Przedstawiam postulaty, których spełnienie - moim zdaniem - sprawiłoby, że Polska Akademia Nauk funkcjonowałaby lepiej, a jej istnienie byłoby bardziej zrozumiałe dla szerokiego społeczeństwa.
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikował 17 lipca 2024 roku projekt nowelizacji Ustawy o Polskiej Akademii Nauk (PAN). Został on bezzwłocznie skierowany do konsultacji społecznej, której termin upłynął 15 września 2024 roku.

Forsowane przez Ministerstwo rozwiązania prawne spotkały się z krytyką środowiska PAN. Najwyższy organ PAN, Zgromadzenie Ogólne, w swoim stanowisku  postulował wycofanie ministerialnego projektu i zrobienie kroku w tył, wyciszenie emocji, które pozwoliłby na racjonalny dialog Ministerstwa z naukowcami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Brawo!
    @michallll89
    czcze deklaracje, pod dywanem walka buldogow
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @Wawo
    Oraz kolejny "były" się lansuje, bo jak tu wytrzymać jako "były"?!
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Tak, tak, będziemy poprawiać klimat i walczyć z ociepleniem globalnym, oraz epidemiami, a w wolnych chwilach budować sztuczną inteligencję (to już chyba nawet min. Gdula zaczął robić) a wszystko za te marne grosze z budżetu - cóż za konkurencyjność z nauką światową! A coś o naukach społecznych i humanistycznych? A! Nic! Wiadomo, to przecież tylko dla nawiedzonych hobbystów, żadna nauka w sumie.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Głos środowiska naukowego wart rozważenia. Warto też skorzystać z istniejących już na świecie modeli funkcjonowania organizacji naukowych i kryteriów oceny ich jakości.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    Pierwszym punktem programu powinna być zmiana ministra.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2