Dr hab. Urszula Zajączkowska poetka i botaniczka. Pracuje w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, bada biomechanikę, ruchy i anatomię roślin. Oprócz wyników badań naukowych opublikowała tomy wierszy i książkę „Patyki, badyle". Ostatnio napisała libretto do opery dla dzieci „Szczur i drzewo", której premiera odbędzie się podczas tegorocznej Warszawskiej Jesieni.
________________
Patrzenie na rośliny przez człowieka będzie zawsze patrzeniem niedoskonałym. Wszystko przez to, że one żyją wolniej niż my.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Rownież za zwrócenie uwagi na etykę w badqniu świata roslin.
Życzę Pani wszystkiego co dobre.
Pracę w leśnictwie podejmują ludzie, którzy niekoniecznie kochają przyrodę. Po prostu na miejscu mają technikum leśne, mają lasy, i - głównie z powodu wykluczenia komunikacyjnego - niewielkie perspektywy zdobycia innego wykształcenia. Las daje pracę. Głównie przy wyrębie. Jeśli pracownik chce awansować, musi skończyć studia, więc zapisuje się na zaoczne, dostaje kwit i nadzoruje pracę innych, też związaną z wyrębem. Takich miłośników przyrody, fascynatów, jest niewielu. Na studiach dziennych jest dużo ludzi z przypadku, ci nigdy nie podejmują pracy w leśnictwie, bo z Warszawy im daleko.
do technikum leśnego ludzie idą bo uwielbiają przyrodę, z wyborem studiów też nie mamy problemów , jasne że przez 5 lat komuś się może zmienić plan życia...ale miłość do przyrody pozostaje ...jakim cudem uważacie, że możecie się o Nich wypowiadać ?
Prace w leśnictwie się dziedziczy. Nie ma możliwosci znalezc pracy osoba z zewnatrz
Jedna jaskółka nie czyni wiosny :)
większość studentów wybierających KUL też ma dobre intencje ...
ależ to nie dowód na ocieplenie klimatu, raczej na ekspansywność jemioły, której owoce konsumują ptaszki, po czym obsrywają gałązki sosen czy brzóz, tym samym rozsiewając pasożyta...
W cieplejszym klimacie jemioła może mieć wydłużony sezon wzrostu, co zwiększa jej zdolność do namnażania się i infekowania nowych gospodarzy. Zmiany klimatyczne, takie jak susze, mogą osłabiać drzewa i inne rośliny, czyniąc je bardziej podatnymi na infekcje przez pasożyty, w tym jemiołę. W warunkach stresu ekosystemowego, takich jak susze lub intensywne burze, drzewa mogą być bardziej narażone z powodu osłabienia.