Trzecia faza badań klinicznych z udziałem ludzi zakończyła się sukcesem. To oznacza, że możemy mieć pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko tej roznoszonej przez kleszcze chorobie.

Borelioza dotyka każdego roku około pół miliona ludzi w Europie i USA. Wywołuje ją bakteria – krętek Borrelia burgdorferi. Aby nas nią zakazić, kleszcz musi siedzieć w naszej skórze co najmniej 24 godziny, a według wielu źródeł – nawet 36 godzin. Jeżeli wyjmiemy go szybciej, raczej jesteśmy bezpieczni.

Borelioza występuje znacznie częściej od kleszczowego zapalenia mózgu (innej choroby odkleszczowej), ale zazwyczaj przebiega zdecydowanie łagodniej, przewlekle i rozwija się etapami, co daje czas na leczenie. Kleszczowe zapalenie mózgu rozwija się gwałtownie, w ciągu kilku, kilkunastu dni i wymaga przyjęcia do szpitala.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Niesłychanie ważne jest, aby po powrocie z lasu albo łąki, nawet z parku, zdjąć i wytrzepać dokładnie ubranie, obejrzeć wnikliwie całą powierzchnię skóry, a dla pewności jeszcze wziąć prysznic, wszystko po to, by wykryć na sobie małego zabójcę, ale też zapobiec atakowi kleszcza w domowych warunkach. Bardzo często bowiem przynosimy kleszcze na ubraniu i już w domu, kiedy czujemy się bezpieczni, dokonują one swego niecnego dzieła. Możemy zapobiec niebezpieczeństwu dzięki na pierwszy rzut oka nazbyt drobiazgowemu zachowaniu, które niektórym wydać się może paniczne, ale lepszy łut paniki zawczasu niż jej ogrom potem, gdy pojawią się objawy choroby. To tak jak z wyśrubowanymi zasadami higieny w obliczu koronawirusa.
    @apollo1966

    Po każdym powrocie do domu pomaga też wejście do pralki i nastawienie jej na półgodzinne płukanie we wrzątku. Po tym nie od rzeczy jest postać na głowie przez jakiś kwadrans, najlepiej na balkonie.
    już oceniałe(a)ś
    5
    16
    @turpin
    oto t-pin, wzorcowy przykład palanta.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @apollo1966
    A co pan proponuje tym, ktorzy w lesie mieszkaja?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Typowa metoda działania tępaków: gnębić pozwami, nawet jeśli nie mają uzasadnienia. Tępa horda.
    @realista_eu
    Nie tępaków tylko wyłudzaczy. Welkome to America
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Oj, przydałaby się jeszcze szczepionka przeciw głupocie...
    już oceniałe(a)ś
    29
    3
    Najsmutniejszy jest los poprzedniej, skutecznej i bezpiecznej szczepionki. Przez ostatnie kilkanaście lat dziesiątki tysięcy ludzi straciło zdrowie i cierpiało przez przewlekłą boreliozę, bo parę proepidemików nie rozróżniających wirusów od bakterii uroiło sobie, że szczepionka może wywołać wrodzony defekt genetyczny.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    Uwielbiam las i Mazury. Zawsze po pobycie w lesie była zmiana ubrania, iskanie się i prysznic - no i tak kilka razy w życiu następnego dnia znalazłam u siebie kleszcza. Boreliozy dorobiłam się w Warszawie wiele lat temu, wtedy była to nowość. Gdyby nie wiedza mojej znajomej leczyłabym rumień wedle zaleceń internisty rivanolem. Pojechałam do specjalisty - zalecenie było antybiotyk na długi okres. A po kilku miesiącach badania.
    Jak będzie szczepionka zaszczepię się natychmiast
    @zabicdrozda59
    Ale te badani po leczeniu nie mają żadnego znaczenia i sensu. Wiesz o tym?
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    Och, to wspaniała wiadomość. Oby jak najszybciej. Nie mogę uwierzyć, że już mieliśmy szczepionkę. Jak można było wycofać się z jej produkcji? Przecież mogli produkować choćby na zamówienie, za duże pieniądze. Zapożyczyłabym się, aby się zaszczepić.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Ale glupie zdjecie ze stocka, potem ktos bedzie myslal ze jak wokol kleszcza nie ma czerwonego placka to nic mu nie grozi
    @luksz
    Czerwony odczyn wokół kleszcza nie od razu oznacza zakażenie boreliozą. Najczęściej jest to odczyn podobny do tego, który mamy po ukąszeniu na przykład komara. Nie zawsze swędzi, za to może utrzymywać się nawet kilka tygodni. Ważne, by się nie powiększał. Taki powiększający się może zapowiadać niebezpieczeństwo. Typowy rumień wędrujący - tak mówią lekarze - najczęściej pojawia się jakiś czas od momentu ukąszenia, często po miesiącu i zgodnie z nazwą wędruje, czyli powiększa się na skórze. Wtedy bez ociągania trzeba zgłosić się do lekarza.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Czekam na przełomowe odkrycia czy technologie medyczne zasponsorowane znamienitym firmom badawczym przez Ministerstwo Nauki Najjaśniejszej.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2