Twierdzenie "o nieskończonej liczbie małp" mówi, że tak. Tyle że trzeba być cierpliwym - odczekać dostatecznie długi czas. Australijscy matematycy sprawdzili, czy jest to możliwe w realnym świecie.

W swojej najpopularniejszej formie twierdzenie o nieskończonej liczbie małp głosi, że gdyby mieć do dyspozycji nieskończoną liczbę małp albo nieskończenie długi czas, to jedna z małp uderzająca losowo w klawisze na maszynie do pisania z prawdopodobieństwem bliskim pewności odtworzy nie tylko "Hamleta", ale i wszystkie dzieła Williama Szekspira.

Matematycznie jest to dość prosta konsekwencja rachunku prawdopodobieństwa ciągu niezależnych zdarzeń losowych. Małpa jest tu metaforą urządzenia generującego nieskończony, losowy ciąg liter.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jak czytam komentarze pod różnymi artykułami to odnoszę wrażenie, że małpy już dawno zaczęły pisać...
    @menel
    Jak na razie, małpy są _JEDYNYMI_ zwierzętami na ziemi które zaczęły pisać.
    już oceniałe(a)ś
    8
    6
    @menel
    W punkt.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @menel
    Jak znam życie, to i autor komentarza, i każdy, kto dał plus, uważa siebie za "nadmałpę". :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @bushman14
    Jedynymi w sposób dla nas zauważalny, to częsty błąd w rozumowaniu. Już mieliśmy w miarę nowoczesną medycynę, a głuchych nadal uważaliśmy za upośledzonych umysłowo.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @menel
    Komentarze? Ja mam wrażenie, że niektóre artykuły wyborczej.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @Szafirowlosa
    Jest wiele sposobów przekazywania czy przechowywania informacji, ale pismo to dość wąsko zdefiniowany sposób. Jeśli będziesz chciała pod "pismo" podciągnąć coś co nim zupełnie nie jest, to może i znajdziesz kogoś poza małpami i to należącymi do jednego tylko gatunku małp, kto czegoś takiego używa. Ale to będzie bardzo naciągane.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @bushman14
    Pismo wąsko zdefiniowane? Wyobraź sobie pismo obrazkowe odczytywane w tempie 25 obrazków na sekundę.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Lem o tym sporo pisał. A co jest warta losowo generowana, nawet prawdziwa, informacja - przekonał się na własnej skórze nieszczęsny kosmiczny zbójca Gębon.
    @hubba_hubba
    Zbój. Zbój Dyploj.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @hubba_hubba
    Ja tak mam jak ten Dyploj. Co widzę - to czytam.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Tej liczbie jest jeszcze daleko do nieskończoności..." - podobnie jak każdej innej liczbie.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    Ludzie nie ogarniają wielkich liczb i dlatego intuicyjnie wydaje im się że ktoś musiał ich stworzyć, podobnie jak ziemię na której żyją, bo przecież niemożliwe żeby to wszystko powstało przypadkiem. A jednak w niewyobrażalnie wielkim kosmosie to możliwe. Wsród ogromnej liczby gwiazd i okrążających je planet na co najmniej jednej z nich przypadkiem zapanowały warunki w których rozwinęło się rozumne życie.
    @ostatni normalny
    Możliwe...tylko ktoś porównał taki " przypadek" do wiatru co będzie wiał nad złomowiskiem tak długo aż " przypadkiem " powstanie prom kosmiczny.....
    już oceniałe(a)ś
    0
    9
    @marekpoplawski
    Dość efekciarskie i bezmyślne porównanie. Życie, o ile nam wiadomo, nie pojawiło się jako byt tak skomplikowany jak prom kosmiczny.
    miau
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Mając do dyspozycji nieskończony czas każda małpa bez trudu wystukała by dzieła wszystkie Szekspira ..... i to nieskończoną ilość razy.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Po co zatrudniać małpy, kiedy wszystkie książki są już zapisane w rozwinięciu liczby pi?
    @a_usher
    I tu masz całkowitą rację. Jest tam książka telefoniczna Krakowa z 1973 roku oraz przkład Biblii na język fiński. Wszystko to samo znajdziesz w liczbie pierwastek z dwóch.
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    @RandomDot
    Mylisz się. Pierwiastek z dwóch to bardzo kiepski przykład. Nie jest nawet liczbą przestępną jak prawie wszystkie liczby rzeczywiste.

    Za to liczba pi jest prawdopodobnie liczbą normalną (znowu jak prawie wszystkie liczby rzeczywiste) absolutnie (w każdym pozycyjnym systemie zapisu), ale tego nikt nie udowodnił. W rozwinięciu liczby normalnej każda cyfra pojawia się równie często, podobnie każda kombinacja dwóch cyfr, 3 cyfr itd.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @a_usher
    Nie wiemy czy pi jest normalna i nie wiemy czy pierwiastek z 2 jest normalna. Obie mogą zawierać wszystkie książki świata. Nawet te których jeszcze nie napisano.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @RandomDot
    Podobno ktoś normalność liczby pi już udowodnił. To oznacza, że zawiera nie tylko wszystkie książki, ale również zdjęcia, filmy czy komentarze ;-P
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @a_usher
    > To oznacza, że zawiera nie tylko wszystkie książki, ale również zdjęcia, filmy czy komentarze

    Ale to w takim razie trzeba ją i każdego, kto jej używa, pozwać o naruszenie praw autorskich.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @arthur_dent
    Musiałbyś przedstawić dowód, czyli wskazać, od jakiej pozycji zaczyna się jakiś chroniony utwór. Zapewne zanim znajdziesz jakiś utwór, minie czas jego ochrony prawnej.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    o nieskończoności to fajnie opowiada Tomasz Miller, warto poszukać na Jutubcu
    @a_gdybym_zgolil_ten_was
    Tomasz Miller w ogóle fajnie opowiada, nie tylko o nieskończoności :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Tylko że te rozważania nie mają sensu, skoro w twierdzeniu jest o nieskończonej liczbie małp lub nieskończonym czasie, a nasz wszechświat jest czasowo i przestrzenie ograniczony. To jest nieporozumienie.
    Natomiast eksperymentalnie dowiedziono już, że skończona liczba małp (w owym czasie ok. 500 mln globalnie) posługując się tuszem i piórem w końcu napisze Hamleta - udało się to ok. 1623 roku, w Anglii.
    @wujcioszela
    > a nasz wszechświat jest czasowo i przestrzenie ograniczony

    Od dołu tak. Ale nie wiemy, czy istnieją jakieś ograniczenia od góry.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0