są te strachy przed głodem i burczenie, nasz organizm naprawdę nie potrzebuje tyle jedzenia ani tak często.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nie chcemy dożyć 100 lat. Nie ma po co.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Proste. Być wyborcą Pisu. Tylko oni nie stresują się dziś. Widzą przyszłość. A gdy jeszcze w ramach nagrody stanowisko mają, to i finanse się spinają.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Tylko jak to zrobić ...... i po co? sto lat samotności i cierpienia, sto lat poczucia bezsensu istnienia ? dziękuję. Wieczność jest dla zdrowych fizycznie i psychicznie bogaczy i ich rodzin. Po co nieszczęśliwemu biedakowi wieczność? Jeszcze więcej nieszczęścia? Budda nigdy nie chciał wracać do tego życia, koło wiecznego powrotu jest przekleństwem a nie błogosławieństwem, jak to przedstawia przemysł rozrywkowy i okolice.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Jak ktoś ma zdrowie to niejedną setkę przeżyje.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0