5 km może dziś pokonać każdy, kto jest w miarę ruchliwy - przekonują trenerzy. Polacy pokochali bieganie, ruszają się bardziej świadomie, ale największym wyzwaniem wciąż pozostaje maraton.

Według badań ARC Rynek i Opinia z jesieni 2017 r. 70 proc. Polaków deklaruje, że uprawia sport. Niemal co trzeci z nich biega – to obok jazdy na rowerze najpopularniejsza forma aktywnego spędzania wolnego czasu. Biegaczy widać dziś i w największych miastach, i w małych miejscowościach. Kolejne miasta i miasteczka organizują własne biegowe wydarzenia.

Koroną biegów ulicznych są maratony. W ubiegłym roku 10 największych biegów na 42 km i 195 m ukończyło ponad 33 tys. ludzi. Maratończykami wypełniły się ulice największych polskich miast: Warszawy, Krakowa czy Poznania, ale też mniejszych miejscowości. Ponad tysiąc biegaczy złożyło w ubiegłym roku wnioski o przyznanie odznaki Korony Maratonów Polskich. By ją uzyskać, w dwa lata trzeba przebiec Maraton w Dębnie, Cracovia Maraton, PKO Wrocław Maraton, PZU Maraton Warszawski oraz PKO Poznań Maraton. A przecież jeszcze w 2011 r. tylko cztery polskie maratony mogły pochwalić się co najmniej tysiącem uczestników. W ubiegłym roku było takich już dziewięć.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Bieganie w polskim smogu, to skracanie sobie życia. Ja biegałem, nigdy nie paliłem i teraz mam, wg specjalistów, płuca zniszczone w połowie. Juz dołączyły się komplikacje i persoektywa skróconego życia. Teraz biegaj tylko w dobrej masce
    już oceniałe(a)ś
    0
    0