Naukowcy z USA zidentyfikowali kombinację dwóch bakterii, która, jak się wydaje, może znacząco zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest dziś jednym z największych wyzwań medycyny. To nowotwór złośliwy charakteryzujący się największą dynamiką wzrostu. Każdego roku chorobę rozpoznaje się u 18,5 tys. Polaków, a ponad 12 tys. co roku umiera z tego powodu. Według szacunków w najbliższej dekadzie liczba ta wzrośnie do około 25 tys.

To skutek przede wszystkim starzenia się społeczeństwa - głównym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego jest właśnie wiek.

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się również na możliwość wpływu nieprawidłowego składu flory bakteryjnej na ryzyko rozwoju tego nowotworu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    na cóż wszystkie zdobycze nauki, skoro polskie NFZ refunduje tylko stare leki sprzed 30 lat, dlatego mamy pandemię raka w Polsce
    już oceniałe(a)ś
    7
    0