Od ponad roku ruch na niebie niewielki, ciszej na lotniskach i pośród chmur. A gdyby tak już zostało? - w 16. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Karolina Gruszka czyta tekst Pauliny Wilk o... nielataniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Według Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego natężenie ruchu lotniczego spadło w rok o 60 proc. W 2020 wzniosło się 1,8 miliarda ludzi, rok wcześniej 4,5 miliarda.

Aż chciałoby się klasnąć w dłonie, bo latanie to osiągnięcie ludzkości, spełnione marzeń każdego dzieciaka śledzącego niebo z okrzykiem: „Panie pilocie, dziura w samolocie!". Tyle że zachwyt ten dawno odarliśmy z frajdy – przeliczamy go na wskaźniki i pieniądze, a nasza nieobecność w chmurach to strata dla przemysłu awiacji. Niespakowane walizki, niekupione pluszowe rogale podtrzymujące szyję i niezjedzone mdłe kanapki z podniebnych chłodni to razem wielka nieziszczona perspektywa zysków – około 370 miliardów dolarów, plus 130 miliardów utraconych przez usługi pokrewne.

Według organizacji Eurocontrol tłok w przestrzeni lotniczej wróci najwcześniej w 2024 r. Ale to tylko prognoza, niedoskonała.

„A przecież życie się toczy, świat się zmienia i my z nim" – w szesnastym wydaniu podcastu „Mistrzowie Słowa" Karolina Gruszka czyta tekst Pauliny Wilk pod tytułem „Ludzie nieloty". To tekst, który opublikowaliśmy w programie „Jutronauci" w magazynie „Wolna Sobota".

Zapraszamy do wysłuchania 16. wydania „Mistrzów Słowa". Poprzednie teksty przeczytali dla klubowiczek i klubowiczów „Wyborczej": Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr, Justyna Wasilewska, Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Herman, Maria Seweryn i Marcin Bosak. Całego odcinka mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl, a fragmentu wszyscy w podcaście „8:10".

„Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" będą mogli się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytać będą wybitne aktorki i wybitni aktorzy. Premierowy odcinek „Mistrzów Słowa", w którym Bartosz Bielenia przeczytał reportaż Grzegorza Szymanika, był dostępny dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl w podcaście „8:10". Kolejnych odcinków mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl na Wyborcza.pl/mistrzowieslowa oraz subskrybenci TOK FM Premium.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Oprócz tego w serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci", nowe odcinki „Radia Książki" i podcasty „Wysokich Obcasów".

Przy okazji premiery nowego podcastu „Mistrzowie Słowa" zespół „Gazety Wyborczej" przypomina też i poleca serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze