Fragment grzybni jest w stanie zregenerować całą sieć, co świadczy o tym, że pojedynczy osobnik grzybni - jeśli ktoś odważy się tak powiedzieć w kontekście grzybów - jest potencjalnie nieśmiertelny.

Grzybnia to tkanka łączna ekosystemu, żywy szew, dzięki któremu znaczna część środowiska zostaje spojona wzajemnymi relacjami. W szkole pokazuje się uczniom tablice anatomiczne, z których każda przedstawia inny aspekt anatomii człowieka. Na jednej widnieje układ kostny, na drugiej układ krwionośny, na trzeciej układ nerwowy, na czwartej układ mięśniowy. Gdybyśmy stworzyli analogiczne tablice dla sportretowania ekosystemu, jedną z warstw byłaby przecinająca go sieć grzybni.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Świat jest fascynujący...
    Ten opis grzybni przywodzi mi na myśl "Star Trek", a konkretnie Borg.
    @Ten nick jest zajęty
    coś w tym je... mi np. Kacper Płażyński jak mu sie podziwoć na face przywodzi na myśl, co to je na ziycher zmiennokształtny Odo Ital, konstabl Bajorańskiej Milicje ś XXIV wieku
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Świetna książka. Polecam
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Fascynujące
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Czy to obcy, zainstalowali się na Ziemi, jako grzyby???
    już oceniałe(a)ś
    0
    0