Spośród kilkunastu tysięcy aptek niespełna 380 zgłosiło się do wypisywania recept na antykoncepcję awaryjną. NFZ próbuje ratować sytuację i zachęca aptekarzy kolejnymi komunikatami.

KO w kampanii wyborczej obiecywała dostęp do pigułki „dzień po" bez recepty. Prezydent Andrzej Duda zawetował jednak w marcu nowelizację ustawy refundacyjnej. Uznał, że pigułka powinna być dostępna bez recepty dopiero od 18. roku życia, a nie już od 15. U młodszych osób o jej użyciu powinni współdecydować rodzice lub opiekunowie.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że wdroży plan „B". To program pilotażowy, w ramach którego można się zgłaszać po receptę na pigułkę nie do lekarza, ale aptekarza. Według Leszczyny wypisanie recepty przez aptekarza to usługa, a nie świadczenie zdrowotne, dlatego 15-latka nie potrzebuje zgody rodziców. Jednocześnie resort zobowiązał jednak aptekarzy do sprawdzania, czy pacjentka zgłaszająca się do apteki po receptę, ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    I jak zwykle kobiety są robione w bambuko. A to limity równe sprzedaży z zeszłego roku, a to tylko niektóre apteki, a to za zgodą rodzica i wg widzimisię farmaceuty. Co za durny kraj. Jak coś ma być dostępne to ma być dostępne, a jak ktoś ma inne poglądy to niech zmieni branżę. Mam już dość tego wiecznego upupiania kobiet!
    @FensiŠmensi
    Ludzie -a nie tylko kobiety. Temat antykoncepcji jest problemem co najmniej dwóch osób. Konsekwencje też spadają na dwie osoby.

    A kraj popieprzony... nie jestem fanem darcia się na ulicach i dramatycznych z tego relacji.
    Wolę pragmatycznie: przy pierwszej okazji załatwić temat antykoncepcji awaryjnej, aborcji, in vitro.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @FensiŠmensi
    Ależ to nie kto inny tylko kobiety kochają pana prezydenta ,to one dały mu władzę i bat do ręki ,którym je chłosta :(
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    @FensiŠmensi
    Andrzejek nic nie podpisze. Trzeba poczekać.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @FensiŠmensi
    Po prostu apteki dopiero ogarniają papierologię związaną z tym rozporządzeniem.
    Ponadto, część aptekarzy może wypiąć się na NFZ i łaskawe "odstąpienie od kar umownych" i wypisywać receptę farmaceutyczną na "tabletkę po" bez opłaty, lub za opłatą po prostu z kieszeni pacjenta.

    Warto jeszcze nadmienić, że nawet w przypadku usługi refundowanej przez NFZ, refundowana jest jedynie konsultacja i wystawienie recepty, za samą tabletkę nadal 100% płaci pacjentka.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @jakjakub
    Teoretycznie jest to problem dwóch osób, w praktyce to kobieta jest najbardziej obciążona - fizycznie i psychicznie, a facet (chłopak) często wtedy znika... To kobieta musi donosić ciążę, urodzić, w większej części wychować i na kobietę z reguły spada odpowiedzialność.
    już oceniałe(a)ś
    10
    1
    @puzonik.48
    To prawda, podobno przystojny był/jest
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Na pigułkę dzień po trzeba mieć 18 lat a jednocześnie by zboczeniec mógł przesłuchiwać dziecko i zadawać mu pytania bez kontroli, czyli w języku katolików-spowiadać, wystarczy by dziecko miało 8 lat?
    @Thayil
    W ogóle na sam seks formalnie wystarczy mieć 15 lat, czyli 18-stolatka ma prawo rozwiązać problem pigułką, a np. 17-stolatka już nie.
    Popier.dolone to całkiem.
    już oceniałe(a)ś
    33
    1
    @Thayil
    Nawet mniej. Na Śląsku istnieje zwyczaj tzw. wczesnej komunii. Idzie się do niej w wieku 6 lat. Oczywiście upokorzenie przy budce koniobijce obowiązkowe!
    już oceniałe(a)ś
    16
    1
    @Thayil
    Najlepsze jest to, że jeśli dziewczyna jako małoletnia 15-latka urodzi dziecko, to może np. podejmować samodzielnie decyzje - jako jego matka - o np. leczeniu dziecka, jakie podać mu leki itp. Za to na podanie sobie tabletki jest według państwa uznana za nie w pełni przytomna i decyzyjna o sobie samej, i musi mieć przed osiemnastką zgodę rodziców.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Dla dobra sprawy ustawowo zapewnić dla osób pełnoletnich , może ten bigot z pałacu podpisze a w przyszłym roku wrócić do tematu i rozwiązać problem całościowo..
    @DH
    LESZCZYNA Z RZĄDU DO DOMU. NATYCHMIAST.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    A po co w ogóle recepty?
    @klik.klik
    Bo Duda nie podpisał.
    już oceniałe(a)ś
    20
    1
    @geo-tmk
    Ale czemu w ogóle o tym, że coś jest na receptę czy nie decydują politycy? O lekach na ciśnienie też decyduje Duda? To powinno być do decyzji fachowców od medycyny i decydowane maksymalnie na poziomie rozporządzenia ministra.
    już oceniałe(a)ś
    17
    2
    @Trans.Europ.Express
    Zadajesz dobre pytania, tylko trochę za późno, bo niestety PiS i Duda już na nie odpowiedzieli i mają inne zdanie od twojego. A również wyborcy PiSu, Trzeciej Drogi i Konfederacji.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @jajcek
    PiS może sobie odpowiadać co chce, a minister wydaje rozporządzenie, że do kupienia tego leku nie jest potrzebna recepta, podobnie jak w wielu krajach Europy, i po sprawie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Reszta klęczy przed proboszczem
    @wmr200
    Oj naiwne rozumowanie. Zwłaszcza te wszystkie sieciowe, tam to nawet aptekę nim otworzą to sam biskup musi wyświęcić.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Wysłać nową ustawę Dudzie, to nie będzie mógł zawetować, bo powiedział, że od 18 lat by podpisał. A dla nastolatek zmieni się ustawę za rok.
    @geo-tmk
    O nie nie - tak być nie może. To przyznanie się do porażki. Duda musiał swoje zawetować aby wyborcy widzieli że nadal jest zły a Lewica walczy o ich prawa. Bubel prawny musiał powstać bo trzeba szybko sukcesu było i nie można marnować ani chwili na konsultacje i uwzględnienie głosu środowiska co do wątpliwości prawnych.
    Ale teraz dać DUDZIE do podpisu?! Aby prezydent miał swój wkład w sukces lewicy? O nie nie to się na słupki źle przetłumaczy. Już lepiej za parę miesięcy uwzględnić te "bezpodstawne" obiekcje i poprawić zasady.
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    Ta mapka mowi wiele, odzwierciedla sympatie wyborcze...
    @kamila gwiazda
    Bzdura! Pomorskie i lubuskie są zdecydowanie antypisoskie, a aptek mają 11 i 6. Gorzej niż na ścianie wschodniej.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    Jak minister Leszczyna wyda rozporządzenie to nie ma "wuja we wsi". Aptekarze są wygodni i nie chce im się bawić w ten cyrk.
    @Czwarty Muszkieter
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Czwarty Muszkieter
    Rozporządzenie musi być zgodne z aktem wyższego rzędu. Skoro obecna władza nie umie w prawo ...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0