Krótki luty niedługo się kończy, a polskie przedwiośnie zazwyczaj zaczyna się na przełomie lutego i marca. Bywa jednak, że coraz wcześniej.

Orkan Otto cichnie, a pogoda za oknem wyraźnie przedwiosenna. Czy to jeż rzeczywiście przedwiośnie? I czym ono w ogóle jest?

Jak podaje IMGW, powszechny w umiarkowanej strefie klimatycznej podział na pory roku ma swoje uzasadnienie. W zależności od przyjętych kryteriów istnieją pory roku: astronomiczne (wyznaczane są przez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem, czyli równonoc, albo zwrotnikami - przesilenie); kalendarzowe pory roku, które zaczynają się co roku w tym samym terminie; metrologiczne i fenologiczne (rozwój roślin, zachowania się zwierząt oraz termiczne).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    'Czy to jeż rzeczywiście przedwiośnie?'

    Może tak, a może nie.
    Ale jeża należy zostawić w spokoju. Niech jeszcze pośpi.
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    Czaple się pojawiły już na jeziorach kaszubskich.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    Przedwiośnie w roku wyborczyn charakteryzuje wycie i agresja tłustych kotów.
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    Zurawie w zeszłym roku wcale nie odleciały, przynajmniej na pomorzu zachodnim, zaryzykował bym stwierdzeniem że od dobrych trzech lat te ptaki grają va bank. Przy sprzyjających warunkach ich lot na półwysep Iberyjski to trzy dni.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    W tym roku w południowej części województwa lubuskiego widziałem już pięć bocianów, przy czym pierwsza trójka pojawiła się nad Szprotawa już 15 stycznia
    @marbuz
    dam 200-300 bez........
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Po jakiej zimie?
    Od 10 lat w Polsce nie było zimy.
    A to co mamy potrwa do końca kwietnia. Raz -2, raz 5, czasem 12. Potem znowu -2.
    I taka w Polsce bedzie pogoda id października do maja. Zimy już nie będzie. Poza jakins tygodniowym epizodem w listopadzie albo lutym.
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    Gazeto, przekopiowaliście tekst do artykułu z nadal istniejącym błędem ze strony IMGW. "...met(EO)rologiczne...". Poprawcie.

    Źródło: www.imgw.pl/wydarzenia/poczatek-kalendarzowej-jesieni-2020-roku
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    U mnie obudziły się pszczoły . Będzie masakra, bo drzewa nie rus,yły, kwiatów jak na lekarstwo . : : w nocy -5, w dzień 20 na plusie . Dzikie pszczoły, mają ul pod sianem przy koniach, nie wiem jak , czy jest sens im pomagać . Ale owadów jest już dużo .
    @tommywolf
    jesli nie masz w poblizu innych rodzin pszczelich to mozesz postawic pojemnik z syropem cukrowym (stezenie poszukaj w sieci w temacie dokarmiania pszczol w ulach, tam tez znajdziesz informacje jak wygladaja podkarmiaczki)
    lepiej nie za duzy, zeby syrop zostal zebrany zanim sie zepsuje i zeby mozna bylo go umyc, w miejscu latwo dostepnym dla pszczol, a oslonietym przed deszczem
    już oceniałe(a)ś
    0
    0