Na zdobycie medalu olimpijskiego składa się wiele czynników: lata treningów i wyrzeczeń, a czasem zwykłe szczęście. Nie bez znaczenia jest również wiek sportowca.

Karierę większości sportowców można przedstawić w formie rozkładu normalnego – wykresu, który kształtem przypomina dzwon.

Najpierw lata treningów, wstawania o świcie i dyscypliny - wszystko po to, aby u szczytu formy osiągnąć najlepsze wyniki. Potem, podobnie jak w życiu, następuje nieunikniony, stopniowy spadek formy i koniec (kariery).

W jakim okresie życia pojawiają się największe szanse na olimpijskie sukcesy?

Z okazji rozpoczynających się Igrzysk Olimpijskich w Paryżu sprawie dokładnie przyjrzała się dwójka studentów kanadyjskiego University of Waterloo - David Awosoga i Matthew Chow.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Z rozkładem normalnym chodzi o coś innego. Nie przedstawia on kariery JEDNEGO zawodnika. Przedstawia wartość cechy w populacji złożonej z BARDZO WIELU osób. Np. wzrost ma rozkład zbliżony do normalnego. Tak samo skoczność, szybkość itd. To jest rozkład zmiennej losowej w POPULACJI, nie u jednego osobnika.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    27 lat. Ciekawy wiek. Szczyt możliwości, a jednocześnie wiek, w którym wielu tragicznie odeszło z tego świata (Jim Morrison, Kurt Cobain, Janis Joplin i cały tzw. 27 Club)
    @UNI2813
    może jest to taka "koniunkcja" młodości (jeszcze), doświadczenia, sposobu myślenia,motywacji nie tylko w świecie sportu ale w ogóle. W wieku 27 lat też bardzo dobrze się jeszcze regenerujesz...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0