Pięć minut. Tyle trwa badanie, które może wyłapać osoby zagrożone chorobą Alzheimera. Nie jest drogie ani skomplikowane.

W Chicago trwa doroczny Kongres Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA). Są na nim prezentowane nowe badania dotyczące chorób układu krążenia. Jednym z nich jest praca brytyjskich uczonych z University College London, która może zmienić podejście do wykrywania chorób neurodegeneracyjnych.

Naukowcy dowodzą w niej, że pięciominutowe badanie USG tętnic szyjnych i kręgowych może posłużyć do wyłapania osób zagrożonych demencją, zanim pojawią się u nich pierwsze objawy!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Te testy sprawdzają ryzyko demencji na tle naczyniowym, a nie Alzheimera. Proszę przepisywać ze zrozumieniem.
    już oceniałe(a)ś
    40
    2
    Jest jeszcze prostszy test - głosujesz na PiS - jesteś w grupie podwyższonego ryzyka
    już oceniałe(a)ś
    39
    5
    "Jednak starzenie się, ale też wysokie ciśnienie krwi czy nadmiar w niej złego cholesterolu, powodują odkładanie się w nich blaszki miażdżycowej i usztywnienie ścian, zmniejszając ten efekt ochronny. " - jedno zdanie a tyle błędów. 1, starzenie się per se nie powoduje odkładania się blaszek miażdżycowych. 2, nie ma "złego cholesterolu", tylko nadmierne stężenie cholesterolu we krwi, które może (chociaż wcale nie musi) prowadzić do pojawienia się, a zwłaszcza osłabienia blaszek miażdżycowych. 3, same blaszki miażdżycowe nie usztywniają ściany tętnicy (to spowodowane jest jej przebudową i ewentualnym odkładaniem soli wapnia - kalcynozą); natomiast obecność a zwłaszcza pękanie blaszek miażdżycowych sprzyja zjawiskom zakrzepowym i zatorom w tętnicach co może prowadzić do mikroudarów. Sama ocena stanu dużych naczyń nie powie wiele o ryzyku choroby Alzheimera, a tylko o istnieniu (bądź nie) zmian miażdżycowych w tych naczyniach jako czynniku ryzyka demencji na tle naczyniowym.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Czyli chodzi krótko mówiąc o nadciśnienie? xD
    już oceniałe(a)ś
    0
    0