To urządzenie, które wychwytuje metan z wyrobisk węgla kamiennego i wykorzystuje ten niebezpieczny dla kopalni gaz do chłodzenia tychże wyrobisk. A chłodzić je trzeba, bo temperatura powietrza dochodzi w nich do 50 st. C.

Prof. Joanna Profic-Paczkowska jest chemiczką – od studiów związaną z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oprócz pracy edukacyjnej zajmuje się poszukiwaniem katalizatorów pomocnych w ochronie czystości powietrza.

________________

Po tym, jak chemicy zanieczyścili środowisko naturalne, teraz próbujemy je oczyścić – a przynajmniej nie zanieczyszczać go jeszcze bardziej.

Temu służą reaktory katalityczne, które wychwytują zanieczyszczenia powietrza i przyspieszają reakcje ich spalania lub redukcji. Chodzi o wyłapanie nawet niewielkich ilości związków chemicznych wypuszczanych do atmosfery, np. węglowodorów, tlenku węgla czy tlenków azotu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej