Do czytania nad morzem, w górach albo na działce. Na weekendowy wypad za miasto i na wakacje. Warto już teraz zaopatrzyć się w dobre książki, którymi będziemy się rozkoszować w pięknych okolicznościach przyrody.
Na 33. urodziny i z okazji 10 tysięcy wydań „Wyborczej" przygotowaliśmy specjalną akcję promocyjną. Osoby, które kupią teraz naszą prenumeratę, będą mogły odebrać bestsellerowy e-book w prezencie!
Promocja trwa tylko do końca maja, a liczba e-booków jest ograniczona. Szczegóły tutaj
Wśród tytułów, które proponujemy, są zarówno laureatka nagrody Nike "Żeby nie było śladów" Cezarego Łazarewicza, jak i znany z serialowej adaptacji "Behawiorysta" popularnego autora Remigiusza Mroza. Znajdziemy tu jedną z najlepszych powieści Jakuba Żulczyka "Informacja zwrotna" czy wstrząsający debiut literacki Aleksandry Zbroi "Mireczek".
Czy możemy zapobiec katastrofie klimatycznej? Sir David Attenborough uważa, że tak. W książce "Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość" podpowiada, co powinniśmy zrobić. To rodzaj podsumowania, analiza i oparte na badaniach przewidywanie przyszłości. Attenborough podzielił ją na trzy części. Pierwsza: wspomnienia. Każdy rozdział to ważny dla niego rok życia opatrzony informacją: ile było wtedy ludzi na świecie, jaki był poziom dwutlenku węgla i jaką powierzchnię zajmowały dzikie obszary. Druga: prognoza. Co stanie się z nami za 10, 20, 50 lat, jeśli nie zmienimy naszego postępowania? Trzecia: recepta. To dokładny opis działań, jakie powinniśmy podjąć, by ocalić Ziemię i nas samych.
Wybitna książka reporterska Cezarego Łazarewicza o Grzegorzu Przemyku dostała w 2017 roku nagrodę Nike. – Po raz pierwszy w dziejach Nike nagradzamy reportaż. Reportaż historyczny – mówił w laudacji ówczesny przewodniczący jury Nike Tomasz Fiałkowski. – Cezary Łazarewicz niczego nie instrumentalizuje ani nie retuszuje. Próbuje w imię prawdy odtworzyć jak najskrupulatniej okoliczności śmierci warszawskiego maturzysty, syna opozycjonistki i poetki Barbary Sadowskiej, a także wszystko to, co po tej śmierci nastąpiło.
"Czytając ten wielki reportaż o sprawie Grzegorza Przemyka, posuwamy się w czasie krok za krokiem, jak w kondukcie. Najważniejsza nagroda literacka w Polsce dla Cezarego Łazarewicza za »Żeby nie było śladów«" – pisał w "Wyborczej" Tadeusz Sobolewski.
Według książki Łazarewicza powstał film Jana P. Matuszyńskiego, który był polskim kandydatem do Oscara.
W nowym przekładzie Anny Bańkowskiej (wyd. Marginesy) główna bohaterka książki Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" ma na imię Anne, a Wzgórza są "Szczytami". Nowy przekład wywołał wiele emocji. Czy ma sens? I dlaczego często nowe przekłady klasyki kończą się atakiem na tłumacza – tłumaczył na naszych łamach Wojciech Szot.
Zamiast Cieleckiej - Więckiewicz, zamiast Warszawy - Opole, a zamiast Langera Juniora - Horst Zeiger. "Behawiorysta" z pewnością spodoba się fanom "Chyłki", zwłaszcza że to kolejna ekranizacja prozy Remigiusza Mroza – tak zapowiadaliśmy w styczniu nowy, popularny serial. Ci, którzy czują niedosyt po jego obejrzeniu, mogą sięgnąć po książkę.
Powieść, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem z gwiazdorską obsadą (Matthew McConaughey, Samuel L. Jackson, Donald Sutherland i Sandra Bullock). Nikt nie oddaje klimatu amerykańskiego południa tak, jak robi to John Grisham!
"Ta książka was pochłonie. Bernardine Evaristo pisała ją pięć lat i w końcu dostała Bookera – przekonuje na łamach "Wyborczej" Natalia Szostak. – »Dziewczyna, kobieta, inna« wciągnie was, rozśmieszy, wzruszy, a gdy po nieprzespanej nocy odłożycie ją w końcu na półkę, będziecie się czuli, jakbyście żegnali się z kimś bliskim. A nawet – z całym tuzinem bliskich osób".
"To dwanaście portretów postaci. Ich losy są ze sobą luźno lub ściślej związane i zbiegają się w londyńskim queerowo-feministycznym teatrze. To książka, w którą nurkuje się bez wynurzenia, nieodkładalna" – pisała z kolei w magazynie "Książki" Olga Wróbel.
Kryminał Maxa Czornyja. Czy lubiany przez wszystkich emerytowany nauczyciel był seryjnym mordercą? Suspens i rollercoaster zdarzeń.
"Przeszedłem przez piekło. Inaczej nie wiedziałbym, co dzieje się w głowie alkoholika – mówił w wywiadzie dla "Wyborczej" Jakub Żulczyk, autor książki "Informacja zwrotna", i dodał: – Gdyby się Polska udała na terapię, może terapeuta wpadłby na to, co z nią nie tak".
"To przerażająca historia życia człowieka uzależnionego od alkoholu, który – choć potwornie bogaty – przegrał w życiu w zasadzie wszystko. [...] Licząca ponad 500 stron powieść wciąga od pierwszych scen, jest antykryminałem, w którym autorowi wiernie udało się oddać nastroje panujące w Polsce początku trzeciej dekady XXI wieku" – pisał w "Wyborczej" Michał Nogaś.
„»Niewidzialne kobiety« Caroline Criado Perez to jedna z tych książek, o których wzmianka w grupie obcych osób zagwarantuje wam łatkę nawiedzonej feministki (lub też nawiedzonego feministy). Nastawcie się na poirytowane westchnięcia, dyskretne przewracanie oczami i krzywe uśmieszki – pisała Emilia Dłużewska. – Brytyjska aktywistka feministyczna, dziennikarka, a przy tym absolwentka Oksfordu i London School of Economics, postanowiła zbadać, na ile specyficzne potrzeby kobiet są uwzględniane w badaniach naukowych oraz przy projektowaniu rzeczy, procesów i polityk. W »Niewidzialnych kobietach« na ponad 400 stronach przygląda się najróżniejszym zagadnieniom życia publicznego – od planowania placów zabaw, odśnieżania ulic, wytyczania tras autobusowych i miejsc parkingowych, przez projektowanie odzieży ochronnej, gadżetów elektronicznych i samochodów, po testy kliniczne nad lekami i systemy wyborcze. Przeczytała setki prac podsumowujących badania naukowe, przegryzła się przez międzynarodowe regulacje, rozmawiała z ekspertami. Konkluzja: żyjemy w świecie skrojonym pod mężczyzn".
"Problemy z rozmawianiem, urazy, rozczarowania i żale. Po latach wspólnego życia uważamy, że nie musimy się już niczego o sobie dowiadywać. Problem w tym, że patrzymy na siebie przez pryzmat przeszłości. A my się przecież ciągle zmieniamy" – mówił Wojciech Chmielarz, autor bestsellerowych kryminałów, w 2020 roku przy okazji premiery książki. "Wyrwa" to wciągający thriller społeczno-psychologiczny.
Skąd się biorą antyszczepionkowcy, ich liderzy i generałowie. "Hugo-Bader szuka odpowiedzi, co pcha tych ludzi do grona »strażników wolności«. Niektórzy z nich wprost, inni między wierszami przyznają, że czuli się – z różnych powodów – oszukani przez państwo, zepchnięci na margines, niezauważeni, niedocenieni. Wielu rozpadło się życie prywatne i towarzyskie, a pandemia i obostrzenia sprawiły, że ich małe firmy – będące często największym życiowym osiągnięciem – padły. Niektórzy w zbliżeniu się do antysystemowego ruchu, jak lubią o sobie mówić i myśleć »strażnicy wolności«, widzą okazję na zaistnienie" – pisał w "Wyborczej" Michał Nogaś.
Michał Rusinek słucha uważnie współczesnej polszczyzny. Po książkach „Limeryki i inne wariacje", „Pypcie na języku", „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki", „Zero zahamowań" wziął na warsztat język polityki.
"Powiedzmy to sobie od razu, żeby nie było niedomówień: nie jestem ani specjalistą od języka polityki, ani tym bardziej jego miłośnikiem. Język ten jednak ma pewną cechę wspólną z piosenkami disco-polo, którym w dużej części poświęciłem poprzednią książkę. Otóż ani jednego, ani drugiego nie da się nie słyszeć. Wpadłem więc na pewien pomysł: żeby się przed nim bronić, żeby nie zaczął on infekować mojego języka, postanowiłem – wprost przeciwnie – uważniej się w niego wsłuchiwać, brać pod lupę poszczególne jego frazy, interpretować, psychoanalizować i dekonstruować" – tłumaczył Michał Rusinek. Rozmowę z nim przeprowadził Michał Nogaś.
"Większość chciałaby żyć z kobietą, ale się boi. Albo nie znaleźli takiej, która zgodziłaby się na życie w ukryciu. Tłamsiłem te uczucia przekonany, że jestem powołany do czegoś wyższego. W seminarium nabyłem takiego próżnego przekonania. W wieku dwudziestu kilku lat zobowiązałem się do celibatu jako ten wybrany przez Boga. W tym wieku nie powinno się składać takich deklaracji" – mówił Marcin Adamiec, były ksiądz i autor książki "Zniknięty ksiądz. Moja historia" w rozmowie dla "Wysokich Obcasów".
"Aleksandra Zbroja w swojej debiutanckiej książce nie chowa się za eufemizmami. Uderza językiem (»Jestem Dorosłe Dziecko Zapijaczonego Tatusia, Który Zrył Mi Banię, DDZTKZMB«), fizjologią, ale przede wszystkim całym spektrum emocji, które uruchamia w niej śmierć ojca i próby zrozumienia, jaki był. Emocji, które wykraczają poza gotowe schematy opowieści o polskim piciu. Nie ma w tej książce łatwych wzruszeń, gotowych diagnoz, pornografii cierpienia. Jest szczerość, która sprawia, że trudno o »Mireczku« zapomnieć" – pisała w "Wyborczej" Emilia Dłużewska.
"Ludziom trudno było przyjąć do wiadomości, że uznawany za karę boską trąd powoduje zwykła bakteria. Kiedy pisałam książkę o Spinalondze, nie mogłam uwierzyć, że w Grecji, państwie należącym do Unii Europejskiej, chorujący na trąd wciąż są stygmatyzowani" – mówiła w rozmowie z Dorotą Wodecką dla "Dużego Formatu" Małgorzata Gołota, autorka książki "Spinalonga. Wyspa trędowatych". Książka znalazła się w finale 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Aby skorzystać z promocji z okazji 33. urodzin "Wyborczej", kliknij w link
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny