Ministerialny projekt reformy Polskiej Akademii Nauk nie rozwiązuje prawdziwych problemów Akademii. A wiele zapisów wprowadzi chaos - uważają przedstawiciele środowiska akademickiego zrzeszeni w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW) jest głównym organem doradczym ministra nauki. Składa się z 28 osób, wybieranych na cztery lata przez samo środowisko akademickie. Większość to akademicy, ale są w tym gronie także studenci i doktoranci. Widać, że do projektu reformy Polskiej Akademii Nauk podeszli tak, by zminimalizować szkody, które może przynieść. 

- Ustawa o PAN, którą zaproponowaliśmy jest przełamaniem pewnej niemożności, która się nabudowywała latami - przekonywał w "Wyborczej" wiceminister nauki Maciej Gdula

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    W wielu instytutach PANu wszelkie zżerające tzw. "polską naukę" patologie odbijają się jak w soczewce. Dlatego nie jestem fanem PAN.
    .
    Ale to, co chcą zrobić ministrowie Wieczorek i Gdula, to zwyczajne sparaliżowanie instytucji i przejęcie jej majątku. W jakim celu - nie wiadomo.
    .
    Jeśli chodzi o naukę, to obecny rząd jest fatalny. Nie ma żadnych pomysłów, niczego nie reformuje, a jedyną instytucję naukową na światowym poziomie (Narodowe Centrum Nauki, którego nikt nie lubi, bo międzynarodowi eksperci oceniają tam polskie wnioski o granty) głodzi tak samo jak minister Czarnek. Albo i bardziej, bo inflacja jest, a budżet NCN ten sam.
    .
    Dlaczego tak jest? Bo w Polsce naukę i związany z nią rozwój, społeczeństwo, a co za tym idzie także politycy, ma generalnie niżej pleców.
    @math_rules
    Minister inżynierem od turystyki. Wiceminister naukowiec z lewicowymi poglądami. Ludzie z mentalnością przypominającą polityków z czasów Miczurina i Lepieszyńskiej. Z dodatkiem aromatu pisowskiego. Politycy mają zawiadować nauką? Nie! Politycy mają nauce tworzyć warunki do działania i rozwoju. I tyle. I nic więcej. Chcieliby wypić
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    atrament? Nie wiedzą, że kałamarze są dostępne tylko w antykwariatach...
    już oceniałe(a)ś
    5
    2
    @zaplutykarzelredakcji
    W tym przypadku poglady polityczne maja malo wspolnego z tym, co tam sie dzieje.
    To chodzi o taka kompletna, absolutnie zerowa znajomosc tematu. To nie jest "brak profesjonalizmu". To jest anty-profesjonalizm.
    Doskonaly przyklad tego, czego moze dokonac malpa z brzytwa.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    @Monteleone
    Poglądy polityczne zdążające do kontroli wszystkich i wszystkiego mają wiele wspólnego z tym co się dzieje. No nie?
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @zaplutykarzelredakcji
    Prosze spojrzec na inne kraje, chocby europejskie.
    Rzady sie zmieniaja, ludzie u wladzy rowniez. A jednak te panstwa potrafia utrzymac kierunek rozwoju, ktory sprzyja nauce. Partie u wladzy sie roznia pomiedzy soba, ale sa pewne dziedziny zycia publicznego, w obrebie ktorych mozna zidentyfikowac i zdefiniowac kierunki utrzymywane pozniej przez kolejne rzady.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @Monteleone
    Tak. Żyję poza Polską i widzę to, o czym piszesz. Pozdrawiam serdecznie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @math_rules
    Szanowny kolego - "patologie które zżerają polską naukę" (autor ich nie zdefiniował i nie opisał) być może występują w instytutach PAN. Ale to nic w porównaniu z patologiami trawiącymi polską politykę - nieuctwo, pieniactwo, nienażarta żądza wzbogacenia się, brak kultury i zacietrzewiony ideologiczny konserwatyzm.
    Ci ludzie niczego nie naprawią, niczego nie zbudują bo są organicznie niezdolni do analizy krytycznej. A mądrzejszych od siebie uważają za zagrożenie, więc po prostu dążą do ich eliminacji.
    Stąd dekady niedoinwestowania nauki i szkolnictwa.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @math_rules
    Nie wiem, kto ocenia wnioski o granty, ale nie spotkałam się z oceną ekspertów zagranicznych. Recenzenci kryją się za anonimowością, są zupełnie bezkarni recenzje bywają na poziomie "nie, bo nie", wzajemnie sprzeczne i bardzo często nijak nie odzwierciedlają jakości projektów, bo recenzentom zwyczajnie nie chciało się ich dokładnie przeczytać.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    W dotychczasowej dyskusji wszystko, co trzeba, powiedzieli Ewa Łętowska i Łukasz Okruszek. Gdy ocena należących do różnych pokoleń wybitnych specjalistów: prawnika i matematyka/psychologa jest zbieżna, to trzeba wyróżnić najsilniejsze zbieżności i od nich zacząć debatę.
    @Jael
    PiS zaczął, a Koalicja kończy... beznadzieja.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    Przenieść aktywa IPN do PAN, zgodnie z obietnicą wyborczą K15X.
    już oceniałe(a)ś
    12
    2
    "Ministerialny projekt reformy Polskiej Akademii Nauk nie rozwiązuje prawdziwych problemów Akademii."

    To oczywiscie prawda. Ale "ministerialny projekt reformy Polskiej Akademii Nauk" to jest pikuś.

    Zadne ministerialne projekty i dzialania w zaden sposob nie rozwiazuja prawdziwych problemow nauki polskiej. Projekt w sprawie PAN to tylko jeden element tej calej niemocy ministerialnej.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Polskie społeczeństwo i politycy naukę mają w d***e. I tyle w temacie.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    No cóż, od zawsze żeby uprawiać naukę trzeba było wyjechać za ocean, bobrami jest finansowanie, zrozumienie wagi nauki i postępu i racjonalny klimat wspierający naukę jako poznanie prawdy. Nad Wisłą są tylko menedżerowie polityczni, dla których wartością najwyższą jest własne ego i kasa. Minister Wieczorek to jakaś administracyjna miernota.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    wyrzućcie już z rządu tego narcystycznego buca Wieczorka!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Czy pamietęcie słynne pytanie do Radia Erewan: "Czy prosty, niepiśmienny obywatel może zostać członkiem AN CCCP?". "Konieczno, możet. No nie czlienom korespondientom."
    już oceniałe(a)ś
    1
    0