Rekonstrukcja dotyczy niemal całego fanerozoiku, eonu geologicznego, w którym na Ziemi wyewoluowało życie widoczne gołym okiem.

Publikacja, która ukazała się przed tygodniem w tygodniku „Science", imponuje rozmachem. Fanerozoik zajmuje aż sześć siódmych powierzchni międzynarodowej tabeli stratygraficznej dzielącej historię Ziemi na eony, ery, okresy, epoki, piętra i wieki.

Nie to, że wcześniejsze eony – hadeik, archaik i proterozoik – były nieważne, także w kontekście rozwoju życia na naszej planecie. Tym bardziej, że obejmują one większość historii Ziemi, bo aż ponad cztery miliardy lat.

Jednak o fanerozoiku i pędzącej w nim ewolucji biologicznej wiemy najwięcej – a to z racji bogatych skamieniałości, które zachowały się w osadach geologicznych ostatnich 539 mln lat. To w tym trwającym do dziś eonie rozwinęło się bowiem życie, które można zobaczyć gołym okiem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    A tu cisza.
    Ciszej nad tą trumną.
    Teraz, patrząc na swojego 5 letniego wnuka, zastanawiam się jak będzie żył za 60 lat. I nie są to wesołe myśli.
    @Bakuj
    Będzie zyl jak wszyscy w ostatnich wiekach: może będzie wojna, może będzie ocieplenie albo oziębienie, może będzie chorował, może będzie narkomanem itp. Przyszłość jest pełna zagadek i trzeba o niej myśleć przed poczęciem dzieci a nie po ich urodzeniu.
    już oceniałe(a)ś
    17
    32
    @Bakuj
    Będzie wieszał i rozstrzeliwał lewaków i ekologów, bo to ich przecież obwini się za wzrosty temperatury i gwałtowne zjawiska pogodowe.
    już oceniałe(a)ś
    5
    17
    @alex-mar
    Odpowiedź godna filozofa...
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @Arad19
    ... spod budki z piwem.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    Zmiana temperatury prognozowana ciągu 5 najbliższych dziesięcioleci jest porównywalna do zmiany, która na tym wykresie obejmuje 5 milionów lat. I to jest największy problem.
    @kriswolo
    Rekonstrukcja temperatury na Ziemi z ostatnich 500 mln lat wskazuje na pewną cykliczność zmian w zakresie 11-36 stopni C.Jeśli przyjmiemy, że wpływ Słonca jest stały (duża gwiazda, wielka odległość od Ziemi, światło potrzebuje ok 7 min), to wpływ procesów wewnątrz Ziemi może być najbardziej istotny. Już 10-100 km pod powierzchnią mamy lawę o temperaturze kilku tysięcy stopni, ta lawa jest w stanie wrzenia co objawia się w postaci wulkanów na powierzchni i pod wodą. Możemy zniszczyć ekosystem, ale nasz wpływ na klimat jest mały. Decyduje mechanizm łazni wodnej, woda odbiera ciepło z powierzchni Ziemi w czasie parowania (ok. 1t/m2/rok) i wraca w postaci deszczu lub śniegu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    13
    @chemik49.
    To co piszesz, pokazuje, że te same dane można interpretować w różny sposób. A pomijając jakąś ich część (często kluczową), możemy dojść do przeciwnych wniosków.

    Ktoś napisze: "Kiedyś średnia temperatura na Ziemi wynosiła 36 stopni, teraz mamy 15. Więc jakie ocieplenie klimatu?".

    Ale jeżeli uwzględnić to, że obecnie temperatura rośnie 100000 (sto tysięcy) razy szybciej niż rosła by w wyniku naturalnych procesów (bez udziału człowieka), to obraz zmienia się diametralnie.

    Inny przykład: "98% palaczy nie choruje na raka płuc, więc po co się przejmować?". Zdanie prawdziwe, ale informacja, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc została przez koncern tytoniowy wygodnie pominięta.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Czyli zbliża się następne masowe wymieranie.
    @LV426
    Już jest. Piszą o tym co najmniej od 20 lat. Patrząc na liczbę gatunków i masę. Polecam książkę Elisabeth Kolbert "Szóste wymieranie".
    Można też zacząć tutaj: pl.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%B3sta_katastrofa
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    @mordin_solus
    Na razie mamy wymieranie antropogenne , czyli po prostu wybijamy stworzenia i niszczymy ich ekosystemy, ale na wymieranie klimatogenne też nadchodzi czas.
    już oceniałe(a)ś
    27
    1
    @kzet69
    W punkt
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @LV426
    Nie pierwsze i nie ostatnie.
    już oceniałe(a)ś
    4
    8
    @Mehoo
    oczywiście, że nie, ale to ma wpływ na nas i nasze rolnictwo :(
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @LV426
    VI wymieranie już trwa...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Cytując George'a Carlina - the Earth will be fine, it is us who are fucked.
    @kub
    ...by ourselves...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Ładne to i wnioski będą różniaste. Tylko na te wykresy należałoby nałożyć Życie, które jest istotną częścią ewolucji klimatu, to nie ta sama, niezmienna kula ziemska, której klimat oscyluje sobie wokół jakiegoś punktu równowagi. Z punktu widzenia naszego gatunku żywotnym celem jest utrzymanie temperatury na obecnym poziomie, a na to mamy wpływ. I wiemy, że w tych temperaturach możemy żyć i przetrwać. W innych warunkach niekoniecznie, tylko że z perspektywy średniego trwania pojedynczego osobnika tysiące, czy setki tysięcy lat to kompletna abstrakcja. Myślenie abstrakcyjne jednak napędza naszą cywilizację, czas by zaczęło ją chronić.
    @zulawi
    Ale ukojenie, luzik.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @zulawi
    Ile ton dwutlenku wegla wydziela 7 miliardow ludzi oddychając. Trzeba ten ślad węglowy uregulować.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    Nie dajmy się zwariować, produkujmy zdrową żywność (ta dzisiejsza to trucizna), dbajmy o jak najmniejszą szkodliwość odpadów, sadźmy lasy, nieuczciwych i zdrajców polityków stawiajmy przed plutonem, inwestujmy nie w złodziejski kościół i kler a w naukę.
    @Pole_De
    Przestańmy trwonić energię.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    bele pisi gatunek poszoł wek, to inksze strachy puńdo na lachy...
    @elektromonter_6kV
    Bele PISowietow paszol!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Redaktorze, piszesz, że "fanerozoik zajmuje aż sześć siódmych powierzchni międzynarodowej tabeli stratygraficznej" i jednocześnie, że trwa 539 mln lat z ponad 4 mld lat.
    "Powierzchnia tabeli stratygraficznej" to zapewne jakiś abstrakt nieprzenikniony.
    @mordin_solus
    Przepraszam panią redaktorkę za niewłaściwy zwrot tutularny.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @mordin_solus
    Rzuć okiem na jakąkolwiek tabelę stratygraficzną
    już oceniałe(a)ś
    5
    2