Trudno prognozować, jak będzie wyglądała Polska po najbliższych wyborach. Ale warto wiedzieć, co myślą, co sobie wyobrażają, czego oczekują lub obawiają się ci, których głos słyszymy rzadko, choć to oni najdłużej będą żyli w Polsce budowanej teraz przez starsze pokolenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nikt nie wie, jaka będzie Polska po jesiennych wyborach. Związek Nauczycielstwa Polskiego i tworzący Concilium Civitas polscy profesorowie nauk społecznych pracujący na zagranicznych uniwersytetach postanowili zapytać o to tegorocznych maturzystów.

Zachętą są bezpłatne studia na najlepszych uczelniach niepublicznych. Prace można nadsyłać do końca kwietnia. Temat konkursu: „Moja Polska po wyborach 2023".

Tylko co trzeci Polak wierzy, że jesienne wybory odsuną PiS od władzy. Co czwarty sądzi, że nic się nie zmieni i PiS będzie dalej rządził samodzielnie. Także co czwarty uważa, że PiS nie zdobędzie samodzielnej większości, więc podzieli się władzą z Konfederacją.

.
. .

Jak będzie po tych wyborach wyglądała Polska, trudno prognozować. Ale warto wiedzieć, co kto o tym myśli. Zwłaszcza co myślą, co sobie wyobrażają, czego chcą, oczekują lub obawiają się ci, których głosy słyszymy rzadko, choć to oni najdłużej będą żyli w Polsce budowanej teraz przez starsze pokolenia.

W poprzednich latach ZNP i Concilium Civitas pytały maturzystów m.in. jak sobie wyobrażają świat po pandemii i po wojnie w Ukrainie.

Konkursowe eseje i debaty laureatów z profesorami tworzącymi Concilium były fascynujące. Takie debaty zaplanowane są także w tym roku podczas lipcowego (21-23.07) spotkania Concilium w Warszawie. Laureaci zostaną zaproszeni na spotkanie na koszt organizatorów.

Warunki konkursu i wszystkie informacje można znaleźć na stronie conciliumcivitas.pl i na Facebooku Concilium Civitas. Podobnie jak w poprzednich latach "Wyborcza", która patronuje wydarzeniu, opublikuje wybrane prace laureatów.
---
Nie przegap:

Wojna, każąc żołnierzowi narażać życie, nakazuje mu też wyrzec się emocji [najlepsza praca w ubiegłorocznej edycji konkursu autorstwa Emilii Błażewicz]

Świat po wojnie to jedynie poczekalnia przed kolejną [druga nagrodzona praca w ubiegłorocznej edycji konkursu autorstwa Oliwii Zarzyckiej]

Czy lęk przed migracją zniszczy europejski ład i system wartości? Debata polskich naukowców z najlepszych zagranicznych uczelni

Wojna kulturowa jako strategia polityczna, wojna w sieci, faszyzacja - debata polskich naukowców z zagranicznych uczelni

Więcej tekstów "Wyborczej" z tagiem: Concilium Civitas

Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia, Donald Tusk i Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów 25. rocznicy uchwalenia obowiązującej konstytucji. Warszawa, Sejm, 2 kwietnia 2022 r.
Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia, Donald Tusk i Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów 25. rocznicy uchwalenia obowiązującej konstytucji. Warszawa, Sejm, 2 kwietnia 2022 r. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Polska po wyborach i po wojnie Rosji z Ukrainą? Po co opisywać? Comac McCarthy napisał Drogę. Wystarczy: ctrC, ctrV
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Można wygrać bezpłatne studia, które według konstytucji powinny być bezpłatne. Trudno o lepszy komentarz do burdelu którym stała się Polska pod rządami zarówno obecnej, jak i poprzedniej władzy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "można wygrać bezpłatne studia"

    Panie Jacku, w Polsce studia SĄ bezpłatne.
    O co chodzi? Piszesz pan z USA?
    @bardzospokojny
    “Na uczelniach niepublicznych” .
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @bardzospokojny
    bezpłatne są studia, bezpłatna jest opieka lekarska - w teorii, która w Polsce nader chętnie rozmija się z praktyką, pod okiem każdej kolejnej władzy
    już oceniałe(a)ś
    1
    0