Ósmy odcinek "Czterech pancernych", kończący się nad Bałtykiem, miał być zwieńczeniem serialu. Jednak widownia wymusiła kontynuację.

9 maja obchodziliśmy w PRL-u Dzień Zwycięstwa, choć tak naprawdę faszystowskie Niemcy podpisały ostateczną kapitulację 8 maja 1945 r. Tyle że według czasu moskiewskiego był to już 9 maja, stąd przesunięcie świętowania obowiązujące w satelickim, względem ZSRR, ówczesnym państwie polskim.

I właśnie 9 maja, tyle że roku 1966, Telewizja Polska wyemitowała pilotażowy odcinek serialu Konrada Nałęckiego „Czterej pancerni i pies" (1966-70). Nikt nie przypuszczał, że właśnie rodzi się jeden z naszych popkulturowych fenomenów.  

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    W okresie wojen napoleońskich, a także już w II Rzeczpospolitej posługiwano się dewizą "Honor i Ojczyzna". - Na polskich sztandarach do tego hasła Boga dodano dopiero po 1943 roku - mówił w rozmowie z tygodnikiem prof. Tomasz Nałęcz. Np. na gmachu Kancelarii Premiera, który w 20-leciu międzywojennym był siedzibą szkoły oficerskiej, widnieje właśnie napis "Honor i Ojczyzna".

    I z tego co pamiętam, chodziło głównie o 2. przykazanie: Nie będziesz brał Imienia Pana Boga twego nadaremno
    już oceniałe(a)ś
    48
    0
    Hm, akurat Bóg do Honoru i Ojczyzny doszlusowal dość późno. Na nożu powstańca styczniowego raczej go nie było.
    A propaganda ksiazce była faktycznie dyskretna. Rozmowa z chłopami, że teraz dostaną ziemię, przyjaźń i równouprawnienie z armią czerwoną, nic nachalnego.
    już oceniałe(a)ś
    33
    0
    Nie było czegoś takiego jak sezon. Seriale miały odcinki.
    @Greensnail
    Otoż to !
    Sezon to się właśnie zaczyna ale na truskawki.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @Greensnail
    Odcinki były w seriach (zwanych teraz sezonami). Może w czasach nadawanych jednym ciągiem "Strzałów w Dodge City" i "Bonanzy" nikt na to nie zwracał uwagi, ale trudno było tego nie zauważyć np. podczas emisji "Columbo" czy "Kojaka".
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Fantastyczni aktorzy sprawili, że "cała Polska" lepiła się do ekranu. I, piosenka...
    @WPaniEwa
    Tekst ballady o pancernych napisała Agnieszka Osiecka, muzykę skomponował Adam Walaciński, śpiewał Edmund Fetting. Piosenka okazał się za długa do czołówki i w serialu wyleciała pierwsza zwrotka - "Na łąkach kaczeńce..."
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Niedawno oglądałem powtórki na jakimś kanale telewizji reżimowej i nie mogłem się nadziwić jak w ramach dekomunizacji Janusza Gajosa i Szarika jakiś kret yn pisowski propagandzista nawijał z jakimś ktety nem pisowskim funkcjonariuszem z IPN, jak to Marusia symbolizowała całą stalinowską machinę wojenną. Kret yn kre tyna w Ipeenie pogania. Ale pewnie za to dobrze im płacą.
    już oceniałe(a)ś
    20
    0
    Dodam tylko, że w książkowej wersji Olgierd nie jest Polakiem, tylko Ukraińcem - i nazywa się Wasyl Semen
    I jeszcze - o ile mnie pamięć nie myli - pochodzący z Gdańska Janek mówi coś, że jego matka zginęła w Gdańsku w pierwszych dniach wojny - w wyniku niemieckiego nalotu
    Co jest o tyle zabawne, że jedyny nalot na Gdańsk - o ile faktycznie się wtedy wydarzył - mógł być tylko polski :)

    A jeśli idzie o wzorce literackie, to dla mnie bardziej "Ogniem i mieczem"
    Gustlik to taki siłacz Podbipięta, Janek - Wołodyjowski (zamiast szablą perfekcyjnie "robił szmajserem" - jako snajper), Grigorij to jakby Ketling (obcokrajowiec w polskiej armii), a Czereśniak to Zagłoba (może bez konceptów, ale też zabawny typ)
    Doskonały zaś Olgierd to doskonały Skrzetuski

    No i typ narracji w książce - taki jakiś z lekka sienkiewiczowski...
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Dodam, ze sam pomysł by oficer służący na Westerplatte mieszkał w Gdańsku, był zupełnie ahistoryczny i nigdy nic takiego nie miało miejsca; kontyngent był specjalnie formowany z jednostek w głębi kraju (ten konkretny w 1939 był akurat z kieleckiej 2 Dywizji Piechoty Legionów), żeby nie było żadnych osobistych związków z de facto wrogim miastem, bo to i kontrwywiad miał dzięki temu łatwiej.
    Polski nalot na Gdańsk, jeśli w ogóle się odbył, miał miejsce w nocy 8 września, ale był - delikatnie mówiąc - nieprzesadny, bo polegał na tym ze samolot rozpoznawczy Lublin R-XIII zrzucił na Nowy Port dwie bomby 12,5 kg; nie jest to zresztą potwierdzone przez inne źródła. Wcześniejszy niemiecki nalot na Westerplatte 2 września był nader precyzyjny jak na swoje czasy i nic poza terenem półwyspu nie uszkodzono.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    W serialu pokazali ile mogli a nawet więcej: zesłanie na Syberię w czasie IIWŚ i Powstańców Styczniowych. Byli to zwykli ludzie którzy przelewali krew za Polskę (LWP) i za to należy im się pamięć. A że byli w komitywie z czerwonoarmistami ? Razem walczyli z Niemcami - trudno żeby do siebie strzelali. Te wszystkie zachodnie filmy wojenne pokazują całą prawdę ? W Samych Swoich macie scenę jak radzieccy zabierają Pawlakowi cały bimber a konie są z UNRA (czyli z zachodu) - więc trochę ostrożnie że te filmy były tylko czystą propagandą.
    @tajapio
    WP i tylko WP - Wojsko Polskie. Nazwanie LWP jak piszesz mulnie weszło ustawodawczo znacznie później, podobnie i PRL zamiast RP; dlugo już po zakończeniu tamtej wojny. Armie obie na wschodnim froncie byly formacjami WP. Czas skończyć z tą tradycją kłamstwa z IPN. Z szacunku dla kombatantów choćby.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @tajapio
    Pawlak bimbrem zapłacił za podwózkę ze stacji.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @Piotr Spółczyński
    Pawlak chciał nalać kubek a wzięli całą kankę.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @staccato
    Nie wiedziałem
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Czy ten na pierwszym planie to nie Mateusz ?
    @kollesio
    Mateusz podyktował tą historię Przymanowskiemu
    już oceniałe(a)ś
    2
    0