Jeżeli zdarzyło wam się być na karaoke, na pewno wiecie, jak alkohol wpływa na umiejętność śpiewania. Zespół Christophera Olsona z Oregon Health and Science University dowiódł, że takie same trudności napotykają również ptaki, a dokładnie zeberki.

Naukowcy niezbyt często spotykają się z takim zjawiskiem jak pijane zeberki. A jeżeli nie pijane, to ze znacznie podwyższonym poziomem alkoholu we krwi, wynoszącym 0,8 promila, co jak na ptasie standardy jest znaczną wartością.

Naukowcy z Oregon Health and Science University przeprowadzili badania na zeberkach, podając im "wzmocniony" alkoholem sok. Nie zrobili tego, jakby się mogło wydawać, po to, by ptaki mogły w lepszym nastroju powitać nowy rok. Prowadzili badania nad ptasim śpiewem, by lepiej zrozumieć mechanizmy ludzkiej mowy. Ptaki uczą się śpiewać w sposób zbliżony do tego, w jaki ludzie uczą się mówić. Wiadomo, że ptasi śpiew i ludzka mowa zakodowane są w tych samych genach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Zupełnie się nie zgadzam. Akurat wczoraj próba porównawcza była szeroka, więc twierdzenie, że ptaki bełkoczą jak ludzie, jest obraźliwie dla ptaków. Nie ma skrzydlatego stworzenia na tym świecie (wliczając insekty), który zniżyłby się do poziomu mojego sąsiada z klatki dalej, który molestował żonę brata i krzyczał, że jego własna ma cellulit i nie za bardzo mu się podoba. Używał trochę innych słów, ale oszczędzę, bo nic ciekawego lingwistycznie nie wymyślił.
    @his_dudeness a skąd wiesz czy nie ma? znasz ptasi? ;)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    kiedyś u babci dziadek wyrzucił na kompostownik winogrona z wina. Zjadły to kury i indyki! Kurcze, takiego ubawu nie miałem nigdy w życiu.
    @cillian1 Wiem o czym mowisz, bo będąc u wujka na wsi nakarmiłem świnie truskawkami z domowego wina, przypadkowo zupełnie).
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Moja kotka nie chce pic mojego piwa. Nie wiem jeszcze czy jest abstynentka z przyczyn religijnych, czy moze jest niepijacym alkoholikem, jest przygarnieta ze schroniska. Moj pies z kolei czasami napije sie troszke piwa jesli naleje na swoja dlon, ale jeszcze pijanego go nie widzialem.
    już oceniałe(a)ś
    16
    2
    niesamowite wręcz odkrycie, i do tego się zataczają i tracą koordynację ruchów. Trzeba naukowca żeby to stwierdzić.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    Zastanawiam się, czy te 'badania naukowe' finansowano ze środków publicznych? Niewątpliwie mocna kandydatura do Ignobla.
    @turpin niestety, wiele badań (mało przydatnych) jest z budżetu. Ale co cieszy, to często przypadkiem, przy takich badaniach odkrywa się naprawdę przydatne rzeczy.
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    U nas w więzieniu CIA stosowano tortury, żeby zbadać odporność osobników z gatunku człowieka... Robili to nie jacyś szemrani agencji, ale żądni "wiedzy" naukowcy... Podobnie ma się rzecz z upajaniem alkoholowym ryb, ptaków, płazów, gadów...
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Dlaczego ptaki śpiewają? Pisali o tym pisarze i poeci. W zasadzie są oni zdania, że ptaki śpiewają aby umilić człowiekowi życie. Czyżby? Pomyślcie. Czy to jest tak, że Pan Bóg stworzył ptaki z myślą żeby człowiek mógł zachwycać się śpiewem skowronka o poranku? Czy to jest tak, że w bożym planie był śpiew słowika inspirujący kompozytorów? A co naukowcy amerykańscy uważają w tym temacie? Cisza. Kryptologia jest nauką o znaczeniu wojskowo strategicznym, a współczesny neokreacjonizm (czyli, jak stwierdził JP2: realizacja bożego planu metodą ewolucyjną) jest ideą wybitnie kontrowersyjną. Tego, co napiszę poniżej nie należy nazywać teorią, ani niepotwierdzoną hipotezą. Ostatecznie zgadzam się na to, żeby nazwano moje wyjaśnienia „walką z Panem Bogiem”. Śpiew ptaków nie został stworzony przez któregoś z bogów (Jahwe, Allaha, Manitou,...,ect) żeby umilić człowiekowi życie, tylko jest kodem, językiem, szyfrem, którym porozumiewają się ptaki. Jest szyfrem, którego naukowcom, ani łuczonym amerykańskim nie udało się złamać. Nie udało się im złamać tego szyfru, ponieważ są marni, a zadanie nie jest proste. Marność kryptologów amerykańskich wymaga reklamy. To amerykańskim kryptologom zawdzięczamy szereg idiotycznych analiz Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). To im zawdzięczamy wiele idiotycznych decyzji amerykańskich prezydentów. Być może, Państwo nie wiedzą, że kryptologia jest tą dziedziną, w której Polacy tradycyjnie zajmują wszystkie miejsca na podium. Więcej. W pierwszej dziesiątce najlepszych kryptologów na świecie z reguły są sami Polacy. Tak już było w czasach Enigmy, czyli za II Rzeczypospolitej i tak jest po dziś dzień. Anglik Turing twórca idei komputera był niezły. Był wśród polskich kryptologów jak biały sprinter odnoszący sukcesy w biegu na 100 metrów. Obecnie do pierwszej dziesiątki trafił pewien Amerykanin nazwiskiem Chomsky. Język ptaków możemy analizować przy pomocy Ogólnej Teorii Szyfrowania. Każdy kod (język, szyfr) ma szereg cech, które występują obligatoryjnie (czyli w sposób konieczny), oraz cechy indywidualne, charakterystyczne jedynie dla niego, lub pewnej grupy kodów (szyfrów, języków). Lingwiści mówią o gramatyce, składni, szyku zdania, wymowie... To wszystko jest istotne w przypadku śpiewu ptaków. Mamy trudności przy jego deszyfracji. Przyczyn jest kilka. Nie wiemy o czym ptaki rozmawiają. To wymaga żmudnych obserwacji. Na ich podstawie rozszyfrowaliśmy jedynie niektóre, wyjątkowe hasła. Takie jak ostrzeżenie stada przed niebezpieczeństwem. Język mówiony, czyli śpiew nie jest jedynym kodem, którym posługują się ptaki. Taniec perkozów to typowy język ciała. Też mamy problemy z jego deszyfracją. Także wilki nie wyją do księżyca dlatego, żeby nastraszyć obywateli, którzy lubią się bać. >>> <a href="https://www.tokfm.pl/blogi/adam-jezierski" target="_blank" rel="nofollow">www.tokfm.pl/blogi/adam-jezierski</a>
    @jezierskiadam dlaczego adam jezierski pisze? żeby mieć coś mądrego do powiedzenia? skądże. jezierski pisze, gdyż lubi upajać się widokiem własnoręcznie napisanego tekstu. podrzućmy mu następny temat, może.. "dlaczego klucze służą do otwierania drzwi?"
    już oceniałe(a)ś
    1
    0