Wenus z renesansowego obrazu, w minispódniczce, w T-shircie z włoską flagą i z kawałkiem pizzy w ustach. Kampania promocyjna włoskiego rządu rozzłościła Włochów.

„Narodziny Wenus" - arcydzieło florenckiego renesansu z 1485 r. - uchodzi za kanoniczne ujęcie kobiecego piękna. Teraz włoski rząd sięgnął po obraz Sandra Botticellego, żeby promować turystykę, czym wzbudził gwałtowną polemikę.

Czytelnicy, media, artyści i politycy zarzucają kampanii kicz i pytają, czy w ogóle ma sens reklamowanie kraju i tak zalewanego milionami turystów rocznie.

„Otwórz się na cud" po angielsku

Pierwszym punktem spornym jest hasło nowej kampanii. Fabio Rampelli, współzałożyciel Braci Włoskich, wicemarszałek parlamentu, jakiś czas temu złożył projekt ustawy przewidującej mandaty za używanie „obcych wtrętów językowych" przez urzędników państwowych. Rozpiętość kar: od 5 tys. do 100 tys. euro.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Z daleka pachnie przekrętem. No, ale kręcić publiczne to trza umieć. Zgłoście się na korki do naszych, bracia Italiańce... Sami wiecie, do kogo.
    już oceniałe(a)ś
    29
    2
    Bywam we Włoszech poza sezonem. Bajka. Naprawdę warto. Październik, listopad...
    @GMAJAG
    Oxh, neapol i w grudniu jest cudowny :).
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @tommywolf
    Współczuję tego zachwytu. Neapol to wyjątkowy syf nawet jak na włoszczyznę. Miałam tam towarzyszyć mojemu mężowi przez trzy lata, po 16 miesiącach kazałam wracać mu z powrotem na północ od Alp. Te 16 miesięcy tam skutecznie wyleczyły mnie nawet ze spędzania urlopów we Włoszech.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Bardzo miły i optymistyczny poster, adekwatny do piękna Italii i charakteru jego mieszkańców. My reklamujemy się kacapską rakietą pod Bydgoszczą, wybuchem panzerfausta w komendzie policji, wrakiem tupolewa i miesiączką smoleńską.
    już oceniałe(a)ś
    22
    8
    Cenię artykuły Bartosza Hlebowicza, ale od kiedy "niemieckie „Stillstand" oznacza areszt albo przystanek"?!
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Turystów dość, ale dzięki takim kampaniom można podziobać troszkę pieniędzy podatników.
    już oceniałe(a)ś
    14
    3
    Pal sześć kampanie reklamowe, influłencerów i influłencerki. Oraz to, co obecnie jest za 'kicz' uznawane. Albo i nie jest.

    Botticelli namalował swoją Wenus w 1480r.

    Pojmujecie to??

    W TYSIĄC CZTERYSTA OSIEMDZIESIĄTYM.

    Popatrzcie się na nią.

    Nie mówię oczywiście o Rzeczpospolitej, bo i szkoda gadać. Ale gdzie wówczas byli nawet malarze flamandzcy czy niemieccy?
    @turpin
    Niemcy knuli z Tuskiem (pradziadkiem z Wehrmachtu). A ci drudzy to nie wiem :(
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @turpin
    Masz poniekąd rację, Matthias Grünewald dopiero się rodzil, Albrecht Dürer mial 9 lat z drugiej strony, taki na przyklad Hieronymus Bosch byl juz uznanym malarzem. Czas wielkiego malarstwa flamandzkiego a pózniej holenderskiego, francuskiego, hiszpanskiego to barok a nie Renaissance. Zlosliwiec móglby zapytac gdzie wtedy byli wloscy malarze? Dlatego Twoje pytanie jest pozbawione sensu.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @turpin
    No, jeśli chodzi o Niderlandczyków, to zobaczmy gdzie byli (w 1480, a nawet wcześniej):

    Jan van Eyck - Ołtarz Gandawski (z bratem Hubertem), ok. 1425-1432; Portret małżonków Arnolfinich, 1434; Madonna kanclerza Rolina, ok. 1435; Święta Barbara, 1437;

    Rogier van der Weyden - Zdjęcie z krzyża (Prado), ok. 1435; Ołtarz Siedmiu Sakramentów, 1445-50; Ołtarz św. Jana Chrzciciela (Gemäldegalerie, Berlin), 1445-60; Portret damy (National Gallery of Art, Waszyngton), ok. 1455; Portret Francesca d'Este (Metropolitan Museum, NY), ok. 1460;

    Hugo van der Goes - Pokłon Trzech Króli (Ołtarz Monforte), ok. 1471-73; Tryptyk Portinarich, ok. 1475;

    Hans Memling - Sąd Ostateczny (Muzeum Narodowe w Gdańsku), 1467-71; Dyptyk Maartena van Nieuwenhove, ok. 1487.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @m_dick
    Oczywiście, możnaby tu jeszcze dodać dzieła paru innych malarzy: choćby najwcześniejszego z nich Roberta Campina, Dircka Boutsa, czy wspomnianego już Jhieronymusa Boscha.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @lubicz
    No, włoscy malarze barokowi też byli niezgorsi, choć może ta epoka tak bardzo nie obrodziła geniuszami, jak włoski renesans i manieryzm. Przede wszystkim Caravaggio i mistrzowie weneccy XVIII w.: Sebastiano Ricci, Giambattista Tiepolo, Pellegrini, Piazzetta, Pittoni, Canal, Francesco Guardi. Ale także inni: rodzina Carracchich, Domenichino, Guido Reni, Pietro da Cortona, Guercino, Luca Giordano, Pietro da Cortona.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Kampania dla PIS-owców´w o inteligencji Beaty Szydlo
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    Pomysł na kampanię fajny, inni piszą na TIR-ach "Respect Us", więc prosimy wyjąć sobie kije z Dudy.
    już oceniałe(a)ś
    9
    3