Maleńkie kamienne groty odkryto w Grotte Mandrin, tej samej jaskini we Francji, w której niedawno natrafiono na najstarsze ślady Homo sapiens zamieszkujących nasz kontynent. Czy to za pomocą strzał i łuku imigrujący z Afryki ludzie współcześni pobili ostatecznie europejskich neandertalczyków?

Takie pytanie stawiają autorzy publikacji, która ukazała się w najnowszym wydaniu pisma „Science Advances". Odpowiedź na nie jest skomplikowana nie tylko dlatego, że od wymarcia neandertalczyków dzieli nas 39 tys. lat. Jest skomplikowana także dlatego, że coraz więcej naukowców nie uważa neandertalczyków za osobny gatunek, a jedynie za odrębną populację człowieka współczesnego.

Co więcej, neandertalczycy przecież wcale nie wymarli.

Jak pokazują badania genetyczne, każdy z nas (poza „najczystszymi" genetycznie Afrykanami) jest trochę, bo w blisko dwóch procentach, neandertalczykiem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jak można w tekście relacjonującym badania naukowe użyć kilkakrotnie w odniesieniu do (pra)ludzi określenia "kundlenie się"? Czy w polszczyźnie nie ma zobiektywizowanych słów? Czy Autor nie umie wyzwolić się od stereotypów i bezwiednie wywołuje/wzmacnia w czytelnikach negatywne emocje i postawy, czy robi to świadomie? Nie wiadomo, co gorsze.
    @Mikot
    Kundlenie użyte celowo żeby zdenerwować zwolenników czystości rasy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    To w końcu kto był neandertalczykiem Adam, czy Ewa?
    @telok
    wunsz
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Co na to pambuk?
    @grapes.of.wrath
    Homo PiSus ewolucja pominęła. Są jeszcze sprzed tych opisywanych czasów.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @yasioo82
    Nieprawda. Oni zatrzymali się w późnym feudaliźmie pańszczyźnianym. Są tylko trochę opóźnieni w rozwoju.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Instynkt każe szukać samicy partnera spoza swojego kręgu w celu urozmaicenia genów. Spoza wsi, osiedla, klasy szkolnej etc. etc.
    @demokrates2
    Oprócz Alabamy.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @demokrates2
    W wielu kulturach praktykuje się tylko małżeństwa w obrębie plemienia albo klanu, albo tylko małżeństwa pomiędzy kuzynami (co prowadzi do częstszego występowania chorób genetycznych), więc słaby ten instynkt.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Co Na to Czarnek?
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    Jeśli "nieafrykanin" dzieli 98,8% genotypu z szympansem i 2% z neandertalczykiem, to znaczy, że neandertalczyk różnił się od szympansa (genetycznie) w >90%?????
    Coś mi się nie spina w tych rachunkach
    @MiG
    2% to nie jest odsetek współdzielonych z neandertalczykiem genów, tylko odsetek genów w ludzkim genomie, które pochodzą od neandertalczyka.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @muchomor_krolewski
    Ja się zgadzam z MiG, że zawiłe te procenty są ;).

    Za Tobą: "2% to odsetek genów w ludzkim genomie, które pochodzą od neandertalczyka."

    Kiedy ludzie i neandertalczycy rozdzielili się 600 tys. lat temu, pulę geneową mieli tę samą.
    Aby móc stwierdzić, że dany gen mamy po neandertalczyku, a nie po naszym (Homo Sapiens Sapiens) przodku z Afryki żyjącym dawniej niż 60 tys. lat temu (okres ponownych kontaktów z neandertalczykami), ten gen musiał ulec mutacji u neandertalczyków i pojawić się potem z tą mutacją w naszym genomie.
    Pozostaje 98% genomu, które już odzieczyliśmy po po wspomnianym przodku z Afryki.
    Jesli jednak z szympansami mamy wspólne 98,8% genomu, oznacza to, że część genomu szympansy też mają po neandertalczykach...

    P.S.
    Kluczem jest zapewne nieścisłe definiowanie, od czego czy też jak są te % liczone. Wniosek, że jak zawsze z % trzeba postępować ostrożnie, i pisać, i jechać...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Pierwszy człowiek wyewoluował w Afryce i dotarł do Europy, a tam już był pierwszy człowiek neandertalczyk.

    To gdzie wyewoluował pierwszy człowiek ?
    @aa.t
    Nie wiem, skąd tyle minusów. Też widzę, że ten artykuł został napisany po łebkach. Podejrzewam kompilację z różnych źródeł, których autor nie sprawdził, nie porównał...
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Kto w wojnie neardeltalczykow i homosapiens byla rosja a kto ukraina?
    już oceniałe(a)ś
    1
    8