Za nami najchłodniejszy jak dotąd tydzień zimy. Najmroźniej było 8 i 9 stycznia, a zwłaszcza w noc z poniedziałku na wtorek, gdy zanotowano najniższą tej zimy temperaturę. W stolicy Norwegii odnotowano z kolei najniższą temperaturę w całej historii pomiarów.

W nocy z 8 na 9 stycznia zanotowano najniższą tej zimy temperaturę. W Ratułowie w województwie małopolskim na standardowej wysokości 2 metrów zmierzono -25,2 st. C. Jeszcze niższe temperatury zanotowano przy gruncie, to znaczy na wysokości 5 cm.

W Bodzentynie w województwie świętokrzyskim we wtorek rano przy gruncie było -35,6 st. C. To najniższa temperatura odnotowana w Polsce od stycznia 1987 roku.

Mrozy i ocieplenie w Skandynawii

Kilka dni wcześniej wyjątkowe mrozy zapanowały na Półwyspie Skandynawskim. W północnej jego części temperatury spadały w kilku miejscach poniżej -40 st. C. Bardzo mroźno było nawet w Oslo, które leży blisko ogrzewanego ciepłym Prądem Zatokowym Atlantyku. W nocy z 5 na 6 stycznia termometry wskazały tam -31,1 st. C. Jest to najniższa temperatura, jaką odnotowano w stolicy Norwegii w całej historii pomiarów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dzięki @Krzysztof Drozdowski za obszerny materiał i liczne ilustracje
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Fenomenem zawsze dla mnie jest skromność opadów w centralnej i południowej Wielkopolsce - czy zimą czy latem. Jeśli nie przyjdzie duży niż z zachodu to większość opadów raczej te miejsca omija.
    @Bouny2
    To prawda, od kilku lat te rejony wykazują najniższą wilgotność gleby i podatność na szuszę (na całe szczęście przez ostatnie miesiące sporo padało i podziemne zasoby wodne się odbudowały).
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jest zima to musi być zimno. Takie są odwieczne prawa natury. Czy ja palę...itd.
    Mamy połowę stycznia, środek zimy. Ok, mamy też globalne ocieplenie. Nie mniej jeszcze przez kilka lat możemy spodziewać się zimą śniegu i mrozu. Nie ma co z tego robić sensacji. ,,Zima nie daje za wygraną". W styczniu! Ale wredna jest ta zima. Gdyby ten tekst, a raczej komentarze ukazały się w połowie marca no to jeszcze, ale w styczniu? Robienie sensacji na siłę tam gdzie jej nie ma to jakiś chory trend ostatnio.
    @nabuchdonozor
    Idzie o klikalność, czyli o kasę. Smutne to.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @nabuchdonozor
    Brakuje jeszcze tylko: METEOROLOG UJAWNIA!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    "Rusz się, Zenek, śnieg na dworze,
    Mówię: wstań, bo będzie gorzej!
    Zenek, wstań, bo ci przyłożę!
    Wstań, Zenek, wstań!...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Doskonale wyjasnione, dziekujemy
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    JAKI GŁUPI TYTUŁ! Można by taki dać w kwietniu, tymczasem zima zaczęła się raptem kilkanaście dni temu!
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    "Na zachodzie będzie niewielka – kilkucentymetrowa. Jednak w wielu miejscach na wschodzie przekroczy 3 centymetry." Czy ktoś to czytał przed publikacją? Gratuluję decyzji o zwolnieniach, na pewno jeszcze niższa jakość przyniesie Wam sukces...
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    Ach te anomalie, spowodowane globalnym ociepleniem.
    @gdshsdhs
    Odróżniasz klimat od pogody ???
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    @gdshsdhs
    O, rozbeczał się kolejny dureń, który nie odróżnia klimatu od pogody i nie rozumie pojęcia GLOBALNE.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0