To dobra wiadomość dla bukmacherów i miłośników hazardu, ale nie ucieszy fanów futbolu. Ostatnie dziesięciolecia w piłce nożnej umocniły silnych i osłabiły słabych. Do tego wyniki przewidzieć coraz łatwiej - w przyszłości sensacyjnych zwycięstw będzie najprawdopodobniej mniej.

W historii piłki nożnej nie zapisują się zwycięstwa faworytów, ale triumfy tych, na których nikt nie stawiał. Większe emocje i wyrzut kortyzolu od kolejnego zwycięstwa Bayernu czy Realu budzi niewielka Islandia, która w 2016 r. wyrzuciła z Euro ojczyznę futbolu, czyli Anglię, czy Meksyk, który dwa lata później wyeliminował Niemców z mistrzostw świata.

Niestety, jak dowodzą w opublikowanej niedawno na łamach „Royal Society Open Science" pracy Victor Martins Maimone i Taha Yasseri, takich romantycznych historii może być w przyszłości coraz mniej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    75% trafności przepowiedni złożonego i naukowego algorytmu, to bardzo słabo
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    I niby co z tego wynika? Arabia-Argentyna, czy Niemcy-Japonia? Zwycięstwa slabszych zawsze byly sensacją, ale opowiadanie, że Islandia w 2016 to taka ostatnia sensacja to bzdura.
    @czarna polewka
    Wynika z tego, że Arabia odpadła, a Argentyna awansowała (z pierwszego miejsca). Sytuacja prawdopodobnie powtórzy się w przypadku Japonii i Niemiec. Autor nie pisał o pojedynczym meczu, ale o wyeliminowaniu kogoś. Nie wspomniał również, Islandia w 2016 to ostatnia sensacja. Pisze o liczbach, a nie o Twoich emocjach. I zaje się, że badania, na które się powołuje, dotyczyły piłki ligowej.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Wyniki przewidzieć coraz łatwiej? Czy szanowny autor śledzi może obecne Mistrzostwa Świata?!?
    @welocype_dant
    W artykule jest mowa o rozgrywkach klubowych i autor, czy raczej naukowcy których cytuje, mają całkowitą rację pisząc, że stają się one coraz bardziej przewidywalne.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Ech, gdyby tak całe pieniądze z 500 plusa dać ekstraklasie na transfery i pensje piłkarzy... Moralne by to raczej nie było, ale przynajmniej sportowo równalibyśmy do najlepszych
    @Impius42
    Ee, co ty? W naszej lidze nie ma takiej kasy, którą by nie można przeputać. Gdzie jest najbogatsza Legia?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0