Listopad 2013 r. od dawna miał stać pod znakiem komety. W oczekiwaniu na pojaśnienie komety ISON nikt się jednak nie spodziewał, że na niebie będziemy mogli jednocześnie obserwować aż cztery ogoniaste obiekty!

"Komety są jak koty. Mają długie ogony i robią dokładnie to, na co mają ochotę" - od kilku miesięcy powtarzam to jak mantrę i coś w tym jest. Komety zaskakiwały nas niejednokrotnie, często - niestety - mało pozytywnie. I w takim właśnie kontekście zwykle wypowiadałem te słowa. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy nazywana kometą stulecia kometa ISON faktycznie osiągnie tak spektakularną jasność, o jakiej się mówi.

Tym razem komety zaskoczyły nas pozytywnie. Jeszcze we wrześniu astronomowie spodziewali się zobaczyć na niebie dwie dosyć jasne komety: zbliżającą się do Słońca C/2012 S1 (ISON) oraz 2P/Encke.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Idę o zakład, że debilne tytuły ostatnich newsów astronomicznych nie pochodzą od pana Karola ale są "tfurczym" wkładem redakcji.
    @parazyd "ogoniaste obiekty" Obawiam się że to jednak pan Karol.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @parazyd Teraz by można puścić ten artykuł na wyborczą, bo około 6:30 można szukać ISON na niebie i jest dobrze widoczna w sprzyjających warunkach pogodowych albo z okna samolotu.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    A jakby tak napisać artykuł dla laików, w którym będzie napisane jak krowie na rowie: kiedy dokładnie, gdzie i przez co mamy patrzeć i jakie mamy szanse coś zobaczyć?
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    "Komety szaleją na polskim niebie". Na niebach innych krajów nie szaleją?
    Najjaśniejszy z tych obiektów ma jasność 11.5! Ludzie, o czym my mówimy. To są obiekty niewiele jaśniejsze od Plutona. Zdjęcia w artykule pochodzą z naprawdę dużych teleskopów.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    @psubrat2000 to nieprawda. Każdy z tych obiektów ma obecnie jasność umożliwiającą, (przy pewnej wprawie) wypatrzenie go przez lornetkę. Najciemniejsza z całego towarzystwa jest kometa ISON - jej jasność ocenia się obecnie na ok. 8.5 mag.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Nie wiem skąd masz te informacje na temat wielkości. Moje pochodzą z <a href="http://www.heavens-above.com/Comets.aspx" target="_blank" rel="nofollow">www.heavens-above.com/Comets.aspx</a> Jak widziesz kometa LINEAR ma nadal jasność 9.0, a nadal zbliża się do Słońca, więc małe szanse, żeby była miała więcej niż 8.5, wtedy kiedy to napisałeś.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Był to k o m e t a pierwszej wielkości i mocy, Zjawił się na zachodzie, leciał ku północy; Krwawym okiem z ukosa na rydwan spoziera, Jakby chciał zająć puste miejsce Lucypera, Warkocz długi w tył rzucił i część nieba trzecią Obwinął nim, gwiazd krocie zagarnął jak siecią I ciągnie je za sobą, a sam wyżej głową Mierzy, na północ, prosto w gwiazdę biegunową. Z niewymownym przeczuciem cały lud litewski Poglądał każdej nocy na ten cud niebieski, Biorąc złą wróżbę z niego tudzież z innych znaków; Bo zbyt często słyszano krzyk złowieszczych ptaków, Które na pustych polach gromadząc się w kupy, Ostrzyły dzioby, jakby czekając na trupy. Zbyt często postrzegano, że psy ziemię ryły I jak gdyby śmierć wietrząc, przeraźliwie wyły: Co wróży głód lub wojnę; a strażnicy boru Widzieli, jak przez smętarz szła dziewica moru, Która wznosi się czołem nad najwyższe drzewa, A w lewym ręku chustką skrwawioną powiewa.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Coś nie tak. Z animacji wynika, że najbliżej Ziemi będzie w okolicach 07.12. czyli wcale nie w Boże Narodzenie tylko w okolicy Mikołaja. Prześledźcie sami - na filmiku w górnym prawym roku zmieniają się daty. Podejrzewam, że "dziennikarz" piszący ten artykuł zrobił sobie z nas po prostu jaja.
    @astronombosy Orbitę ziemską ma przeciąć około 15.12. To są wszystko spekulacje, bo poddzas "słońcomuskania" może dojść do istotnych zmian w prędkości komety.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Polecam porównanie części tekstu z fragmentem hasła "Kometa Enckego w Wikpedii (<a href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Kometa_Enckego)." target="_blank" rel="nofollow">pl.wikipedia.org/wiki/Kometa_Enckego).</a> Wniosek - autor nie ma do powiedzenia nic nowego ani też nie przekazuje znanych faktów w twórczy sposób. GW: Została zaobserwowana po raz pierwszy przez Pierre'a Méchaina w 1786 r. (szybko ją jednak zgubił). Przegapiła ją też Caroline Herschel w 1795 r. Dopiero niemiecki matematyk Johann Franz Encke na podstawie obserwacji z 1818 i 1819 r. wyznaczył orbitę obiektu i został uznany za jego odkrywcę. Kometa ta była drugą po komecie Halleya uznaną za okresową. W dodatku czas jej obiegu wokół Słońca jest najkrótszy ze wszystkich komet i wynosi zaledwie 3,3 roku. Wiki: Kometa 2P/Encke odkryta została 17 stycznia 1786 roku przez Pierre'a Méchaina. Odkrywcy udało się ją zaobserwować jeszcze 19 stycznia tego samego roku, po czym ze względu na małą odległość od Słońca została zagubiona. (...) Po raz drugi kometę dostrzegła Caroline Herschel w 1795 r. (...) Dopiero obserwacje z przełomu lat 1818 i 1819 ( dokonane przez francuskiego astronoma Jean Louisa Ponsa) pozwoliły na stosunkowo dokładne obliczenie orbity. Człowiekiem, który tego dokonał, był niemiecki matematyk Johann Franz Encke, który przewidział, że kometa powróci w 1822 roku. Encke odkrył przyspieszenie w ruchu komety, wynoszące ok. 2,5 godziny na jeden obieg wokół Słońca. Dla uczczenia tego faktu obiekt ten został nazwany kometą Enckego (a nie jak w przypadku większości komet od nazwiska odkrywcy). Kometa Enckego jest drugą kometą (po komecie Halleya), w przypadku której stwierdzono, że jest kometą okresową, dlatego też jej oficjalne oznaczenie to 2P/Encke. Kometa 2P/Encke okrąża Słońce w czasie 3,3 roku i jest kometą o najkrótszym znanym okresie obiegu.
    @kontotylkodokomentowania To przypomina mi historię komety Ąckiego.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Smoki...
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    zamiast czytac lamerske artykuly napisane przez zadnych sensacji gimbusow, lepej zajrzec tu: <a href="http://www.jahrhundertkomet.de/kometen/ison/" target="_blank" rel="nofollow">www.jahrhundertkomet.de/kometen/ison/</a>
    już oceniałe(a)ś
    4
    6