Mikroby zamieszkujące ludzki organizm mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nikogo już nie dziwi fakt, że bakterie zamieszkujące jelita oddziałują na odporność. Coraz więcej wiemy też o tym, jak zmieniają funkcjonowanie naszego mózgu i podatność na nowotwory.

Jeszcze do niedawna większość badaczy uważała, że wnętrze guzów nowotworowych jest sterylne, ale z nowych badań wynika, że to nieprawda. 

Przykładem są nowotwory jelita grubego, w których powstające zmiany są w bliskim kontakcie z mikrobiotą jelitową. Mikroorganizmy są integralnymi składnikami tkanki nowotworowej również w wielu innych typach nowotworów, takich jak rak trzustki, rak płuc czy rak piersi.  

Mimo to funkcje biologiczne bakterii zamieszkujących guzy wciąż pozostają niejasne, a rola mikroflory w progresji nowotworu i tworzeniu przerzutów to nowy obszar badań. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Sebastian Ogórek poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Pani Redaktor, w swoim artykule pominela Pani cos, co autor do korespondencji uwaza za "most fascinating thing". W jego wlasnych slowach, "Najbardziej fascynujące jest to, że większość tych bakterii ukrywa się w komórkach nowotworowych".
    Przemyka sie Pani nad tym, w jednym, pojedynczym wyrazie piszac "Mikrobiota wewnątrzkomórkowa może być potencjalnym celem zapobiegania przerzutom". Tak wlasnie, "wewnątrzkomórkowa", to jest sednem sprawy i to wlasnie powinno byc wyjasnione glebiej, co zreszta odzwierciedlaloby spora czesc wynikow przedstawionych w publikacji w "Cell" (autorzy przywiazuja bardzo duzo uwagi profilowi gatunkowemu tych bakterii oraz temu, ze siedza one w cytoplazmie komorkowej).

    Poza tym, w jednym miejscu pisze Pani, ze antybiotyki powstrzymywaly przerzuty w tych badaniach, a w nastepnym zdaniu, ze to nie musi "przyniesc korzyści pacjentom". Przeciez to nie ma sensu.
    Tak, mozna wyczytac o co chodzi z oryginalnego artykulu, ale nie z tego tekstu powyzej.

    Juz nie mowiac o tym, ze autorzy przeciez zasugerowali jak dokladnie bakterie mialyby wplywac na to zwiekszenie czestosci przerzutow - a o tym tez tutaj nie ma ani slowa......
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    Ciekawe…
    @23amen
    "serce to pompa ,centrum jest pępku,uczucia są w bebechach"
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    Do praktycznego zastosowania pewnie droga daleka, ale skoro jest jakiś pomysł, to pewnie warto zobaczyć, co się z tym da zrobić.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    W laboratoriach, w okrutnych mękach, znów zgina tysiące bezbronnych zwierząt.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2