"To było zaskakujące, gdy rano 8 października poczułam panikę. Światło było zbyt jasne. Skala zbyt duża" - Louise Glück wspomina dzień, w którym dowiedziała się o przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka opublikowała mowę akceptacyjną poetki.

Louise Glück, amerykańska poetka i eseistka, debiutowała w 1968 r. tomem wierszy "Firstborn". Od tego czasu opublikowała 12 tomów poetyckich i kilka zbiorów esejów. Zdobyła najważniejsze nagrody poetyckie, w tym Pulitzera w 1993 r. i National Book Award w 2014.

W języku polskim jej wiersze ukazały się w antologii "Dzikie brzoskwinie" (2003), prezentującej teksty amerykańskich poetek od Emily Dickinson aż po czasy współczesne. Jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig.

8 października Akademia Szwedzka ogłosiła, że przyznała Glück najważniejszą nagrodę literacką na świecie. Amerykanka jest pierwszą poetką nagrodzoną przez Akademię od czasu Wisławy Szymborskiej (1996) i 16. kobietą wyróżnioną literackim Noblem. Akademia nagrodziła ją za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Przywołane tu wypowiedzi Glück - ciekawe. Przeglądnęłam w tym miesiącu trzy książki i wg mnie "The Triumph of Achilles" jest strasznie pretensjonalna. Ciekawiej wypada "The Wild Iris". Podobało mi się kilka tekstów z tomu "Averno", pomimo... a może właśnie ze względu na ich sentymentalizm. I dlatego dziwi mnie bardzo stwierdzenie - znane mi z polskiej prasy - że to Autorka uprawiająca "intelektualna poezję", porównywana do Szymborskiej. Moim zdaniem przypomina trochę R. Hassa, bardziej E. Hirscha, jeden wiersz brzmiał mi mocno W. Stevensem (nawet trochę przypomina Zagajewskiego, ze słabszych tomów, po "Płótnie"). Ciekawa jestem co o jej twórczości myśli Piotr Sommer...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Amerykanka jest pierwszą poetką nagrodzoną przez Akademię od czasu Wisławy Szymborskiej".

    A Tomas Tranströmer to kto? Czy macie na myśli tylko poetki, a poetów już nie?
    @geo-tmk
    Całe zdanie brzmi "Amerykanka jest pierwszą poetką nagrodzoną przez Akademię od czasu Wisławy Szymborskiej (1996) i 16. kobietą wyróżnioną literackim Noblem." więc sądzę, że jednak chodzi o poetkę, czyli kobietę.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @geo-tmk
    Zdanie czytane w całości wypowiedzi jest jasne - chodzi o kobietę - i rzeczywiście od czasu Wisławy Szymborskiej nie było nagrody Nobla dla poetki.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0