Macron czy Le Pen? - W niedzielę będą wybierać prezydenta dwie Francje, które ze sobą nie rozmawiają i się nie rozumieją - mówi w wywiadzie dla "Wyborczej" francuski politolog Stewart Chau.

Marta Kiełczewska-Konopka: Jaki portret Francji wyłonił się z pierwszej tury wyborów? Co jej wyniki mówią nam o społeczeństwie?

*Stewart Chau: W świetle moich niedawnych badań na temat dominujących w kraju emocji wynika, że Francuzi są zbiorowo psychicznie wyczerpani. Kraj zmęczony i znużony ledwie wychodzi z dwuletniego kryzysu sanitarnego. Czego efektem jest skostnienie debaty publicznej i politycznej. I niska mobilizacja wyborców.

Na drugim miejscu jest gniew. Francja jest wściekła, co widać w wynikach pierwszej tury. Głosy oddane łącznie na ultraprawicową Marine Le Pen (23,1 proc.) i ultralewicowego Jeana-Luca Mélenchona (22 proc.) oraz skrajnie prawicowego Érica Zemmoura (7,1 proc.) dowodzą radykalnej woli większości obywateli, by zerwać z istniejącym porządkiem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jak nisko upadła Republika, skoro nie wie czy zagłosować na normalnego w miarę Francuza czy na podnóżek Putina
    @dobry_czlowiek...
    Ale ona obiecała 500+ :-)
    już oceniałe(a)ś
    32
    0
    @przemek05
    elektorat socjalny - podobnie bylo w Polsce ---> z tym ze u nas droge PiSowi utorowala PO i PSL poprzez oszczednosci (brak podwyzek w budzetowce od 8 lat, problem kredytow walutowych, podwyzszenie wieku emerytalnego), ktore juz zostaly wydane.

    To jest odroczenie w czasie czegos co jest nieuniknione - koniec panstwa socjalnego ... 20% pracujacych nie jest w stanie utrzymac na "jakims" poziomie reszty spoleczenstwa. Pokazuje to przyklad obecnych problemow z kredytami w Polsce - duza czesc spoleczenstwa wskutek panstwowych transferow socjalnych zaczela sie uwazac za klase srednia i zakupila nieruchomosci, na ktore ich nie stac...a chca byc jak ta czesc ktora stac niezaleznie od cen.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @dobry_czlowiek...
    Francja jest wściekła, więc piedrolnie sie w łeb młotkiem.

    Stara, sprawdzona metoda, gdy coś idzie źle. Jak idzie źle, to trzeba tak zyebać, żeby szło jeszcze gorzej. Wtedy jest lepiej, ale ujemnie. To jest tak zwana logika suwerenna. Niezależna od rozumu.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @dobry_czlowiek...
    na szczęście wierzę wciąż, że Francja to nie PL czy Węgry. Oni wiedzą, co czynią.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @P@rsival
    Taak, chcą np. mieć gdzie mieszkać, roszczeniowe gnojki, prawda? = "chcą być, jak ta część, którą stać". W doopach się poprzewracało... Zachciało się społeczeństwu godnego życia... To nie w tym kraju, raczej.
    już oceniałe(a)ś
    2
    4
    @P@rsival
    Proszę nie stawiać wszystkiego na głowie. Przemieszanie z poplątaniem.

    Po pierwsze, PiS doszedł do władzy wcale nie dzięki socjalowi. W 2015, gdy szło do wyborów, nikt nie wierzył, że PiS zrealizuje swoje obietnice. Wszyscy uważali, że to typowo kampanijny pic na wodę. PO straciła władzę, ponieważ ich elektorat (w przeciwieństwie do wyznawców PiS) jest wiecznie obrażony na rzeczywistość i wiecznie domaga się czegoś więcej niż dostaje. Przypominam - w 2015 roku PiS dostał MNIEJ głosów niż PO w 2011!!! Natomiast w 2015, elektorat PO rozpłynął się w Nowoczesnej i ruchu Kukiza - trudno o bardziej dobitny przykład bujania w obłokach pobożnych życzeń tego niby oświeconego elektoratu. Tam, gdzie dzisiaj jest Kukiz i Petru, wszyscy widzimy. Warto było? O tym, że PiS wygrał dzięki socjalowi, możemy mówić od roku 2019. Ale podstawowa przyczyna wygranej PiS tkwi w tym, że wyborcy opozycji wciąż szukają mitycznego księcia na białym koniu, który spłynie z niebios i zrobi dobrze wszystkim z osobna: tym od Hołowni po Czarzastego. To mżonki, tak jak mżonkami są oczekiwania wyborców we Francji.

    Pod pewnymi względami, Francuzi i Polacy są tacy sami. Jakaś znacząca mniejszość zadowala się prostackim populizmem i nie ma żadnych dylematów. Wybiera LePen. Pozostała większość, jest tak zniesmaczona i rozczarowana, że sama nie wie czego chce. Jedni zaciskają zęby i wybierają już tego Macrona, inni tkwią w bańkach pobożnych życzeń i czekają na nowego Napoleona, oddając pole właśnie tym populistom. Czyli fundują sobie lekarstwo gorsze od choroby na własne życzenie.

    Moi drodzy wyborcy, ci niby "oświeceni i wykształceni": polityka to nie konkurs piękności. To konkurs najmniej brzydkich. Jeżeli tego nie chcecie przyjąć do wiadomości, oddajecie pole najbardziej licznej mniejszości, która wybiera zazwyczaj populistów. To się stało w Polsce, w USA, w UK. To się może stać we Francji.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Sam fakt że jawna kremlowska agentka zaszła tak daleko w takim państwie jak Francja wywołuje niedowierzanie. Oby w niedzielę nie było szoku w postaci sowietki na urzędzie.
    już oceniałe(a)ś
    101
    1
    Dwie Francje... To tak jak dwie Polski...
    @standard
    2 USA itp. i itd. ogólnie rozumianej konserwy z tymi bardziej postępowymi i z ogładą,trwa między nimi wojna ,na razie światopoglądowa,choć w Ameryce doszło do walki wręcz o Capitol.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    @standard
    I to jest prawdziwy front Putina, na którym wygrywa z Zachodem…
    już oceniałe(a)ś
    13
    1
    Czyli kolejny kraj, który diagnozuje się tak samo jak Polszę czy USA: głęboki podział społeczny przebiegający wzdłuż linii MY - ONI, mentalna prowincja vs szeroki świat.
    Niedobre to wszystko. Może czas przeorganizować świat?
    @byledopojutrza
    Wystarczy edukować.
    już oceniałe(a)ś
    15
    3
    @ EEI58
    współczesne społeczeństwa są wyedukowane jak jeszcze nigdy w historii. Odsetek ludzi z wyższym wykształceniem przekroczył w USA i Europie 50%.
    już oceniałe(a)ś
    23
    2
    @byledopojutrza
    Putin właśnie zaczął reorganizację. Skoro Europejczykom tak trudno jest wybrać najlepszego kandydata na przywódcę swojego kraju, to on ich uwolni od tego problemu.
    już oceniałe(a)ś
    22
    0
    @misiaczki
    To jest w 95% wąska, specjalistyczna edukacja, nie dająca żadnych narzędzi do zrozumienia złożoności świata.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    @v1it0
    U mnie na oddziale pan doktor stwierdził, że "cholera wie, co oni pakują do tych szczepionek".Nie pytałem zatem jakie ma poglądy na politykę. Bałem się rozczarowania.
    już oceniałe(a)ś
    22
    0
    @kazik966
    a czego spodziewasz się po lekarzu? Jakieś niebywałej wiedzy o świecie? Głębokiej ogłady i filozoficzno-socjologicznego obycia?
    Przecież 80% lekarzy dobrze uczyło się w liceum biologii i chemii, wieczorami podkuli do matury, zdali i zapomnieli, a potem na studiach kuli i zapominali.
    Większość lekarzy ma taką wiedzę o świecie, jak hydraulicy. A ich wiedza zawodowa też kończy się na wąskim skrawku, w którym się specjalizowali.
    już oceniałe(a)ś
    5
    2
    @byledopojutrza
    Ale autor nie piszę, ze ta druga Francja wywodzi się z emigrantów głównie z Afryki, którzy ja wielka część naszego społeczeństwa, nie chce ciężko pracować a chce mieć tyle co ci co pracują, więc idee socjalizmu są im bliskie, zabrać bogatym i dać biednym niech wszyscy będą równie biedni.
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    @ EEI58
    Niestety nie. Edukacja nie daje mądrości. Ja jestem np inteligentna - lubię sama myśleć i wyciągam wnioski. Rzadkie to. Ale np moja ś.p. Babunia, po 4 klasach podstawówki była wybitnie mądra i również wyciągała wnioski. I na populizm łapać się nie dawała jakoś. Cały czas się zastanawiam od czego to wszystko zależy...
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Ratataki
    Kurczę ja po niej odziedziczyłam miłość do przyrody, tolerancję, ciekawość dróg życiowych. Babka ze wsi a kochała zwierzaki i ratowała je, traktowała zwierzęta z szacunkiem, on homoseksualistach mówiła "też Bóg stworzył i każdy ma prawo do miłości". Nienawidziła hipokryzji...
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    "Nie bez przyczyny jej kampania nie dotyczyła imigracji czy antyeuropejskości, jak pięć lat temu, ale skupiła się niemal wyłącznie na kwestii obniżenia statusu społecznego i siły nabywczej."

    "Bezprecedensowo niskie bezrobocie, także wśród młodych. W ciągu ostatnich pięciu lat siła nabywcza Francuzów wzrosła, we wszystkich grupach społecznych, nawet jeśli nie w takim samym tempie dla wszystkich (najzamożniejsi zyskali najwięcej)."

    Czyli tradycyjnie, zwykła zawiść motorem głosowania na populistów. Siła nabywcza nam rośnie, ale olewamy fakty i robimy raban, bo jakiejś wąskiej grupie urosła trochę bardziej. A pani Le Pen wmawia, że siła nabywcza maleje. No chyba, że autor kłamie co do tej siły nabywczej.
    @deathofmankind
    Powinna poduczyć się od Szydło, "że w ruinie........
    już oceniałe(a)ś
    20
    0
    @deathofmankind
    a na czym opierasz podejrzenie , że to autor kłamie?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Le Pen - Francja ma być gigantem, mocarstwem światowym i wspólnie z Rosja stworzyć nowy ład światowy. Prawo francuskie stoi ponad prawami unii, a wola polityczna ponad prawem. Tak, w skrócie objawiła się ta pani na dzisiejszej debacie. Skąd my to znamy? Toż Kaczyński i ona cuchną tym samym promotorem. Z tą róznicą, że jej pożyczka na kampanię wyborczą otrzymana od ruskich jest jawna.
    już oceniałe(a)ś
    48
    0
    Radykalny podział polityczny jest charakterystyczny dla państw w których istnieje ogromne rozwarstwienie majątkowe: Francji, Polski, USA. Nie występuje lub tylko niewielkim stopniu występuje w krajach egalitarnych: Niemczech, Holandii, Szwecji. Stronami są populprawica (Trump, Le Pen, Pis) i konserwatyści (Biden, Macron, PO), przy całkowitym zaniku nurtu lewicowego. Wyborcy dysponujący stabilnym źródłem dochodów głosują na konserwę, zaś prekariat szuka ratunku w populistów.
    @misiaczki
    Niemcy i Holandia, Szwecja państwa egalitarne? Co za bzdura...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    To zmęczenie demokracją we Francji, przypomina mi słowa mojego znajomego Niemca, który mówił, że w zasadzie to nie ma żadnego wyboru, bo niezależnie czy zagłosuje na CDU, SPD, czy FDC lub Zielonych, to w zasadzie jest bez różnicy. Jak go zapytałem już po wyborach, co sądzi o Scholzu? Stwierdził - bardzo kiepski, ale i tak nie ma nikogo lepszego…
    @Fobos
    To jest największa wada - ale i zaleta demokracji. Zgniły kompromis powodujący że w zasadzie nikt nie jest zadowolony z wyników wyborów - ale w zamian nie musi ginąć w wojnach domowych między 'bezkompromisowymi' ideowcami. A ponieważ takich wojen już dawno nie było, a poczucie że 'niezależnie jak zagłosuję to dostaję nie to czego chcę' jest powszechne, to być może znowu Europa będzie musiała przerobić praktyczną lekcję pt. 'Co nam dali Rzymia...., eee... co nam dała demokracja'.
    już oceniałe(a)ś
    27
    0
    @DarkSatanDarvin
    będzie wielka wojna ,to widać i czuć.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @Fobos
    Na razie wielkiej różnicy nie ma dla znajomego Niemca ,ale dla Polaka już jest,zaraz może być dla Francuza,a co za tym idzie dla reszty Europy.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @pawelbest
    To jest paradoks, bo jeszcze nigdy (do pandemii i wojny w Ukrainie) jeszcze tak dobrze nie było, jeżeli chodzi o poziom życia, długość i jakość tego życia, wolność itd. itp. (przynajmniej w takich krajach jak Niemcy i Polska), a jednak coś nie styka. Może to jest to samo, co wyszło przy eksperymencie "mysi raj"?
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @Fobos
    można by zapytać: skoro jest tak dobrze, to czemu jest tek źle? Myślę że ta wściekła polaryzacja to (między innymi) efekt upowszechnienia internetu który jak już wiadomo zamiast poszerzać nasze horyzonty zamyka nas w bańce, co doskonale można zaobserwować także na tym portalu.
    już oceniałe(a)ś
    16
    2
    @misiaczki
    Nie internetu lecz mediów społecznościowych ich algorytmów.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @swalks
    Polecam artykuł w The Atlantic. Jonathan Haidt „Why the Past 10 Years of American Life Have Been Uniquely Stupid”
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Fobos
    (...) Stwierdził - bardzo kiepski, ale i tak nie ma nikogo lepszego… (...)
    * * *
    Czekają na nowego Hitlera...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @Fobos
    ciekawe, kto byłby dla niego lepszy? Jakiś charyzmatyczny Adi?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Czytelnicki
    Nie wiem. Może Konrad Adenauer? To młody facet - 30 lat. Średni biznes niemiecki z Hamburga, a więc Wessi.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0