Nie da się pogodzić odbudowy ekosystemu Odry z planem jej kaskadyzacji. To są po prostu zbyt skrajne koncepcje, z których jedna musi zostać wybrana, a druga odrzucona. Kompromis jest niemożliwy - mówi prof. Jan Kotusz, ichtiolog.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, zapowiadając budowę kolejnych stopni wodnych, powiedział że brak inwestycji doprowadzi do całkowitego wymarcia ryb w Odrze. To przerażające. Czy moglibyśmy rozebrać ten proces na części pierwsze?

Prof. Jan Kotusz, Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu: Jednym zdaniem można wypowiedzi wiceministra infrastruktury podsumować tak, że nie mają nic wspólnego z ugruntowaną wiedzą naukową. Jeśli jednak już musimy je rozbierać na części pierwsze to doprowadzi nas to do wniosku, że kaskadyzacja takiej rzeki jak Odra i zmienianie jej w kanał żeglugowy są dla tej rzeki śmiertelne. Przewrotnie zgodzę się więc z ministrem Gróbarczykiem co do tego, że brak inwestycji na Odrze może doprowadzić do jej dalszych kłopotów. Chodzi jednak o brak inwestycji w renaturyzację tej rzeki.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nierzad kretynow popelnia permanentnie ten sam blad......nie slucha modrzejszych,ktorzy z zalozenia sa w opozycji do tepej dziczy.
  Kretyni,o koncepcji dla Odry,musza zadecydowac specjalisci,a nie partia.
  .Kropka.
  @majak
  Przecież nikt Odry tuningować nie będzie. PiS zrobić nic poza rozdawaniem pieniędzy nie umie. Ich plan, organizacja, work flow przerastają.
  W tym tweecie chodzi o drugą część, a mianowicie krytyka Niemiec. Wybory idą, trzeba wroga wskazać.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  nie buduje sie autostrady dla kilku pojazdow, ktore mialy by po nie jezdzic. Wobec zmian klimatycznych niski stan Odry przez wiekszosc roku uniemozliwia zegluge po niej juz od lat, a bedzie tylko gorzej. Wspomniany minister rzadu nie inwestowal by w zegluge na Odrze z cala pewnoscia wlasnych pieniedzy. Chetnie za to w bezsensowne inwestycje srodki spoleczne, bo niszczac Odre przez zlecenia prac bedzie mozna dac zarobic rodzinie i znajomym. Ot co...
  Czysta Odra da zatrudnienie i wyzsza jakosc zycia tysiacom ludzi, wypoczynek nad nia setkom tysiecy. Ale to dla rzadu PiS jest, ajk widac, bez znaczenia...
  @mors_04
  autostrad dla kilku samochodów nie buduje się. buduje się ochoczo setki kilometrów ścieżek rowerowych dla kilku rowerzystów. proszę nie wiązać tego argumentu z żeglugą śródlądową.
  już oceniałe(a)ś
  1
  7
  @nagel6810
  xD
  masz juz legitymację partyjną?
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @mors_04
  Właśnie dlatego, że wody jest coraz mniej, powinniśmy ją oszczędzać przez spowalnianie spływu do morza. Argument o niskim stanie wody w Odrze swobodnie płynącej jest argumentem za budową jazów - na Odrze górnej wody w czasie suszy nie brakuje. A jak będzie można po niej pływać, to pojawią się też statki, o to nie ma się co martwić.
  Ale można też pójść za głosem "ekologów", preferujących transport drogowy i kolejowy, a Odrę zniszczyć tak, jak niszczą Wisłę, która jest na najlepszej drodze, żeby stać się rzeką sezonową, jesienno-wiosenną.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  Po przekopie mierzei, budowie ławeczek, wież w Ostrołęce, zapór na Odrze wypada zbudować jakąś piramidę ku czci pana prezesa.
  @aa2000
  schody do nieba dla brata-blizniaka juz sa w W-wie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Gróbarczyk może zapomniał o stępce, ale ja nie. Czep się tramwaja, panie Gróbarczyk, a poważne sprawy zostaw specjalistą.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Już nawet nie wiadomo jak to skomentować
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Dopóki Polską będą rządzić pisowcy, polska przyroda skazana jest na demolkę. ciemniaki z tej partii nie rozumieją, ze jedyne co jest dla rzeki dobre, to zachowanie jej w najbardziej naturalnym stanie. o zmianach klimatycznych i suszy nie słyszeli. Pomimo obniżenia stanu wód, będę czynic rzekę żeglowną, durnie. Skąd czerpią wiedze pisowcy? Bez wulgaryzmów trudno odpowiedzieć.
  @birka1
  Pamiętajmy, że projekt wodnych autostrad dostał zielone światło jeszcze za rządów PO w 2014 roku. Trzeba pilnować i jednych i drugich.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Nie będzie żadnej dalszej kaskadyzacji Odry, to są mrzonki Gróbarczyka jeszcze bardziej mrzonkowate, niż marzenie Horały o CPK. Nie ma na to ani pieniędzy (to są kosmicznie drogie rzeczy), ani potrzeb ku temu (bo nie ma czego Odrą transportować), a Niemcy absolutnie się na to nie zgodzą. Pan biolog strzela z armaty nawet nie do wróbla, ale do ducha. Niematerialnego.
  @hubba_hubba
  Będą zarządy spółek od zbudowania stopnia pierwszego, drugiego, trzeciego, itd. Kaska będzie płynąć...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @hubba_hubba
  Nie byłbym taki pewny.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Dopóki pozwolimy rządzić mafii, dopóty będzie coraz gorzej.
  Musimy odsunąć od rządów mafię zwącej się dla niepoznaki partią jak najszybciej.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0