Półwysep Arabski, dziś zasypany piaskiem, mógł odegrać kluczową rolę w historii naszego gatunku. Przed 120 tys. laty płynęły tu rzeki zasilające tysiące jezior. Wygląda na to, że "nasi" już tam wtedy byli.

Dzieje homo sapiens pełne są białych plam. Dziś jest nas wszędzie pełno, a świat podbijaliśmy w kilku etapach. Najmniej wiemy o pierwszym – wyemigrowaniu z macierzystego, afrykańskiego lądu i zasiedleniu sąsiednich.

Przez dekady uważano, że ludzie anatomicznie tacy sami jak my bardzo długo nie wychylali nosa z Afryki, z wyjątkiem jednego zakończonego porażką wypadu na tereny współczesnego Izraela.

Kilka fal migracji homo sapiens z Afryki

W świat mieliśmy ruszyć dopiero 50-60 tys. lat temu jako wielka fala migracyjna, która wkrótce ogarnęła Azję, Australię i Europę. Jeszcze dwie dekady temu większość naukowców była przekonana, że to był początek naszego pochodu przez świat.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Homo sapiens wyszedł z Afryki dużo wcześniej.
    I ruszył od razu do tego sadu z jabłkami, do Ewusi ?
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    Ciągle w głębi głowy kołacze mi się pytanie, czy ludzie do Australii nie przybyli jeszcze przed wybuchem Toba. Być może na to pytanie, chociaż w części, pomogą odpowiedzieć także masowo obecnie przeprowadzane badania genetyczne.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Ostrożnie z takimi tytułami.

    Moim zdaniem homo sapiens ciągle w Afryce jest ;P
    @montellano
    ...bo u nas już tylko neandertalczycy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    W nomenklaturze biologicznej, którą próbuje stosować Autor, nazwy rodzajowe piszemy wielka literą, więc "Homo sapiens", nie "homo sapiens".
    @asgair
    PS. Po arabsku ar-Rub' al-Kh?l? dosłownie znaczy "pusta ćwiartka", więc po co wtrącać jeszcze nazwę angielską?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Świetny artykuł, dzięki
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Za ciepło mu było?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ślad nie pochodzi od neandertalczyka, bo nie odnaleziono na półwyspie jego kości. Przed odnalezieniem palca w 2018 też nie było tam śladów homo sapiens.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1