Pippi nie porównuje się do innych. Nie ma kompleksów. Być może dlatego, że nie chodzi do szkoły - w 90. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Anna Ilczuk czyta tekst Macieja Jarkowca "Fiński wzór szczęścia"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na obrzeżach miasteczka Vimmerby, w krainie zwanej Smålandią, kilkaset kilometrów na południe od Sztokholmu i kilkaset na północ od Gdyni jest park, który pewna dziesięciolatka nazwała "najwspanialszym miejscem na ziemi". Choć w niemal całej Szwecji drogi są puste, tutaj, na szlaku dojazdowym do Vimmerby, w letnie poranki ruch aut się wzmaga, a nieraz nawet tworzy się korek. W każdym samochodzie widać dziecięce główki. Chwilę później dzieci, a za nimi rodzice, pędzą z parkingu do bramy z napisem "Astrid Lindgrens Värld". Tutaj, w parku rozrywki o powierzchni 18 hektarów odtworzono świat z książek najpoczytniejszej szwedzkiej autorki. Co roku odwiedza go pół miliona gości. 

Spośród kilkunastu krótkich inscenizacji, jakie można obejrzeć w ciągu dnia, pierwsza odbywa się przed żółtą jak słońce Willą Śmiesznotką. Tommy i Annika, rodzeństwo z sąsiedniego domu, odkrywają, że w willi, która zawsze stała pusta, zamieszkała dziewczynka w sterczących do góry warkoczach koloru marchewki. Jest inna niż wszystkie dziewczynki. Ma konia, którego potrafi podnieść. Śpi z butami na poduszce. Z dorosłymi rozmawia, jakby to oni byli dziećmi, które niczego nie rozumieją. 

Tak zaczyna się tekst "Fiński wzór szczęścia" autorstwa Macieja Jarkowca, który w 90. odcinku podcastu Mistrzowie Słowa czyta Anna Ilczuk.

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaAndrzej SewerynMaja OstaszewskaJerzy SchejbalAgata BuzekStanisław BrejdygantGrzegorz DamięckiMagdalena SchejbalCezary Żak i inni. 

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo, co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".

Zapraszamy do słuchania naszego nowego podcastu "Zdrowa rozmowa". Prowadzące podcast Margit Kossobudzka i Katarzyna Staszak to doświadczone dziennikarki działu nauka i zdrowie „Wyborczej", które zawsze merytorycznie, ale przy tym w przystępny sposób i z dawką humoru podejmą tematy ważne oraz te, o które chcielibyśmy zapytać lekarza, ale nie mieliśmy odwagi. „Zdrowa rozmowa" to podcast z misją. W myśl starej zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć" częściej usłyszymy o stylu życia niż o chorobach. Prowadzące oddzielają prawdę od fikcji, rozmawiają z ekspertami, pomagają słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych porad medycznych. 

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze