5 tys. km pod naszymi stopami temperatura sięga 6 tys. st. C, czyli jest tam o tysiąc stopni więcej, niż wynikało z wcześniejszych badań - dowodzą w ostatnim ?Science? francuscy fizycy.

Temperatura wnętrza Ziemi dorównuje więc tej na powierzchni Słońca.

Od środka Ziemi dzieli nas 6378 km. Do takiej głębokości nie sposób się dowiercić, rekordowy odwiert na Sachalinie mierzy niewiele ponad 12 km. Niemal wszystko, co wiemy o wnętrzu Ziemi, pochodzi więc z badań fal sejsmicznych, analizy ich echa i prędkości, z jaką się rozchodzą. W ten sposób m.in. ustalono, że jądro Ziemi zbudowane jest głównie z żelaza i domieszki innych metali, np. niklu. Jego wewnętrzna część o średnicy mniej więcej 2,4 tys. km jest zestalona, ale zewnętrzna - płynna. Granica między nimi, gdzie dochodzi do przejścia fazowego i żelazo krystalizuje, znajduje się na głębokości ok. 5 tys. km. Wiadomo, że panuje tam ciśnienie 3,3 mln atmosfer (1 atmosfera to ciśnienie, pod jakim żyjemy na powierzchni Ziemi).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jest pytanie, ile z tego ciepła wnętrza Ziemi przedostaje się na powierzchnię i wpływa na zmiany klimatu? Być może jakiś model tego zjawiska został już opracowany, ale dziwnym trafem nie jest wzmiankowany w dyskusji nad CO2.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0