Skamieniała kość nogi pradawnego gatunku hominina odkryta ponad 20 lat temu w Czadzie w końcu ma swój naukowy debiut. Tylko czy na pewno to był hominin?

Jedni naukowcy twierdzą, że szczątki opisane w tygodniku „Nature" wskazują, iż gatunek zwany Sahelanthropus tchadensis był pradawnym krewnym człowieka chodzącym już na dwóch nogach.

Wygląda to na ważny naukowcy news, ponieważ skamieniała kość liczy sobie aż 7 mln lat. To czyni z S. tchadensis kandydata na najwcześniejszego znanego członka linii homininów - gałęzi ewolucyjnej, która prowadzi od wspólnego przodka ludzi i szympansów do ludzi współczesnych.

Ale czy tak jest naprawdę?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    wg wiki homininami współczesnie są ludzie i szympanse, artykuł sugeruje, że tylko ludzie. Coś nie gra.
    Jeżeli rzeczywiście ostatni wspólny przodek szympansa i homo wyglądał niemal tak samo jak współczesny szympans, to powiedzenie, że człowiek pochodzi od małpy nie jest takie głupkowate.
    Chyba, że nazwanie szympansa małpą go obraża i powinniśmy mówić, że to hominin, ale nie-człowiek. Określenie małpa deprecjonuje?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1