Przyzwyczailiśmy się żyć w świecie, który się coraz bardziej łączył. Teraz świat się rozłącza.

Pierwszy raz w historii Polacy się cieszą, że Niemcy się zbroją. To jest trzęsienie ziemi. Ale nie tylko tej ziemi. Jeszcze do nas nie dociera, ile ta wojna zmienia.

Przez pół wieku wielka strategia demokratycznego i kapitalistycznego Zachodu wobec konkurencyjnych systemów polegała na przerzucaniu mostów i tworzeniu współzależności.

Mosty to przekonywanie, jak dobrze mogą żyć ludzie, gdy autorytaryzmy zamienią na demokratyczny kapitalizm. Blok sowiecki upadł w dużym stopniu dlatego, że dały się przekonać masowo zapraszane na Zachód komunistyczne elity i społeczeństwa podziwiające zachodnią jakość życia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Nie będzie żadnego końca globalizacji, bo świat techniki (zwanej przez humanistów technologią) stał się zbyt skomplikowany i wyspecjalizowany, by każdy kraj, czy region dłubał we wszystkim na własną rękę. Owszem, kończy się przenoszenie produkcji czort wie gdzie, byle na krótką metę było taniej, na zasadzie "o przyszłość się nie martwmy, jakoś to będzie", ale to nie znaczy, że np. Kuwejt wraz z sąsiadami stanie się samowystarczalny żywnościowo, a do tego będzie produkował komputery, samoloty i samochody elektryczne pod własnymi markami.

    Oczywiście wnioski z obecnej sytuacji zostaną wyciągnięte, ale niekonieczni takie, jak się redaktorowi wydaje. Przykładowo - znacznie większy będzie współczynnik wagowy ryzyka politycznego. Stracą na tym kraje niestabilne politycznie, wariackie dyktatury w stylu Wenezueli, ale też kraje, z którymi państwo inwestora może popaść w konflikt. Wynik może być taki, że w Chinach zachodnie firmy będą produkowały na rynek lokalny, ale będą unikały importu z tego kraju. Być może Chiny również zrezygnują z inwestycji w bazę produkcyjną w Europie i Ameryce Północnej i Australii. Polska może na tych zmianach sporo zyskać, jeśli pozbędziemy się zaściankowych wstawaczy z kolan. Produkcję zacznie się umieszczać tam, gdzie jest w miarę tanio, ale jednocześnie bardzo pewnie - zarówno od strony stabilności prawa, jak i stabilności wewnętrznej i bezpieczeństwa zewnętrznego.

    Inne wnioski z tej sytuacji: Rosja ma przechlapane na dziesięciolecia, nawet jeśli pozbędzie się Putina i uratuje się przed rozpadem. Eksport ropy będzie musiała zastąpić eksportem żywności. Z kolei Ukraina MUSI zostać obroniona przed rosyjskimi wpływami, bo nie można dopuścić, by Rosja kontrolowała również ukraińską produkcję rolną i jej eksport.
    @jac_l_w
    Masz racje, tylko, ze ropa jest tak ważnym surowcem, a u innych dostawców ropy, też występują konflikty, więc nie wiadomo, czy rzeczywiście po wojnie z Ukrainą, Rosja zostanie wyrzucona z rynku, raczej zmienią się odbiorcy. Masz racje jeżeli chodzi o technologie to one są tak skomplikowane, że nie wszędzie mogą być budowane fabryki, bo potrzebny jest potencjał wyszkolonych ludzi i jak będziemy Państwem bardziej stabilnym finansowo, które nie dodrukowuje pieniędzy bo jakaś grupa społeczna zaczyna płakać, mamy szanse by wygrać na tych zmianach politycznych. No ale młodzi muszą na razie zmienić postawę do życia i odpuści z tym wiecznym daj kasę, tylko powinni mówić. rozwijajcie takie miejsca pracy, żebym mógł więcej zarobić, ale wygląda na to, że obecne pokolenie woli płakać w telewizji aniżeli działać.
    już oceniałe(a)ś
    10
    3
    @dziewa2021
    Z tym młodym pokoleniem nie jest wcale tak źle. Co innego czytam w mediach, co innego widzę w pracy i po pracy.
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @jac_l_w
    Scenariusz optymistyczny, jednak chciwość może zwyciężyć.
    już oceniałe(a)ś
    0
    4
    @jac_l_w
    Dziękuję za przekąs wobec użytkowników terminu "technologia". Kciuk w górę!
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @jac_l_w
    A to było kiedykolwiek jakieś porządne młode pokolenie?
    Bo ja sobie nie przypominam :)
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    @jac_l_w
    Dokładnie! Człowiek rozpoczął globalizację, ale już nie jest w stanie jej zakończyć. To są: PROCES i WSPÓŁZALEŻNOŚĆ, które istnieje poza czyjąkolwiek kontrolą Jeśliby ją teraz próbował zakończyć, oznaczałoby to śmierć/wielką biedę na granicy przetrwania dosłownie miliardów ludzi, także na bogatej północy.

    Podziały polityczne w żaden sposób nie kończą globalizacji, co najwyżej będzie mniej wspólnot o charakterze ogólnoświatowym. Ale problemy wspólne, globalne nawet wzrosną - np. ochrona przyrody i ekosystemów, globalne ocieplenie, migracje ludności itd.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Trzeba jednak przyznać, że narzekając na młodzież, która swoim lenistwem i niewiedzą prowadzi świat do upadku, człowiek znajduje się w doborowym towarzystwie z Sokratesem, Platonem i Arystotelesem na czele.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @jac_l_w
    Zwłaszcza, że jak patrzę na putina, kaczyńskiego, orbana i innych erdoganów, to jakoś nie widzę młodzieży, tylko starych dziadów na wylocie z życia.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @jac_l_w
    świetny komentarz
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Ostatni akapit artykułu brzmi trochę złowieszczo, jednakże bardzo na wyrost.

    Pandemia i wojna przyniosły ze sobą jedną bardzo pozytywną reakcję, czyli bardziej lokalne zorganizowanie się. Dodatkową reakcją będzie to,o czym Autor wspomniał nieśmiało w swoim artykule, czyli zacieśnienie współpracy w zbliżonych kręgach kulturowych i cywilizacyjnych. A to, wyjdzie nam wszystkim na dobre.

    Naprawdę warto myśleć pozytywnie.
    Bo to pozwala iść naprzód, a nie stać w miejscu lub się cofać, czyli popadać w czarnowidztwo.
    @Melania65
    Zasadniczo racja. Problem widzę w tym gdy poszczególne "zbliżone kręgi kulturowe i cywilizacyjne" zaczną się, za przeproszeniem, napierd...ć ze sobą, konkurując o zasoby.
    już oceniałe(a)ś
    8
    5
    @Melania65
    Witam ciepło i słonecznie:) "Każdy koniec ma dwa kije", mawiali Starożytni Czukcze. Jednym z tych patyków jest pan redaktor Żakowski:))
    już oceniałe(a)ś
    4
    4
    @raphul
    Niekoniecznie. Człowiek, jako istota rozumna, na pewno poszuka nowych źródeł i wykorzysta zasoby dostępne.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @korab1
    Czy to na pewno jest patyk?
    Luźno zwisający sznur wygląda podobnie:)
    Pozdrawiam ciepło i słonecznie
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    Kreatywność Wolnego Świata za chwilę przezwycięży kryzys energetyczny - tak jak to zrobiła z kryzysem OPEC w 1973
    A "wagon Putina" - cóż, zostanie na stacji i zaczeka na lokomotywę
    Chińską
    I WRESZCIE pojedzie na wschód, czyli "naxuj"

    Stoi na stacji wagon Putina
    Stoi i sapie: pabiedy ni ma
    (chyba nadchodzi kitajska zima)

    Ufff! Jak przyjemnie... :)))
    już oceniałe(a)ś
    61
    4
    Jestem dziwnie spokojny zwyciestwa rozumu nad sila.Po 100 latach karmienia swin slodyczami,nadszedl czas na uboj.
    @majak
    Uwaga, przez 100 lat świnie zmieniły się w groźne dziki (mam namyśli żółtą republikę małpowo-totalitarną)
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Cżasy się zmieniają, wszystko płynie. Dobrze , ze tym razem oszczędził Pan Redaktor Balcerowicza, Tuska i złych neoliberałów. Co będzie dalej ze światem to nawet pan Jacek nie wie..
    @ktop
    "Wsio pływiot skazał Pantalejmon Pantalejmonowicz Pantariejew", pan Jacek także popłynął:))
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @ktop
    ciekawe kto przysporzyl rosji więcej korzyści - głupi i najiwni lewacy czy cwani kapitaliści?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Wiem, że wiatr wieje inaczej, co zmienia w naszym życiu więcej, niż dziś widzimy. Kto tego nie widzi, ten przegra."

    Polska swoją szansę przegrała już w 1989 roku oddając się całkowicie w ręce jak najbardziej globalnego Kościoła Katolickiego. Tortury kobiet i odrzucenie oświeceniowych fundamentów Unii Europejskiej, praw człowieka i rozumu nie spadły z nieba. Może przy okazji postulowanego przez Żakowskiego odwrotu od globalizacji Polska by rozwiązała ten problem?
    @cyrknoca
    chyba 966
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Panie Jacku Wojciechu, życzę powodzenia i powrotu do zdrowia. Globalnego.
    @zemanco
    DzińDybry:)) Wróżbita Jackowski znalazł sobie znakomitego konkurenta, tyle że wróżbita jakby większym optymistą:))
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @korab1
    Dobry, oj dobry, bo Żako-wski napisał, a bez niego czwartek były dniem straconym. RP bez Żakowskiego byłaby jak PRL bez Siwaka. Albina zresztą. Hej, Heej!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    globalizacja to proces nieodwracalny
    z jednym wyjątkiem
    kataklizmem
    ale też globalnym
    @zyzol
    nieodwracalny? A skad takie przypuszczenie? Jest odwracalny jak najbardziej. UE wlasnie wprowadza polityke przenoszenia fabryk i wszystkie co sie da z Chin do Europy. I to na masowa skale. Bo wszyscy (Chinczycy tez) zdaja sobie sprawe, ze globalizacja dobiegla konca. Rozpoczela sie era blokow ekonomicznych. Przyszly konflikt Chin z Zachodem postawi kropke nad i.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0