"Jeśli chodzi o wasze szanse, to nie mogę was okłamywać... ale macie moje współczucie" - powiedział android do ludzi ze statku kosmicznego USCSS Nostromo, komentując ich perspektywy na przeżycie konfrontacji z najbardziej przerażającym kosmicznym potworem w historii kina.

"Alien: Romulus" to kolejna odsłona popularnej franczyzy. Ksenomorf, a więc fikcyjna pozaziemska forma życia, wykreowany przez szwajcarskiego malarza i rzeźbiarza H.R. Gigera straszy nas od 1979 roku. Właśnie wtedy światło dzienne ujrzał horror science fiction "Obcy: ósmy pasażer Nostromo" w reżyserii Ridleya Scotta.

Od tego momentu powstało jeszcze siedem mniej lub bardziej udanych filmów. Do tego (zazwyczaj kiepskie) powieści i wiele komiksów - w tym crossovery z innym kosmicznym koszmarem, Predatorem - a także znakomita gra wideo "Alien: Isolation".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    > Badacze zauważają, że w filmach jaja zawierające twarzołapy otwierały się przy ludziach. Autorzy artykułu spekulują, że mogłoby to dokonywać się w wyniku wykrycia przez organizm zmiany stężenia dwutlenku węgla w otoczeniu.

    W pierwszym filmie jajo reaguje na kosmonautę w kombinezonie, czego stężeniem CO2 nie da się wytłumaczyć.

    > dlaczego ksenomorf wręcz obsesyjnie zabija wszystkie istoty żywe wokół siebie? Nie można tego zakwalifikować jedynie jako zachowania obronnego, ponieważ obcy aktywnie szuka swoich ofiar. A do tego nie pożywia się nimi - po prostu masakruje.

    Czy się nie pożywia, tego nie wiemy - np. w pierwszym filmie obcy porwał jednego z bohaterów i nie wiadomo, co z nim zrobił. W drugim filmie jest już jasno pokazane, że obcy porywają ludzi do swojego siedliska, żeby ich tam zapładniać. A zabijanie pozostałych można tłumaczyć np. czyszczeniem terenu - wiele zwierząt (choćby hipopotamy, które nawet nie są drapieżnikami) atakuje wszystko, co wkroczy na ich terytorium, żeby było jasne, kto tu rządzi.

    > Stąd wniosek, że rządzę mordu obcego musi nakręcać coś innego.

    U niektórych _ż_ądzę mordu może wywoływać na przykład brak korekty...

    A tak w ogóle, to #mamotymnotkę: cichyfragles.pl/2017/06/08/science-fiction-obcy/
    już oceniałe(a)ś
    41
    2
    W filmach często widać, że ksenomorf nie zawsze zabija, najczęściej wlecze żywe ofiary do gniazda, gdzie znajdują się jaja, żeby kontynuować rozmnażanie roju.
    już oceniałe(a)ś
    21
    0
    Przecież człowiek jest, nawet okrótniejszym, pierwowzorem ksenomorfa. Zabija wszytko, nawet swój gatunek, czego ksenomorfy nie robią
    @archchi
    Nie zawsze. Przynajmniej raz ksenomorfy zabiły swojego. Wykorzystały kwas jednego z nich, będący ich krwią do wydostania się z "więzienia", w którym zostały zamknięte przez ludzi.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @archchi
    "We are the real monsters!!1!!"
    Soja ci na łeb poszła.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    @archchi
    Wybacz, ale to strasznie cliche. Zieeew...
    już oceniałe(a)ś
    0
    4
    @aramba
    Nie zabiły "dla rozrywki", ale poświęciły go dla osiągnięcia wyższego celu - zabicia jak największej liczby ludzi
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Super, to juz wszystko wiem i nie muszę iść oglądać tych filmów.
    Ale lubię - ogladałem już całą serię dwa razy i za kilka lat pewnie zrobię sobie sesję i obejrzę jeszcze raz wszystko. I to będzie jeszcze bardziej super.
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    A poza tym: 'żądzę mordu' (nie 'rządzę').
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Czy ci naukowcy potrafiliby wyjaśnić też biologiczny sens zachowań Kaczyńskiego Jarosława, że o Macierewiczu Antonim nie wspomnę? To ja bym poprosił. Bardzo bym poprosił.
    @HoracyChinaski
    Oni też są bronią biologiczną - realizują zadanie otrzymane z Moskwy. Jeden raczej świadomie, drugi niekoniecznie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Dla mnie Obcy to raczej kwestia psychologii (Freud) niż biologii: czyste Id, którym powodują dwie siły - eros (rozmnażanie się) i thanatos (agresja). Koncept 'potwora Id' zresztą został już wykorzystany w filmie 'Zakazana planeta' z lat 50-tych (którego nie da się już oglądać).
    @Ifikrates
    najbardziej przerażający film, jaki widziałem.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Myslę że owadzia natura tez może wyjaśniać mordercze skłonności ksenomorfa. Jako bezpłodny robotnik/wojownik ma dwa zadania: zdobywać ofiary do zapłodnienia i chronić królową oraz gniazdo (i może jeszcze je budować) . Być może ten pierwszy tryb i włącza się wskutek sygnału od królowej (z części drugiej wiemy że potrafi się ona komunikować ze swoimi "dziećmi"), domagającej się nowych ofiar lub gdy osobnik odwiedzający gniazdo, wyczuje niezapłodnione jaja. Z kolei tryb zabójcy jest "domyślny" i przy braku królowej wydającej rozkazy obcy realizuje go automatycznie (ma to sens w wypadku ataku na gniazdo i utraty kontaktu z królową).

    Nadal jednak pozostaje zagadka, co one właściwie jedzą?
    @rm
    A jeść muszą sporo i szybko - by tak jak osobnik z pierwszej części cyklu w ciągu godzin urosnąć od rozmiaru mniej więcej wiewiórki do rozmiaru mniej więcej człowieka.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    @rm
    bzdurą jest, że larwa niebiałkowej istoty żeruje na białkowych człowiekach, a po opuszczeniu gospodarza rośnie jak na drożdżach.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @astrog@tor
    Nie moze byc! To jeszcze powiedz, ze miecze swietlne to brednia, a w kosmosie nie slychac dzwiekow pracujacych silnikow i odglosow strzalow!
    już oceniałe(a)ś
    4
    2