Naukowcy właśnie udowodnili, że podczas parzenia herbaty w plastikowej torebce do wody uwalniają się... miliardy drobinek tworzyw sztucznych.

W jednej filiżance czy szklance herbaty zaparzonej z plastikowej torebki może pływać nawet 11,6 mld kawałków mikroplastiku i 3,1 mld kawałków nanoplastiku!

Tak udowadniają w swoim eksperymencie uczeni z Kanady. Jego wyniki opublikowali na łamach pisma "Environmental Science & Technology" należącego do Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

Plastik, nie herbata

Dla naukowego porządku badacze podają, że herbatę parzyli w 95 st. C. Wykorzystali tę w torebkach z nylonu i poli(tereftalanu etylenu), czyli tworzywa PET stosowanego m.in. w produkcji butelek na wodę. A to, że drobinki tworzyw sztucznych pływające w herbacie pochodziły z torebek (a nie z samej wody), wykazali, stosując spektroskopię podczerwieni oraz fotoemisyjną.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Do tego trzeba dołożyć nano i mikro cząsteczki z wody mineralnej (z butelek), z wszelkiego rodzaju twarożków, jogurtów, mleka, a właściwie prawie z wszystkiej żywności, bo ta ma kontakt z plastikiem przynajmniej raz na jakimś etapie produkcji... najfajniejsze są malutkie jednorazowe młynki z przyprawami. Tutaj mamy kamienie młyńskie wykonane także z plastiku, a więc z mielonym pieprzem przedostają się zapewne miliardy nanocząstek... na zdrowie.
    już oceniałe(a)ś
    32
    1
    To straszne folia jest wszedzie nawet tam gdzie mozna uzyc innych zamiennikow. Sami sie zniszczymy i wykonczymy! Na zdrowie.
    już oceniałe(a)ś
    22
    0
    Tak kończy się poprawianie świata w wersji bohaterskich Prometeuszy postępu i komfortu. Co na to apostołowie Oświecenia i (Po)Nowoczesności?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0