Odbudowa zniszczonej trzy lata temu w pożarze 850-letniej katedry Notre Dame, perły gotyku, nabiera tempa. Prace wydają się przebiegać wzorowo, pieniędzy jest w bród i wydawane są bez skandali.

Jedynie nowoczesność (rewitalizowanego) wystroju wnętrza budzi kontrowersje. Pomimo pewnych opóźnień wszystko wskazuje na to, że – zgodnie z planem – w 2024 r. świątynia znów przyjmie turystów i wiernych. 

Notre Dame, zabytek światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO, da się uratować. To już pewne

W wysokim na blisko 70 m wnętrzu ważący 1,2 tys. ton las rusztowań ze stali i aluminium.

U góry biała plandeka zabezpiecza wnętrze katedry. W dole uwija się 150 rzemieślników w niebieskich i białych kombinezonach z kaskami na głowach i drugie tyle osób odpowiedzialnych za logistykę, bezpieczeństwo i koordynację prac w katedrze Notre Dame.  

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Świetna wiadomość, że w kraju tak laickim jak Francja z takim zaangażowaniem podchodzi są do odbudowy symbolu średniowiecza. Zachód nie jest barbarzyński, z pietyzmem i oddaniem podchodzi do swoich osiągnięć z przeszłości, niezależnie jak bardzo byłby odległy ideologicznie od obecnych czasów. Katedra Notre Dame, jakby nie było w końcu jeden z pomników europejskiej architektury i miejsce, gdzie narodziła się
    muzyka artystyczna Zachodu. Takie wiadomości sprawiają, że chce się jeszcze żyć.
    @kiedy_trwa_idylla
    Osiągnięć? Przecież to symbol poddaństwa wobec sekty religijnej i symbol jej niegdysiejszej władzy. Czy tak trudno zrozumieć, że tego typu budowle nie powstałyby, gdyby nie chęć podporządkowania sobie "ludu" przez sponsorów tego rodzaju budynków? Nie rozumiem chęci odbudowywania takich paskudnych symboli, jeszcze w dodatku za takie pieniądze. Gdyby ludzie przestali wznosić modły do jakich zmyślonych bozinek, takie sekty nie miałyby prawa bytu i mam nadzieję, że kiedyś nareszcie to nastąpi.
    już oceniałe(a)ś
    12
    41
    @kiedy_trwa_idylla
    Francja nie może laicka, ale dalej rządzi tam arystokracja, a ta jest głęboko katolicka.
    już oceniałe(a)ś
    6
    21
    @karol.sk
    Aż do XIX w. dokładnie wszystko, co zbudowano na świecie powstało z takiego, czy innego wyzysku i z pobudek takiej, czy siakiej ideologii. W przypadku ostatnich 200 lat też można dyskutować.
    już oceniałe(a)ś
    21
    0
    @karol.sk
    Ale jesteś ubogi!
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    "Prace wydają się przebiegać wzorowo, pieniędzy jest w bród i wydawane są bez skandali."
    Nie dziwota, że niektórzy tak krytykują Macrona!!
    już oceniałe(a)ś
    80
    3
    A tymczasem gdzieś w Polsce.... Mielibyśmy przy okazji remontu feerię sukcesów pana od wyborów kopertowych, nowy przekręt przemęczonego ministra od respiratorów - w zasadzie to udział któregokolwiek z PiSs'owskich "specjalistów" itd itd itd - w życiu by remontu nie dałoby się zakończyć - bo przecież byłaby to kura znosząca złote jaja i nie tylko świąteczne...
    @zabooziboo
    ''lotnisko baranów'' budowane majątki tam zatrudnionych
    Centralny Port Komunikacyjny zarządzający łąką w Baranowie zatrudniał:
    2019: 100 osób
    2020: 260 osób
    2021: 300 osób
    Do końca 2021 r. spółka planowała zwiększyć zatrudnienie do 587 osób, NIK
    A budowa ma już opóżnienie.
    NIK zidentyfikowała także ryzyka i zagrożenia związane z realizacją inwestycji:
    - ryzyko niezapewnienia finansowania w przyszłości części przedsięwzięć zaplanowanych w dalszych etapach inwestycji (ze względu na nieopracowanie planu finansowego Programu CPK, który wskazałby źródła finansowania wszystkich przedsięwzięć w całym okresie realizacji inwestycji);
    -ryzyko nieuzasadnionego wzrostu kosztów finansowania zadań w zakresie zarządzania projektami (związane z planowaniem jednocześnie istotnego wzrostu stanu zatrudnienia w CPK sp. z o.o. oraz zatrudnienia doradcy zewnętrznego);
    -wysokie prawdopodobieństwo nieukończenia budowy w wyznaczonym w Koncepcji CPK terminie, czyli do końca 2027 r. (ze względu na obecny stan zaawansowania odbiegający od wskazanych tam terminów).
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Trudno nie myśleć, jak taka odbudowa wyglądałaby w Polsce. Zaangażowanie szwagrów, drobne interesiki, ugrywanie dla siebie. Z odbudowy- nici.
    @WPaniEwa
    Nie potrzeba bynajmniej jakoś szczególnie sobie tego wyobrażać, jak by taka odbudowa wyglądała w Polsce, bo po wojnie w Polsce odbudowano ze zniszczeń wojennych setki kościołów i innych zabytków; jakoś do tej pory na ogół stoją.
    już oceniałe(a)ś
    5
    8
    @WPaniEwa
    Przetarg na kompleksową odbudowę wygrałby Rydzyk, no i potem już jakoś by to poszło.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @kapitan.kirk
    Ale jednak PiS w tę odbudowę nie był zaangażowany.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @WPaniEwa
    Ta katedra nie powstała w Polsce. I to nie jest przypadek:).
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @WPaniEwa
    Wyglądałoby tak samo jak pomoc uchodźcom z Ukrainy. Tak samo jak wyglądała pomoc sąsiadom w czasie tzw. pierwszego COVID-19. I tak samo jak wyglądała pomoc powodzianom. Ludzie sami by się zebrali, zorganizowali i pomogli. Państwo by stało z boku i albo powiedziałoby mądrze, a jednocześnie głupio: trzeba było się ubezpieczyć, albo jak obecnie robiłoby głupio, a jednocześnie mądrze i nie wtrącało się poprzestając na odznaczaniu się i odcinaniu kuponów na arenie międzynarodowej.

    Zasadniczo w Polsce jeżeli trzeba coś zrobić to albo zrobi to samorząd, albo zrobią to ludzie samorzutnie organizujący się i działający we wspólnym celu ponad podziałami. Dlatego można by dzisiaj strawestować Piłsudskiego i powiedzieć, że społeczeństwo jest wspaniałe, tylko z rządzącymi jest coś nie tak.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @j10000
    Faktycznie, interesujące spostrzeżenie - fakt że katedry paryskiej nie wybudowano w Polsce wygląda na celowe działanie budowniczych. Co ciekawe, w Polsce najwyraźniej miało wtedy miejsce zjawisko podobne, np. bazyliki mariackie w Gdańsku, czy w Krakowie, nie zostały wybudowane w Paryżu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    5
    @kapitan.kirk
    Witamy świąteczny Odór Jurty. Wesoły swąd!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    ...wydawane ( pieniądze) są bez skandali. We Francji nie rządzi PiS - więc to jest oczywiste.
    już oceniałe(a)ś
    50
    3
    Pis dzielcy dali im widelce.
    Mogą podesłać szumoski corporation.
    Skandale będą.
    No!
    już oceniałe(a)ś
    42
    4
    Wszystko pięknie, ale pointa, że Macron to jeden z niewielu prezydentów, którzy odcisną swój ślad "w kamieniu". Do początku lat 90 każdy prezydent Francji "odciskał" , czego dowodem wielkie inwestycje w paryską kulturę i architekturę: od Centre Pompidou, przez Bibliotekę Narodową, nową Operę, Centrum Kultury Arabskiej, Arche de Defense itp.
    już oceniałe(a)ś
    34
    1
    Proszę przy tłumaczeniach przyjąć do wiadomości, że w języku polskim używa się słowa "konstrukcja" w większości przypadków, kiedy w języku angielskim lub francuskim jest słowo podobne do polskiego słowa "struktura". Budynek ma konstrukcję, odbudowuje się konstrukcję, etc. Słowo "struktura" w języku polskim nie jest używane w takim znaczeniu. Chociaż nie, w Wyborczej używają go dziennikarze piszący o teksty z zakresu architektury i budownictwa na podstawie tłumaczeń nie mający na ten temat odpowiedniej wiedzy.
    @roman_j
    O Panie... wysokie wymagania...
    Nie tak dawno na łamach GW czytałem o "inżynierach cywilnych" budujących gdzieś drogi...
    już oceniałe(a)ś
    16
    1
    @roman_j
    Analogicznie z "chrystianizacją" i "ewangelizacją".
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @roman_j
    och jakie to durrno mądre.
    już oceniałe(a)ś
    4
    4
    @grrrrrrrrr
    nie należy sie dziwic, czy może lepiej dziwisz, bo przecie w Polsze jest niedorozwój jenzykowy.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @roman_j
    podobnie korpoludki "adresują problemy". Ja się wtedy nie odzywam, ale niejednoznaczność tego stwierdzenia wykorzystuję, jeśli jest taka konieczność, na swoją korzyść. Bo co to po polsku znaczy? Nic.

    - zaadresuj, proszę ten problem
    - OK

    po roku:
    - zaadresowałeś?
    - tak
    - w jaki sposób?
    - zapisałem w ekselu i nadałem adres, a czego sie spodziewano po mnie? ah, nie tego! jak mi przykro...
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @crst
    Akurat na adresach to się słabo znasz. Inaczej byś wystosował jakiś adres dziękczynny albo obraźliwy, jak Kozacy do sułtana.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    @a_usher
    Tylko 3 obraźliwe adresy? Słabo się staracie, trolle.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0